PO URODZENIU Urlop macierzyński.doc

(27 KB) Pobierz
PO URODZENIU Urlop macierzyński

PO URODZENIU Urlop macierzyński. Zostałaś szczęśliwą mamą. W zależności, który to poród i ile dzieci urodziłaś, ustawodawca określił przysługujące urlopy macierzyńskie. Znowelizowany Kodeks Pracy wskazuje, że przysługuje Ci urlop w wymiarze: W naturalny sposób:
1) 18 tygodni przy pierwszym porodzie,
2) 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
3) 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Z przysposobienia
1) 18 tygodni (przysposobienie) nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, lub 10 roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Urlop nie może być jednak krótszy ni z 8 tygodni.

Z urlopu macierzyńskiego można skorzystać przed urodzeniem dziecka, na co najmniej 2 tygodnie przed rozwiązaniem. Można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka po upływie, co najmniej 14 tygodni urlopu. Zgłoszenie o rezygnacji z urlopu musi być na piśmie i w terminie nie mniejszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika - ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzie lenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Jeśli matka dziecka umrze to również ojcu dziecka przypada pozostała cześć urlopu macierzyńskiego.

W przypadku urodzenia dziecka martwego przed upływem 8 tygodnia życia urlop macierzyński przysługuje : 8 tygodni.
Natomiast, jeśli pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko podczas jednego porodu to wymiar urlopu przysługuje adekwatnie na liczbę dzieci pozostających przy życiu. Inaczej kształtuje się sprawa w sytuacji, gdy zgon dziecka nastąpi po upływie 8 tygodnia życia, wówczas pracownica otrzymuje: 7dni urlopu macierzyńskiego od dnia zgonu dziecka.

W przypadku, kiedy dziecko po urodzeniu wymaga opieki szpitalnej i pracownica wykorzystała już 8 tygodni urlopu macierzyńskiego to pozostałą część może wykorzystać dopiero po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Jeżeli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni.
Czas, jaki biegnie w naliczaniu urlopu liczymy od dnia porodu lub od czasu skorzystania z urlopu przed rozwiązaniem. Dni liczymy, jako kalendarzowe.

 

Wyjątki od tej zasady to :
1. Zaszły okoliczności pozwalające na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, a zakładowa organizacja związkowa ( reprezentującą pracownicę) wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (na podstawie art. 52 k.p.).
Okoliczności te to :
• ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych • popełnienie przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku • utraciła uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku ( ze swojej winy)
Przy czym przepis nie ma zastosowania, co do pracownicy, z którą pracodawca zawarł umowę na czas próbny i na okres 1 miesiąca.

2. Nastąpiło ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy. Pracodawca powinien uzgodnić termin rozwiązania umowy z zakładową organizacją związkową. W przypadku kiedy pracodawca nie może zapewnić w tym okresie innego zatrudnienia pracownikowi przysługuje wszystkie świadczenia. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia.
Przepis ma zastosowanie także w przypadku ojca dziecka który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

3. Śmierć pracownika.
4. Śmierć pracodawcy.
5. 3 miesięczna nieobecność z powodu tymczasowego aresztowania.
6. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.


Stan prawny na 1.01.2009r.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin