SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Dni Tygodnia - dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu.doc

(28 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA  OTWARTEGO

DLA  RODZICÓW

 

Data: 20.02.2008

Grupa: 5 latki

Prowadząca : Ewa Kłosińska

 

Temat: Dni tygodnia- stwarzanie okazji do dostrzegania rytmicznej organizacji czasu, opanowanie nazw dni tygodnia.

 

 

Cele operacyjne

Dziecko:

Dostrzega rytm i stałe następstwa czasu w powtarzających się dniach tygodnia

Nazywa kolejne dni tygodnia

Przelicza dni tygodnia liczebnikami porządkowymi

Wie do czego służy kalendarz

Poznaje różne rodzaje kalendarzy

 

Środki dydaktyczne:

Bajka o dniach tygodnia Cz. Janczarski, sylwety do opowiadania, karty pracy dla dziecka: Tygodniowy kalendarz wydarzeń domowych, koperty z obrazkami, kleje, nagranie piosenki Pt.Tydzień ma siedem dni muz.A Galica, różne rodzaje kalendarzy, sylwety serc dla każdego dziecka

 

 

 

Przebieg:

 

1. Słuchanie opowiadania Pt .Bajka o dniach tygodnia Cz. Janczarskiego w oparciu o sylwety.

 

2. Rozmowa na temat treści opowiadania.

 

3. Zabawa ruchowa ze śpiewem Pt. Magiczna liczba 7

Cała grupa tworzy koło, trzymając się za ręce. Wszyscy śpiewają:

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7? Tak jest jeden (podnoszenie kolana)i tak kolejne liczby, dwa(drugie kolano), trzy (dotknięcie łokciem podłogi) cztery ( drugi łokieć), pięć ( klęk na jedno kolano)itd.

 

 

 

 

4.  Wspólna recytacja wiersza Pt. Tydzień ma siedem dni.

 

 

tydzień ma siedem dni, zna je mama , znasz je ty.

Poniedziałek , wtorek, środa,

czwartek, piątek i sobota

a w niedzielę razem z mamą

powtórzymy znów to samo.

 

5.  Zabawa  Prawda czy Fałsz ?

Nauczyciel lub chętni rodzice czytają przygotowane zdania:

Tydzień ma cztery dni.

Tydzień ma siedem dni.

W piątek przynosimy do przedszkola swoje zabawki.

Środa to trzeci (środkowy) dzień tygodnia.

W niedzielę przychodzimy do przedszkola.

 

Dzieci w parach udzielają odpowiedzi przez podniesienie napisu :TAK lub NIE.

 

6.  Kalendarze.

Odsłonięcie różnorodnych kalendarzy zgromadzonych na stole : kieszonkowe, ścienne, biurowe. Omówienie ich przeznaczenia.

 

7. Przeliczanie liczebnikami porządkowymi dni tygodnia.

Uświadomienie dzieciom, że tydzień ma 7 dni i kolejne dni są powtarzalne. Przyporządkowanie kolejnym dniom odpowiedniej ilości kropek.

 

 

8. Praca indywidualna dzieci przy stolikach.

Każde dziecko otrzymuje kartę nt. Tygodniowy kalendarz wydarzeń domowych oraz kopertę z obrazkami. Dziecko wyjmuje obrazki z koperty i zapoznaje się z nimi. Nauczyciel podaje instrukcje słowne –dziecko umieszcza odpowiednie obrazki w tabeli z odpowiednim dniem tygodnia.

 

9. Ewaluacja zajęcia

Mój ulubiony dzień tygodnia – dziecko zaznacza na tablicy sylwetą serca swój ulubiony dzień tygodnia.

poniedziałek

 

wtorek

piątek

 

sobota

TYDZIEŃ

 

niedziela

tydzień ma siedem dni

 

tydzień ma cztery dni

 

środa to trzeci (środkowy) dzień tygodnia

 

w niedzielę idziemy do przedszkola   

 

w piątek przynosimy do przedszkola swoje zabawki

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin