SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
„Wartości jako dziecięce drogowskazy życiowe”
Przyjaźń to bliski i równoprawny związek pomiędzy osobami,
oparty na wzajemnej sympatii, życzliwości, szczerości, zaufaniu,
gotowości do pomocy oraz czerpaniu przyjemności z przebywania razem.[1]
Temat: „Co to jest przyjaźń?”
Uczestnicy: grupa 25 dzieci w wieku 6 lat
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z pojęciami: przyjaźń, koleżeństwo,
- kształtowanie u dzieci postaw prospołecznych,
- dostrzeganie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka;
- kształcenie umiejętności nawiązywania przyjacielskich, koleżeńskich kontaktów między rówieśnikami,
- zacieśnianie więzi między rówieśnikami z grupy poprzez wspólną zabawę i pracę,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat utworu literackiego (baśń) i ilustracji,
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wyjaśnić pojęcia: przyjaźń, koleżeństwo
- dziecko wie, że jest rozumiane i akceptowane przez innych,
- dziecko wie, że może liczyć na pomoc przyjaciół,
- dziecko uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści,
- dziecko wyraża swoją opinię o postępowaniu innych,
- dziecko nawiązuje życzliwe kontakty z kolegami,
- dziecko rozróżnia zachowania prawidłowe od nieprawidłowych,
- dziecko bawi się zgodnie i radośnie przy muzyce,
- dziecko rozpoznaje kierunki w przestrzeni,
- dziecko posiada umiejętność współpracy w zespole
- dziecko jest spostrzegawcze i kreatywne;
Metody:
- słowne: opowiadanie, rozmowa
- działań praktycznych,
- aktywizujące,
- zabawowa;
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- duże serce z czerwonego kartonu, aby dzieci mogły przejść przez nie,
- chusta animacyjna KLANZY,
- stare gazety, podarte na drobne kawałki,
- opaski na oczy,
- Puzzle serduszek pociętych na 2 części,
- płyty CD i magnetofon,
- tablica korkowa, ilustracje znanych postaci bohaterów bajkowych lub filmowych (tzw. par miłosnych lub przyjacielskich),
- serca z sentencjami (tyle, ilu uczestników), kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część I
1. Dzieci wchodzą do Sali zabaw przemienionej w Krainę Przyjaźni przechodząc przez duże serce. Zapłatą jest jeden serdeczny uśmiech.
2. Powitanie dzieci: zabawa muzyczno – ruchowa „Spotkanie”
Tekst piosenki i opis zabawy:
Ustawienie parami, tworząc koło wewnętrzne i zewnętrzne.
Zwrotka: Witam na spotkaniu wszystkich – swobodne machanie, prawą i lewą ręką nad głową na powitanie
Wspólnie pobawimy się – ukłon
Jesteś moim przyjacielem – uścisk dłoni
Więc razem z Tobą dziś zatańczyć właśnie chcę – kołysanie całym ciałem na boki, z rękoma na biodrach
Refren: bez śpiewu – kółeczka w parach w prawą stronę kółeczka w parach w lewą stronę pod koniec osoby z koła zewnętrznego przesuwają się w prawą stronę do następnego partnera.[2]
3. Rundka w kole: „Lubię cię, bo…” Tłumaczymy dzieciom, że w każdym człowieku da się znaleźć cechy, za które można go lubić. Siedząc w kręgu, każdy uczestnik zabawy powie, za co lubi siedzące obok dziecko.[3]
4. Zabawa: „Pałac Królowej Śniegu”
Prowadzący prosi dzieci, aby położyły się wygodnie na dywanie i w wyobraźni przeniosły
się do pałacu Królowej Śniegu. Dzieci zamykają oczy, wyobrażają sobie, co mogłyby czuć
i słyszeć w pałacu, opowiadają o swoich wyobrażeniach.
Następnie przy użyciu chusty animacyjnej KLANZY wprowadzamy dzieci w nastrój zamieci śnieżnej[4]. W tym celu drzemy gazety na drobne kawałeczki lub rzucamy już pocięte kawałki na chustę. Dzielimy dzieci na dwie grupy: jedna trzyma chustę, na której są podarte gazety, druga wchodzi pod chustę. Prowadzący opowiada o zamieci śnieżnej
i Królowej Śniegu, a dzieci ruszają delikatnie chustą zgodnie z jego instrukcją. Fruwające kawałki gazet dają efekt zamieci śnieżnej. Następnie dzieci zamieniają się rolami. Na zakończenie zamieci uczestnicy odkładają chustę na dywan i zasiadają na chuście z kawałkami gazet - czytamy im tekst literacki.
Część II
1. Czytanie tekstu[5], następnie – przepracowanie problemu.
Pytania do dzieci:
· Czy Gerda przyjaźniła się z Kayem? (tak)
· Co wpadło Kayowi do oka? (kawałek diabelskiego lustra)
· Jaki on się stał po tym zdarzeniu? (zły, wszystkich przedrzeźniał i wyszydzał)
· Co zrobiła Gerda, aby odczarować Kaya? (zapłakała gorącymi łzami i wtedy Kay także wybuchnął płaczem i wyleciał mu z oka odłamek lustra)
· Jakie słowo nie mógł ułożyć Kay z kawałków lodu? (wieczność)
· Czy Gerda była prawdziwą przyjaciółką? (tak lub nie), a dlaczego? (bo szukała go, tęskniła za nim i mu pomogła lub inna wypowiedź)
2. Zabawa: „Zaufanie do przyjaciela” Rozmawiamy z dziećmi o tym, że pomiędzy przyjaciółmi niezbędne jest zaufanie, że przyjaciel to ktoś, kto nas nie zawiedzie, na kim zawsze można polegać. Dzieci dobierają się parami. Jedno z dzieci zakłada ciemną opaskę na oczy i pozwala się drugiemu dziecku prowadzić głosem po sali (na przykład: „Uważaj, skręć w lewo, z prawej jest krzesło, teraz trzy kroki prosto” itd.). Zabawa ta rozwija u kierującego poczucie odpowiedzialności, a u osoby z zawiązanymi oczami zaufanie do innych.[6]
3. Rozmowa o przyjaźni z dziećmi:
· Kto to jest przyjaciel?
· A jaka jest różnica pomiędzy kolegą a przyjacielem?
· Jakie zachowania świadczą o przyjaźni?
· Co to znaczy być przyjacielem?
· Jakie cechy powinien mieć przyjaciel?
Podsumowanie rozmowy: Przyjaciel to osoba, która cię nie zawiedzie, nie wyśmieje, lubicie razem przebywać ze sobą, panuje między wami zaufanie, życzliwość i szczerość i in.
4. Zabawa przy muzyce: „Serduszkowe Puzzle” Prowadzący włącza muzykę, w przerwie w muzyce dzieci dobierają się parami według puzzli – serduszek. Po następnym włączeniu muzyki dzieci biegają, kręcą się – po zatrzymaniu muzyki zastygają w bezruchu jak dwie rzeźby lodowe, połączone puzzlowymi serduszkami. Prowadzący wyklucza z zabawy poruszające się rzeźby (lub czwórka dzieci w roli prowadzących).
5. Zabawa słowna: „Przepis na przyjaźń” Zapraszamy dzieci do układania przepisu na wzór kucharski np.
· 2 czubate łyżki sympatii,
· duża łyżka stołowa zaufania,
· pełna szklanka radości z bycia razem, kieliszek humoru,
· szczypta cierpliwości itd.
Dzielimy dzieci na dwie grupy, które z następujących składników: sympatia, zaufanie, radość, humor, cierpliwość układają przepisy, a prowadzący i panie z przedszkola zapisują pomysły dzieci na kartce lub tablicy.[7]
6. Zabawa: „Zagadki o bajkowych miłościach i przyjaźniach”.
Rozkładamy dzieciom na dywanie ilustracje postaci bajkowych i filmowych. Czytamy krótkie teksty, a zadaniem dzieci jest odgadnąć o jakich bohaterach mowa. Kto pierwszy odgadnie – przypina postać bajkową na tablicy korkowej.
Część III
1. Zabawa: „Pakujemy walizkę”
Zabawa jest podsumowaniem wiedzy dzieci o przyjaźni. Grupa siedzi w kręgu krzeseł. Jeden z uczestników rozpoczyna: „Pakuję moją walizkę i wkładam do niej, np. radość z przebywania z kolegą”. Następna osoba powtarza to zdanie i uzupełnia je o nowe określenie, np. sympatia itd. – trwa to tak długo, aż wszyscy „spakują walizkę”.[8]
2. Zabawa na zakończenie: „Iskierka przyjaźni” Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna i ciepła wróci do mych rąk” i przekazuje uścisk dłoni dziecku stojącemu obok, dziecko to przekazuje uścisk następnemu, aż „iskierka przyjaźni” obiegnie cały krąg.
3. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymuje serce z sentencją o przyjaźni i ozdabia je według własnego pomysłu.
Literatura:
1. Andersen Ch. H., Królowa Śniegu w: Kopaliński W.,125 baśni do opowiadania dzieciom., Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2004.
2. Grabkowska B., Makarewicz K., Materiały metodyczne dla uczestników warsztatu: „Kto tak pięknie gra? To dzieci, pani i ja”, PSPiA KLANZA.
3. Koźmińska I., Olszewska E., Z dzieckiem w świat wartości, Świat Książki, Warszawa 2007.
4. Skwark D., Skarbnica zabaw. Ponad 650 zabaw na różne okazje, JEDNOŚĆ, Kielce 2007.
5. (red.) Wasilak A., Zabawy z chustą, Wydawnictwo: Klanza, Lublin 2002.
Opracowały:
Anna Cywińska,
Anna Pater
Pedagogika II stopnia
Edukacja Wczesnoszkolna
z Wychowaniem Przedszkolnym
3
[1] Koźmińska I., Olszewska E., Z dzieckiem w świat wartości, Świat Książki, Warszawa 2007, s. 175.
[2] Grabkowska B., Makarewicz K., Materiały metodyczne dla uczestników warsztatu: „Kto tak pięknie gra? To dzieci, pani i ja”, PSPiA KLANZA.
[3] Koźmińska I., Olszewska E., Z dzieckiem w świat wartości, Świat Książki, Warszawa 2007, s. 183.
[4] (red.) Wasilak A., Zabawy z chustą, Wydawnictwo: Klanza, Lublin 2002, s. 22.
[5] Andersen Ch. H., Królowa Śniegu w: Kopaliński W., 125 baśni do opowiadania dzieciom, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2004, s. 152-154.
...
bestqueen