Rzucanie palenia Prawdy i mity o rzucaniu palenia Rzucić palenie.docx

(80 KB) Pobierz

Rzucanie paleniaRzucanie palenia Prawdy i mity o rzucaniu palenia Rzucić palenie - to jedno z najczęstszych noworocznych postanowień. Tylko jak je zrealizować? Pierwszy krok, to oddzielić prawdę o fikcji, bo mitów na temat rzucania palenia krąży wiele.

Coraz mniej Europejczyków pali papierosy. Liczba palących mieszkańców Unii Europejskiej zmalała z 33% w 2002 r. do 27% w 2005 r. - wynika z badania Eurobarometru. A Polacy? Niestety my tak chętnie nie rzucamy palenia. Ale może warto to zrobić z Nowym Rokiem? Tylko jak rzucić raz na zawsze?

Większą szansę na rzucenie palenia mają osoby, które potrafią oddzielić prawdę od mitów na ten temat. Oto sześć często powtarzanych opinii o rzucaniu palenia. Wyjaśniamy, które z nich są prawdziwe, a które można włożyć między bajki.

Prawda czy fałsz?

1. Rzucanie palenia przyczynia się do tycia.
Prawda. Trzeba jednak zaznaczyć, że wzrost wagi odnotowuje się po pierwsze nie u każdej osoby rzucającej palenie, a po drugie jest on z reguły bardzo mały. Większość rzucających palenie przybiera na wadze od 2,5 do 3,5 kg. Niewielki procent osób może zaś przytyć około 10 kg lub więcej. Palenie bowiem tłumi apetyt i przyspiesza metabolizm, a w momencie, kiedy palacz rzuci nałóg, metabolizm powraca do normalnego działania, co może skutkować przybraniem na wadze.

Stosowanie zastępczych środków nikotynowych lub antydepresyjnego leku bupropion (np. Zyban), którego używa się, by złagodzić objawy odstawienia nikotyn, mogą być pomocne w zmniejszeniu tycia, ale nie wyeliminują go całkowicie. Podobnie aktywność fizyczna - uprawiany regularnie sport zapobiegnie dużemu przybraniu na wadze. Jeśli martwisz się o to, że przytyjesz, najpierw rzuć palenie, a potem zajmij się zrzucaniem zbędnych kilogramów. Badania naukowe wskazują na to, że jednoczesne pozbawienie się i papierosów i większych porcji jedzenia, jest zbyt trudne do osiągnięcia. Na pocieszenie warto dodać, że przybranie na wadze nie zaszkodzi naszemu zdrowiu w takim stopniu, jak palenie.

2. Zamiast rzucać palenie, można zacząć palić papierosy light, a zminimalizujemy ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby.
Fałsz. Palenie papierosów o obniżonej zawartości nikotyny i substancji smolistych nie zmniejszy ryzyka zapadnięcia na raka płuc. To wynik zakrojonego na szeroką skalę badania z udziałem 900 tys. osób, którego wyniki opublikowano w 2004 r. Podczas sześciu lat badań u palaczy, którzy wybierali papierosy o zawartości substancji smolistych 7 mg lub mniejszej, odnotowano takie samo ryzyko zachorowania na raka płuc, co u palaczy sięgających po papierosy z 15 do 21 mg tych substancji.

3. Nikotynowe pomadki do ust czy lizaki nie różnią się w swoim działaniu od gum i plastrów nikotynowych, które pomagają wyrwać się z nałogu.
Fałsz. Nikotynowe pomadki czy lizaki, często oferowane w sprzedaży internetowej, nie zostały poddane badaniom, które mogłyby stwierdzić, czy są bezpieczne albo chociażby skuteczne. Natomiast gumy do żucia, plastry, pastylki do ssania, inhalatory i spraye do nosa są zatwierdzonymi środkami nikotynowej terapii zastępczej. Co więcej, badania wskazują, że mogą pomóc w rzuceniu nałogu osobom, które palą ponad 10 papierosów dziennie. Przed zastosowaniem nikotynowej terapii zastępczej zasięgnąć porady lekarza powinni palacze, którzy w ostatnim czasie przeszli zawał, mają zaburzenia pracy serca lub są w ciąży.

4. Zażywanie środków uspokajających pomaga rzucić palenie.
<br />fot. Carlos PaesFałsz. Co prawda świat nauki potrzebuje dodatkowych badań nad wpływem środków uspokajających na osoby rzucające palenie, ale te, którymi dysponujemy dotychczas, nie wskazują na to, by leki, w tym z grupy benzodiazepin (np. Valium czy Relanium), pomagały pożegnać się z nałogiem. Jeżeli środki te zażywamy ponad miesiąc, możemy się uzależnić. Na szczęście istnieją dowody na to, że antydepresyjny lek bupropion (np. Zyban) pomaga przestać palić. Kontrolowane badania kliniczne wykazały, że po jego rocznym stosowaniu procent osób, które nie powróciły do nałogu, był znacznie większy niż po stosowaniu placebo. Drugi lek bez zawartości nikotyny, który został dopuszczony do obrotu, to wareniklina (nazwa handlowa to Champix). Badania potwierdziły jego dwukrotnie wyższą skuteczność od placebo, a nawet nieco większą również od bupropionu w okresie dziewięciomiesięcznym.

5. Akupunktura nie pomoże przestać palić.
Prawda. Akupunktura, czyli metoda medycyny alternatywnej, w której w skórę wbijane są igły, aby pobudzić przepływ energii, może być pomocna w niektórych schorzeniach. Jednak badania wykazują, że nie w rzucaniu palenia.

6. Jeśli nie rzucimy za pierwszym razem, kolejne próby już się nie powiodą.
Fałsz. Niektóre osoby potrzebują najpierw kilku podejść do rzucenia nałogu, zanim uda im się ostatecznie skończyć z paleniem. W końcu nikotyna zawarta w papierosach uzależnia w bardzo dużym stopniu. Trzeba też pamiętać, że metody, które zadziałały w przypadku jednych palaczy, nie zawsze muszą być dla innych. Podczas gdy niektórzy mogą rzucić palenie z dnia na dzień, inni będą potrzebowali nikotynowej terapii zastępczej czy pomocy lekarza lub grupy wsparcia.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin