W naszym kraju codziennie przybywa aż 500 palaczy poniżej 18 roku życia - zarówno chłopców, jak i dziewczyn. Dzieje się tak, mimo że istnieje zakaz sprzedawania papierosów osobom niepełnoletnim i przeprowadzane są akcje edukacyjne. Palenie wśród nieletnich niej jest sprawą tylko polską, gdyż zjawisko to jest niestety powszechne na całym świecie. Prawie 200 tysięcy nieletnich sięga po papierosy każdego roku. Wg przeprowadzonych w 1996 roku badań prawie połowa chłopców i 30% dziewcząt próbowało kiedykolwiek w życiu palić papierosy. Średnio jest to około 40% młodzieży. Wg szacunków w naszym kraju nieletni wypalają prawie 4 miliardy sztuk papierosów każdego roku.
Warto się zastanowić nad sięgnięciem po papierosy, gdyż:
1 papieros = życie krótsze o 6 minut
Paczka papierosów (20 szt.) na dzień = krótsze o ponad 5 lat
Natomiast dwie paczki dziennie = aż o 10 lat
Wg statystyk:
prawie 60% palaczy stanowią mężczyźni
w naszym kraju jest obecnie prawie 10 mln palaczy (palących ok. paczki na dzień)
a połowa z nich pali ponad 20 lat
co roku w naszym kraju z powodu palenia papierosów i konsekwencji z tym związanych umiera ok. 100 tysięcy osób, z czego większość stanowią ci w wieku od 35 do 70 lat
w Polsce ok. 40% mężczyzn oraz co piąta kobieta (w wieku powyżej16 lat)
co roku ok. 200 tysięcy dzieci sięga po papierosy
średnio jeden palacz wypala w ciągu roku ponad 3500 papierosów, a w Polsce w sumie - 90 miliardów papierosów
w naszym kraju każdego roku nieletni wypalają prawie 4 miliardy papierosów
wg statystyk rzucenie palenia nie udaje się prawie 90% próbującym to zrobić, mimo że rzucić chce prawie trzy czwarte palaczy
palenie przynosi krwawe żniwa na całym świecie - co 10 sekund następuje zgon spowodowany skutkami palenia papierosów
Dym z papierosów jest główną przyczyną śmierci wśród palaczy. Zawiera bowiem ponad 40 różnych substancji rakotwórczych oraz wiele innych - będących toksynami lub powodujących mutacje w DNA. Są w nim także substancje mogące uszkadzać płód, dlatego kobiety ciężarne nie powinny wdychać dymu.
Wiele tych składników działa tylko w miejscu, przez które przechodzi dym, tzn. w ustach, krtani, tchawicy, czy płucach. Są także wśród nich takie, które przez wniknięcie do krwi, działają na wszystkie narządy i tkanki w organizmie. Generalnie wszystko to związane jest i zależy od frakcji, w jakiej jest - w postaci gazu bądź rozpuszczone w wodzie (tzw. ciała smołowate).
Do najważniejszych składników należy nikotyna. Jest to alkaloid roślinny o wysokiej temperaturze wrzenia. Łatwo przenika do tkanek, gdyż dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Bywa używana w leczeniu różnych chorób, ale z drugiej strony - zawarta jest w środkach owadobójczych - czyli jest trująca.
Nikotyna oddziałuje na cały organizm człowieka. Jej skutki widać już w samym układzie krwionośnym. Powoduje gwałtowne przyspieszenie bicia serca, a w konsekwencji także jego arytmię. Podwyższa ponadto ciśnienie krwi i kurczy naczynia krwionośne. Z kolei w układzie nerwowym - po początkowym pobudzeniu, poraża połączenia w zwojach układu autonomicznego oraz końce nerwów ruchowych. Ma także podobny wpływ na ośrodki w rdzeniu przedłużonym, co jest przyczyną depresji ośrodkowej. W ciężkich przypadkach może dojść do porażenia mięśni oddechowych, co w konsekwencji prowadzi do śmierci. Ilość nikotyny mogąca zabić odpowiada 3 papierosom (zjedzonym).
Nikotyna ma także wpływ na układ pokarmowy. W niewielkich ilościach może polepszać trawienie, jednak duże jej ilości mają odwrotny skutek i prowadzą do zaparć. Innymi objawami przedawkowania nikotyny w organizmie są m.in.: wymioty, bladość, biegunki, drgawki, zaburzenia widzenia. Końcowymi niepokojącymi sygnałami zatrucia nikotynowego są: przyspieszenie pulsu, utraty świadomości, zapaść, aż w końcu dochodzi do paraliżu mięśni oddechowych i śmierci.
Do innych trujących substancji znajdujących się w dymie są:
substancje smołowate - przyspieszają rozmnażanie nowotworów; jest w nich ponad 60 różnych substancji, które mają właściwości rakotwórcze; szkodzą zarówno samym palaczom, jak i osobom w otoczeniu (gdyż są obecne także w dymie bocznym); najważniejsze to: metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze oraz węglowodory aromatyczne
czad - tlenek węgla - zastępuje tlen w wiązaniach z hemoglobiną, redukując jego ilość we krwi; przyczynia się to do spadku wydolności serca i płuc - dlatego stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla chorujących na schorzenia związane z tymi narządami
cyjanowodór - śmiertelnie trujący związek
fenol - związek niszczący rzęski w oskrzelach, przez co ułatwia wnikanie innych substancji i wirusów do organizmu
Uzależnienie:
Nikotyna uzależnia o wiele szybciej niż narkotyki i działa równie silnie jak one. Wszystko zaczyna się od momentu dotarcia do mózgu nikotyny z dymu - a dzieje się to już po 10 sekundach od zapalenia. Wtedy to zaczynają być produkowane specjalne substancje, które powodują, że człowiek ten odbiera palenie jako przyjemność. Palacz odczuwa poprawę koncentracji i pamięci. Jest ponadto spokojniejszy i nie odczuwa zbytniego głodu. Wszystkie te odczucia przyczyniają się do tego, że osoba taka dalej pali i zaczyna się uzależniać. Gdy palenie staje się codziennym zwyczajem, palacz nie umie funkcjonować bez kolejnej dawki nikotyny, gdyż mózg i ciało odczuwa konieczność jej otrzymywania. Gdy zaczyna brakować nikotyny, palacz odczuwa rozdrażnienie i trudności w koncentracji - są to typowe objawy abstynencji. Gdy uzależnienie jest bardzo silne, palacz musi zapalić następnego papierosa, aby poprawić swoje samopoczucie.
Wpływ palenia na zdrowie jest jasny. Należy jednak zauważyć, że palenie ma także wpływ na zachowanie oraz psychikę. Niestety najwięcej szkód wywołują papierosy u nieletnich. Stwierdzono, że dzieci palące papierosy uczą się gorzej od niepalących rówieśników oraz mają problemy z koncentracją i pamięcią. Również szkodliwy wpływ palenia jest widoczny w rozwoju fizycznym (mniejsza waga i obwód klatki piersiowej oraz niższy wzrost). Dzieci takie mają gorsze wyniki w sportach, zwłaszcza wytrzymałościowych. Dlatego należy dokonać wszelkich starań, aby uchronić dzieci przed tym nałogiem.
HelmiHauta