2012-12-05-wyborcza-pl-z-siusiakiem-w-meskiej-toalecie.txt

(6 KB) Pobierz
USA: z siusiakiem w damskiej toalecie

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne ogłosiło, że usuwa z podręcznika o diagnozowaniu chorób termin "zaburzenia tożsamoci płci". Transseksualici nadal stojš jednak przed dylematem: z której toalety publicznej korzystać?
Paula Whiterspoon uważa się za kobietę uwięzionš w męskim ciele. Od kilku lat w miejscach publicznych korzysta z damskich toalet i nigdy nie miała problemów. Aż do feralnego 25 kwietnia 2012 r., kiedy pewnym krokiem wkroczyła do damskiej toalety w szpitalu w Dallas.

- Jaka kobieta głono powiedziała: "To jest mężczyzna!", ale zignorowałam jš - opowiada Paula. Kilka minut póniej została zatrzymana przez policjanta. Pokazała mu wiadectwo lekarskie, że od kilku lat przechodzi transformację płci, ale uparty teksański stróż prawa utrzymywał, że jeli kto w prawie jazdy ma wpisane imię "Paul", to musi korzystać z męskiej toalety. I wypisał mandat za lubieżne zachowanie. - To było upokarzajšce. Poczułam, że jestem ofiarš dyskryminacji - skarży się Paula.

Każdy stan decyduje sam

Szpital wydał owiadczenie: "Sprawa jest złożona i szczegółowo jš badamy. Jednoczenie zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, żeby traktować pacjentów, goci i personel z szacunkiem i zapewniać im komfortowe warunki".

Transseksualici uważajš, że powinni korzystać z tej toalety, w której czujš się lepiej. Sceptycy przestrzegajš, że taka swoboda może być wykorzystywana przez stuprocentowych mężczyzn, którzy będš podszywać się pod transseksualistów, żeby w damskich toaletach dawać upust swojej skłonnoci do podglšdactwa.

Żadnej oficjalnej reguły, która obowišzywałaby w całej Ameryce, nie ma. Każdy stan - a nawet każda instytucja - sam boryka się z problemem osób wymykajšcych się tradycyjnemu, sztywnemu podziałowi na dwie płcie.

I tak szkoła podstawowa w New Hampshire dopiero po długich debatach zgodziła się, żeby uczennica z trzeciej klasy podstawówki, która ma siusiaka, ubierała się w sukienki i chodziła do damskiej łazienki.

Może skorzystać z toalety dla personelu

Z kolei uniwersytet w Pittsburghu (University of Pittsburgh) zdecydował wiosnš, że studenci i profesorowie muszš korzystać z toalet zgodnie z tym, co majš wypisane w aktach urodzenia lub prawach jazdy.

Było to ogromne zaskoczenie dla prof. Emilii Lombardi, kolejnej kobiety uwięzionej w męskim ciele. - W męskiej toalecie nie czułabym się bezpiecznie, więc nadal korzystam z damskiej - wyjania. Spór na uniwersytecie zaczšł się zresztš nie od niej, tylko od studenta, który jest mężczyznš w ciele kobiety - na wuefie koledzy wyrzucili go z przebieralni.

Niektórzy poszukujš tzw. trzeciej drogi. W szkole podstawowej w Orono w stanie Maine po skardze dziadka jednej z uczennic zakazano dziewczynce z siusiakiem chodzić do damskiej toalety. "Może korzystać z toalety dla personelu" - zdecydowała dyrekcja.

Rodzice poszli do sšdu ze skargš o dyskryminację, ale pod koniec listopada została ona oddalona. Sędzia uznał, że toaleta dla personelu była rozsšdnym rozwišzaniem, tym bardziej że uczennica skarżyła się, że kiedy idzie do toalety dla uczniów, koledzy i koleżanki cišgle się jej przyglšdajš, co jest bardzo krępujšce. Obrońcy mniejszoci seksualnych już złożyli apelację. - Nasza córka powinna mieć możliwoć socjalizowania się z innymi dziewczynkami, ale odsyłajšc jš do toalety dla personelu, zrobiono z niej wyrzutka - oburzajš się rodzice.

Moje życie zostało obnażone przed całym wiatem

Czasami toaletowa debata przybiera formy drastyczne - tak było w przypadku 22-letniej Chrissy Lee Polis, która urodziła się jako Chris. W damskiej toalecie w restauracji McDonald's w Baltimore jakie dwie mocno zbudowane czarnoskóre nastolatki zaczęły jš oskarżać, że wyglšda jak mężczyzna. Opluły Chrissy, powaliły jš na podłogę i skatowały.

"Kopały mnie w krocze i po twarzy. Wyrywały garciami włosy. Mylałam, że zaraz umrę" - wspomina ofiara. Personel McDonalda nie tylko nie stanšł w jej obronie - jedna z pracownic nagrała bijatykę na komórkę i wrzuciła do internetu. Filmik stał się przebojem, obejrzały go setki tysięcy ludzi.

Starsza z napastniczek, 18-letnia Teonna Brown, została skazana na pięć lat więzienia (druga miała tylko 14 lat, więc nie pójdzie siedzieć). Pracownicę McDonalda, która nakręciła film, zwolniono. Ale dla Chrissy nie było to specjalnym pocieszeniem. - Moje prywatne życie zostało obnażone przed całym wiatem. Straciłam pracę. Boję się wychodzić z domu. Chciałabym schować się w jakiej dziurze i tam zostać - mówiła lokalnej telewizji z Baltimore.

Jeszcze kilkanacie lat temu powszechnie uważano transseksualistów za zboczeńców lub szaleńców. Zmienia się to dopiero teraz. W tym tygodniu Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne ogłosiło, że usuwa ze swojego wzorcowego podręcznika o diagnozowaniu chorób psychicznych termin "zaburzenia tożsamoci płci". Zostanie on zastšpiony łagodniejszym terminem "dysforia płciowa", czyli już nie "zaburzenie".

Ci pacjenci, którzy biologicznie sš mężczyznami, ale uważajš się za kobiety (lub odwrotnie) i czujš się z tym dobrze, nie będš już uważani za chorych.

- Każda diagnoza psychiatryczna pojawia się w kontekcie kulturowym - wyjania dr Jack Dresher ze stowarzyszenia psychiatrów. - Jest duża grupa osób, które sš pomiędzy dwoma biegunami płci i nie majš z tym problemu. Nie ma co ich sztucznie patologizować...

Dla wielu pozostajš zboczeńcami lub wirami

Dla porównania homoseksualizm został usunięty z podręcznika Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego w 1973 r. Był to jeden z milowych kroków na drodze do równouprawnienia gejów i lesbijek.

Transseksualici majš nadzieję, że podobnie będzie w ich przypadku. Z drugiej strony, zauważa Dresher, skoro transseksualizm nie jest już chorobš, to mężczyni uwięzieni w ciałach kobiet (i odwrotnie) będš mieli trudnoci, żeby zdobyć pienišdze na kosztowne operacje zmiany płci.

Oczywicie dla wielu transseksualici pozostajš zboczeńcami lub wirami. Zrzeszeni w organizacji Obywatele Maryland na rzecz Odpowiedzialnego Rzšdu zapowiadajš, że nie dopuszczš, by "podglšdacze przebierańcy i erotyczni fetyszyci zdobyli swobodny dostęp do damskich toalet i przebieralni". 

Mariusz Zawadzki

ródło: http://wyborcza.pl/1,75477,12983423,USA__z_siusiakiem_w_damskiej_toalecie.html
Zgłoś jeśli naruszono regulamin