ZASADY PRACY Z GRUPˇ.doc

(28 KB) Pobierz
ZASADY PRACY Z GRUPĄ

ZASADY PRACY Z GRUPĄ

 

A. Zasada "Wszystko albo nic"

Realizacja zajęć wymaga zarówno od Ciebie, jak i uczestników grupy decyzji "całościowej", czyli decyzji na pracę od 1 do 10 sesji po kolei, konsekwentnie i regularnie. Źle by było, gdybyście na przykład "spróbowali, czy jest fajnie", a gdyby coś było nie tak, przerwali pracę. Gdyby tak się stało, najprawdopodobniej przyniosłoby to same straty, na przykład w postaci dezintegracji grupy, powstania konfliktów lub napięcia, pogorszenia Twoich zwykłych relacji z klasą.

 

B. Zasada dyskrecji

Zajęcia w cyklu 10 sesji mogą osobiście poruszyć uczestników. Prowokują do ujawniania intymnych odczuć, osobistej otwartości, ujawniania swoich właściwości nie znanych dotychczas innym, wyrażania rozmaitych emocji, poglądów i postaw. Dlatego też zarówno Ciebie, jak i uczestników spotkań obowiązuje zasada dyskrecji, czyli nie ujawniania osobom z poza grupy szczegółów dotyczących tego, kto i co robił w trakcie zajęć.

 

C. Zasada wzajemnej tolerancji

Na zajęciach grupowych prowadzonych metodą aktywną obowiązuje pewna etyczna norma. Chodzi o wzajemny szacunek i tolerancję wobec autonomii drugiego człowieka, jego niepowtarzalności, oryginalności czy inności. Ucz tej normy innych, a sam pamiętaj, by nie wywierać presji, aby ktoś się zmienił lub dopasowywał do czegoś lub kogoś. Uszanuj wtedy jego preferencje, własne wybory oraz istniejące różnice między nim a resztą grupy.

 

D. Zasady porozumiewania się w grupie

Te zasady dotyczą w równych stopniu Ciebie jak i członków grupy. Ponieważ jest ich kilka i będą was obowiązywać przez cały czas pracy, będą one wszystkie wywieszone na tablicy w trakcie trwania zajęć. Oto one:

 

NIE OCENIAJ INNYCH

Nie porównuj ludzi między sobą, kto jest "lepszy", kto "gorszy". Nie wystawiaj stopni człowiekowi za to, jaki jest, z czym ma trudności, jak wygląda, czy jak się zachowuje.

Jeżeli na przykład chcesz ustosunkować się do czyjejś wypowiedzi, czy zachowania, zachęcam Cię, abyś zamiast mówić "to co powiedziałeś jest bez sensu", "źle to zrobiłeś", "dobrze to zrobiłeś", spróbował podzielić się z nim tym, co sam czujesz w związku z jego wypowiedzią czy zachowaniem i jakimi emocjami reagujesz: "gdy to powiedziałeś, poczułem że myślisz podobnie jak ja", "rozdrażniło mnie to, co zrobiłeś". Taka wypowiedź jest bardzo osobista, ma więc większy sens.

 

NIE DAWAJ INNYM RAD, CO "POWINNI", A CZEGO "NIE POWINNI"

Nie ma żadnego powodu, abyś robił z siebie "wszechmocnego", który wie, jak należy żyć i co powinno się odczuwać w danej sytuacji. Rada jest niczym więcej, jak daniem do zrozumienia drugiej osobie, jak ty byś w takiej sytuacji postąpił. Zamiast doradzania drugiej osobie, spróbuj na przykład powiedzieć: "Gdybym ja był w takiej sytuacji, zachowałbym się tak i tak"

 

MÓW "DO OSOBY", A NIE "O OSOBIE"

Jeżeli w trakcie spotkania chcesz coś powiedzieć do osoby uczestniczącej w sesji, zwracaj się bezpośrednio do niej, mówiąc, np. "Tobie chcę powiedzieć...", a nie patrząc w przestrzeń lub kogoś innego "on..., ona....".

 

MÓW OD "JA"

Na przykład, zamiast mówić tak zwane "prawdy ogólne": "uważa się zwykle, że....", możesz powiedzieć coś od siebie: "JA myślę, że...", "JA uważam, że..."

 

NIE MÓW O NIEOBECNYCH

Nie plotkuj z innymi osobami w grupie o kimś, kto jest akurat nieobecny. Kiedy przyjdzie, powiedz to wszystko jemu samemu.

 

F. Prawa indywidualne uczestników grupy

Każdy uczestnik ma takie same prawa. Ma prawo do:

 

- Odmowy wykonania polecenia prowadzącego

Jeżeli z jakiegoś powodu członek grupy nie ma ochoty uczestniczyć w danym ćwiczeniu lub dostosować się do polecenia prowadzącego - może odmówić. Prowadzący spotkanie ma obowiązek uszanować taką odmowę i nie wywierać nacisku oraz nie stosować żadnych konsekwencji. Uczestnik, który odmawia, ma prawo do dalszego przebywania na zajęciach.

 

- kierowania swoim poziomem aktywności

Uczestnik może być wylewny, szczery, nie skrywający niczego, może być również tajemniczy, zamknięty w sobie, nieufny, na przykład nie pokazywać nikomu swoich prac pisemnych.

 

- kierowania własnym poziomem bliskości i sympatii do innych

Może starać się o sympatię innych lub zwiększenie poczucia swojej więzi z grupą, ale nie musi tego robić. Prowadzący natomiast ma obowiązek uszanować taką postawę.

 

- wyrażania swojego sądu czy opinii na dany temat bez względu na to, co inni myślą i mają do powiedzenia w tej sprawie.

 

- zachowywania się, odczuwania w swój własny sposób, bez względu na to, jak bardzo jest to inne, odrębne, niekonwencjonalne, jeżeli przestrzega przyjętych zasad pracy grupowej i szanuje prawa indywidualne innych osób.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin