Rodzaje bukietów ślubnych.doc

(2321 KB) Pobierz

Rodzaje bukietów ślubnych

 

We florystyce ślubnej stosuje się obecnie wiele typów kompozycji kwiatowych przeznaczonych dla panny młodej. Istnieje wiele wariantów bukietów, które różnią się formą, techniką wykonania i sposobem eksponowania.

Bukiet okrągły

Charakteryzuje się zarysem pełnego koła, a w płaszczyźnie bocznej tworzy kopułę półkolistą lub o wysokości równej 1/3 wymiaru promienia. Materiały mogą być układane zarówno w sposób zwarty, jak i luźny. Przy ich rozkładzie dążymy do utrzymania równowagi wizualnej wynikającej z rozmieszczenia barw oraz zróżnicowania wielkości roślin. Środek bukietu można podkreślić dużym, interesującym kwiatem lub grupą. Przy tej formie bukietu możliwe jest zastosowanie wszystkich technik układania bukietów. Bukiet okrągły należy do dekoracyjnego stylu kompozycji roślinnych.

Bukiet kulisty

Opiera się na doskonałej formie – kuli. W trakcie pracy dbamy o zachowanie czytelnej formy kuli, w czym pomaga gęste ułożenie materiału. Bukiet kulisty jest symetryczny, należy do stylu dekoracyjnego. Stosuje się technikę układania w gąbce, na „mikrofonie” lub zastępowania naturalnych łodyg drutem, wtedy uplastyczniony materiał doskonale kształtuje się w formę kuli. Bukiet w formie kropli ma kształt odwróconej kropli, szerszy i zaokrąglony u góry, zaostrzony na dole. Trzeba zwrócić uwagę na czystość formy – nie może się kojarzyć z okrągłym bukietem z doczepionymi elementami spływającymi. W trakcie wykonywania należy zwrócić uwagę na zachowanie płynnego przejścia od górnej, kopulastej części do wyraźnie zaostrzonej dolnej części bukietu. W tym bukiecie stosunek szerokości do długości powinien wynosić 3:5. Zarys kompozycji i rozkład materiału mogą być symetryczne lub asymetryczne. Materiał może być ułożony luźno lub gęsto. W tym bukiecie można stosować wszystkie techniki układania.

Bukiet kaskadowy

Zalecana jest technika drutowania i zastępowania naturalnych łodyg drutem. Można skorzystać z pomocy „mikrofonu”. Zwracamy uwagę na dobre umocowanie materiału, aby ciężkie rośliny nie wypadły z gąbki. Ze względu na dużą ilość stosowanego materiału należy naturalne łodygi zastępować drutem by zmniejszyć wagę bukietu. Przy układaniu zwracamy uwagę na symetrię. Zarys kompozycji jest zamknięty. W górnej części stosujemy większe kwiaty, płynnie zmniejszając ich wielkość ku dołowi. Spływający charakter bukietu akcentują stosowane dekoracyjne wstążki, sznury, materiały. Bukiet należy do dekoracyjnego stylu kompozycji.

Bukiet łukowaty

Przy jego tworzeniu zwracamy uwagę na zachowanie wyrazistej formy łuku. Materiały mogą być rozkładane dowolnie gęsto. Najszersze miejsce łuku znajduje się ponad ręką, końce łuku są prowadzone symetrycznie lub asymetrycznie. Najlepsze efekty wizualne daje zastosowanie techniki angielskiej. Ładny łuk można wyprowadzić stosując technikę mieszaną, łącząc rośliny na własnych łodygach i z łodygami zastąpionymi drutem.

Bukiet na rękę

Stosujemy, gdy chcemy zachować naturalne piękno dominującej formy kwiatów, liści i łodyg. Swoją formą nawiązuje do bukietów secesyjnych. Taki bukiet niesiony jest najczęściej na przedramieniu. Z tego powodu zwracamy szczególną uwagę na takie przygotowanie bukietu, aby nie brudził. Nie stosujemy nabłyszczaczy, a łodygi dobrze zabezpieczamy przed wyciekaniem soku. Stosujemy technikę wiązania, niekiedy wprowadzamy drutowanie wspierające łodyg i liści. Dla ogólnego wyrazu bardzo ważne jest harmonijne wygięcie w prowadzeniu roślin i liści. W płaszczyźnie rozłożenia kwiatów powstaje niekiedy znaczne rozszerzenie.

Graficzny bukiet ślubny

Ma akcent położony na typ ruchu, formę i linię stosowanego materiału. Często używa się zamiennie określenia bukiet „ formalno - linearny” . Celowi przyporządkowuje się stosowany materiał , często wymuszając jego charakter przez drutowanie, wyginanie, cięcie. Aby forma i linia stosowanego materiału były czytelne, pozostawia się wolne przestrzenie między nimi. Ograniczamy się również do niewielkiej liczby roślin. Najczęściej stosowany porządek asymetryczny, choć możliwa jest również symetria.

Soliterowe bukiety ślubne

Stanowią typ bukietu bazujący na pojedynczych efektownych kwiatach lub kwiatostanach oraz „kwiatach” sztucznie uzyskanych – gameliach. Do uzyskania gamelii najczęściej stosujemy płatki kwiatów mieczyków, róży lub lilii. Posługujemy się techniką klejenia lub drutowania płatków i składania i w „kwiat” . Materiały towarzyszące „soliterowi” dodajemy techniką wiązania.

 

Przy wyborze wiązanki ślubnej bardzo ważną rolę pełnią proporcje. Floryści twierdzą, że kompozycja powinna odpowiadać wzrostowi i budowie ciała panny młodej, jak również długości i szerokości jej kreacji ślubnej. Za mała i zbyt uboga kompozycja na tle okazałej sukni wypadnie bardzo skromnie, a za duża i przytłaczająca aranżacja przytłumi prostą i skromną w charakterze kreację.

Dlatego tak ważną rolę odgrywa suknia panny młodej, ponieważ to od jej kroju i charakteru będzie zależeć wybór konkretnej aranżacji ślubnej. Drugą ważną rzeczą jest tkanina, z której uszyta jest kreacja. Lekkie i zwiewne materiały to klucz do wyboru delikatnych i przejrzystych kompozycji spływających, wykonanych z drobnych roślin i kwiatów zachowanych w delikatnych tonacjach. Z kolei ciężkie i sute materiały to doskonałe tło dla okazałych i wyrazistych, zwartych kompozycji, wykonanych z kwiatów utrzymanych w zdecydowanych, nasyconych kolorach. Elementy dekoracyjne występujące w sukni mogą inspirować do wprowadzenia podobnych lub identycznych motywów do wiązanki ślubnej.

 

 

Rodzaje bukietów ślubnych

PONIEDZIAŁEK, 2 LIPCA 2007

Tradycją jest, że podczas ceremoni ślubnej Panna Młoda i druhny mają specjalne bukiety. Można wyróznić kilka stylów, do których można przypożądkować poszczególne bukiety w zależności od układu kwiatów, doboru gatunków, a nawet zapachu. Do najbardziej popularnych zaliczyć można:
* "Arm Bouquet" to bukiety z długich kwiatów i liści, które trzyma sie tak, że niejako leżą one na przedramieniu. Zwykle łodygi związane są taśmą aby się nie rozpadały oraz by łatwiej było je trzymać, choć często Panny Młode przywiazywały trzonek bukietu do dłoni, by przypadkiem bbukiet nie wypadł. Ten styl był nadzwyczajnie popularny w pierwszej połowie dwudziestego wieku, jednak jego popularność znacznie spadła. Wydaje sie, ze przyczyną tego moze być kojarzenie takich bukietów z tymi wręczanymi na konkursach piękności i pozostawienie tego typu bukietów na takie okazje.
* "Biedermeier" - mały, gęsty bukiet kwiatów ułożonych w kształcie kręgów. Poszczególne kręgi mogą stanowić kwiaty róznych gatunków lub tego samego gatunku w dwóch kolorach.
* "Kaskada" - bukiet w którym kwiaty, liście i wszystkie ozdoby ułożone są tak jakby spływały ku ziemi z rąk Panny Młodej; jest ich dużo na górze i coraz mniej ku dołowi. W tego rodzaju bukietach mogą występować przerózne kwiaty, często są to bukiety mieszane z kwiatami kilku gatunków. Ten styl był nadzwyczaj popularny w latach 80 XXw.(Księżna Diana niosła bukiet kaskadowy), później jego popularnosć spadła (moze dlatego, że niektórzy interpretowali taki układ kwiatów jako zapowiedź wciąż wylewanych łez) jednak dziś znó coraz częściej spotyka się takie kompozycje (moze tym razem interpretując je jako dobrą wróżbę zapowiadajacą ciągłe wylewanie miłości, łask, szczęscie i obfitości dla małżonków).
* "Composite" - niezwykły wygląd osiągają przez "stworzenie" kwiata który nie istnieje w naturze albo części innych kwiatów. Płatki kwiatu i/albo elementy zielone mogą być pospianne razem, jeden wewnatrz drugiego, tworząc jedną wielka kompozycję. Uwaga: nie każdy kwiaciarz jest doświadczany w stworzeniu kompozycji, zatem jeżeli wy wybieracie ten styl, lepiej szukać trochę dłużej aby znaleźć kogoś kto kompetentnie zrealizuje nasze zamówienie wykonując piękną kompozycje.http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/bevfabriccrafts_1954_67982007
* "Nosegay" - mały, okrągły, bardzo jednolity bukiet złożony z samych kwitnacych kwiatów, ichh łodgi są mocno zawinięte taśmą i zwiazane. Ten prosty, elegancki styl jest szczególnie popularny wśród Panien Młodych w ostatnich pięciu latach. Najlepiej w tym układzie prezentuja sie kwiaty kwitnace takie jak róże, kalie i lilie.
* "Pomander" - kula kwitnących kwiatów (stworzona przez ułożenie łodyg na kształt podstawy kuli), zawieszona na wstążce. Wstążka może być trzymana w dłoni lub może zwiasac na nadgarstku. Taki bukiet wygląda szczególnie elegancko jeśli Panna Młoda decyduje sie na rękawiczki.
* "Tussy-Mussy"/"Hand-Tied" - także bardzo popularny wśród współczesnych Młodych Panien jest trzymany w ręce bukiet z kwitnących kwiatów i zieleni. Ten styl jest bardzo naturalny co pasuje do corazm niej wyniosłej mody weselnej.
* "Throw Bouquet" . Wiele Panien Młodych w momencie gdy przychodzi im rzucać bukiet ślubny nie mogą rozstac sie ze swoim skarbem, rozwiazaniem dla niech jest taki bukiet, który robi kwiaciarz z tych samych kwiatów co oryginalny bukiet ślubny, jednak z mniejsza iloscia kwiatów, mniejszy, dzieki czemu lepiej leci a i Pannie Młodej łatwiej go rzucić, po czym ze spokojem może ruszyc w podróż poślubną z ukochanym mężem:)

 

 

Bukiet dla panny młodej

Musi pasować do koloru i fasonu sukni oraz charakteru uroczystości. Zbyt duży może przytłoczyć prostą w kroju suknię. O wiele ciekawiej będzie w takim przypadku wyglądała niewielka wiązanka z delikatnych kwiatów. Najlepiej pokazać florystce suknię lub próbkę tkaniny wraz z rysunkiem fasonu - na tej podstawie przedstawi ona swoje propozycje.

Jeśli musisz odebrać bukiet na kilka godzin przed uroczystością, zawiń go szczelnie w lekko wilgotny papier, połóż z dala od światła i odwiń dopiero w ostatniej chwili. Wbrew popularnym radom nawet w upalny dzień nie wkładaj go do lodówki! Nie przytulaj także kwiatów do sukni, bo mogą ją trwale pobrudzić lub ufarbować. Jeśli chcesz zasuszyć bukiet po ślubie, zawieś go na kilka tygodni kwiatami do dołu w ciemnym i przewiewnym miejscu, a na weselu rzuć przyjaciółkom mniejszy, przypominający tamten.

Bukiet dla świadkowej powinien pasować kolorystycznie do wiązanki panny młodej. Może to być tylko pojedynczy kwiat, np. lilia lub róża. Jeśli chcesz, aby wszystkie kobiety ze ślubnego orszaku miały kwiaty, musisz je dla nich zamówić, podobnie jak kwiaty do butonierek w klapach marynarek dla pana młodego, ojca pani i pana młodego, świadka i przyjaciół.

Dekoracje i dodatki

Przed ostatecznym spotkaniem z pracownikiem kwiaciarni spisz, jakie bukiety chcesz zamówić, ustal liczbę kwiatów potrzebnych do butonierek oraz do dekoracji miejsc, które chciałabyś przybrać. Dowiedz się, czy kościół lub restauracja, którą wynajęłaś na wesele, współpracuje z jakąś firmą dekoratorską. Być może skorzystanie z ich usług będzie tańsze niż z usług kwiaciarni. Składając zamówienie, nie zapomnij o dekoracji wejścia do domu weselnego oraz miejsc, gdzie będą zbierać się goście. Stół weselny dekoruj kwiatami niewysokimi, najwyżej do 25 cm, ustawionymi w niskich naczyniach, aby nie zasłaniały gości, przeszkadzając im w rozmowach. Wszystkie kwiaty umieszczaj w wodzie, np. pływające ze świeczkami w płaskim naczyniu, aby wyglądały świeżo nawet podczas długiego biesiadowania. Efektowniej wygląda kilka większych kompozycji kwiatowych niż dużo drobnych bukiecików ułożonych w wielu miejscach na stole i w sali weselnej.

Jak obniżyć koszty

Dowiedz się, które kwiaty kwitną w okresie waszego ślubu - takie sezonowe rośliny są bowiem najtańsze. Jeśli masz ulubione kwiaty, a one są akurat drogie w porze zaślubin, wybierz je jedynie do swojej wiązanki. Twój ślubny bukiet może ozdobić weselny stół zamiast dodatkowej kompozycji. Nie zapominaj też, że strojne girlandy mogą być wykonane tylko z samych gałązek z listkami, dekorowane wstążkami i zaledwie kilkoma drobnymi kwiatuszkami. Wybieraj kwiaty o dość intensywnym zapachu - ich aromat wypełni pomieszczenia, tworząc niezapomniany klimat.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin