Poniżej prezentujemy listę wybranych.docx

(16 KB) Pobierz

Poniżej prezentujemy listę wybranych, działających w Polsce organizacji ekologicznych:

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” od 15 lat zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą i obywatelską, poprzez  organizowanie warsztatów dla młodzieży,  zielonych  szkół, szkoleń, wystaw, projektów informacyjnych.

Oferta obejmuje ponad 60 tytułów warsztatów dla dzieci i młodzieży realizowanych w ośrodku „Źródła” w Łodzi, w szkołach w Łodzi, Warszawie i Krakowie oraz w terenie.  Inne projekty to -  “Bardzo Zielone Szkoły” -  przeznaczony jest dla szkół z całej Polski,  oraz ogólnopolskie projekty edukacyjne dla szkół.

Liga Ochrony Przyrody

Liga Ochrony Przyrody (LOP) powstała w Polsce w 1927 roku. Głównym założeniem jej twórców była chęć uwrażliwiania człowieka, a szczególnie młodzieży na bogactwo i piękno przyrody, budzenia jej umiłowania, szerzenie zrozumienia istoty, znaczenia i celów ochrony przyrody stanowiącej część ochrony środowiska.

LOP  zabiega o  zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Działa przez organizowanie seminariów, warsztatów, konferencji, obozów, koloni, wycieczek przyrodniczych, konkursów, wystaw i olimpiad. Podejmuje również działania o charakterze interwencyjnym.

Liga współdziała z organami administracji rządowej i samorządowej na rzecz środowiska przyrodniczego i jego ochrony. Współpracuje z organizacjami ochrony przyrody w kraju i za granicą.

LOP współpracuje  z licznymi krajowymi i międzynarodowymi organizacjami ekologicznymi, jak Międzynarodowa Koalicja "Wolontariusze Przyrody" (CVA), Młodzież i Środowisko Europy (YEE), Europa Nostra oraz Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt (WSPA). Jest m. in. członkiem założycielem Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Liga prowadzi również Europejskie Centrum Ekologiczne, które jest inicjatorem i realizatorem Europejskiej Zielonej Karty (European Green Card), która spotkała się ze znacznym zainteresowaniem instytucji krajowych i międzynarodowych.

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE) jest organizacją pozarządową, non profit działającą na obszarze ochrony środowiska.

Fundacja powstała w 1989 roku w Krakowie, jej misją jest wspieranie działań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego podejmowanych przez organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, instytucje a także zwykłych obywateli.    

Działalność Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych wspierana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ostatnio realizowane projekty, to: Zielona Inicjatywa Gospodarcza: - Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej w sektorze małych i mikro przedsiębiorstw w Krakowie; Prawa i obowiązki w zakresie dostępu do informacji - działania na rzecz obywateli i administacji publicznej;Profesjonalizacja działań polskich NGO w zakresie Sprawiedliwego Handlu.

Na świecie

WWF

„WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego” – podaje strona internetowa polskiego oddziału World Wildlife Fund. Słynna organizacja z charakterystyczną pandą w logo została założona w 1961 roku przez Juliana Sorella Huxleya, pierwszego szefa UNESCO. Obecnie działa w ponad 150 państwach, zajmując się m.in. ochroną ginących gatunków zwierząt, zakładaniem parków narodowych, zwalczaniem niekorzystnych zmian klimatycznych. W dziedzinie energetyki WWF koncentruje się na kwestii globalnego ocieplenia, za które, jej zdaniem, odpowiada człowiek. Polski oddział promuje odnawialne źródła energii – przede wszystkim energię wiatrową, słoneczną, geotermalną i biomasę. Organizacja zwraca uwagę na problem monokultury węgla w Polsce, która stoi w sprzeczności z pożądanymi przez WWF normami emisyjnymi. Fundacja ostrzega również przed rozwojem energetyki atomowej: „Ryzyko katastrofy atomowej, produkcja wysoko radioaktywnych odpadów oraz koszty konieczne do ich usunięcia nie są rozsądną ceną za statystycznie znikomy zysk energetyczny” – czytamy na portalu WWF.

 

Greenpeace

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca od 1971 r. na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Koncentruje się na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska.

Celem kampanii prowadzonych przez Greenpeace jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na sześć głównych problemów dotyczących:  obszarów ochrony środowiska - ochrony lasów i lasów deszczowych, ochrony oceanów i mórz, ochrony przed substancjami toksycznymi, globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, energii oraz organizmów modyfikowanych genetycznie.

Biura Greenpeace znajdują się w ponad 40-stu krajach świata. Aby zachować swoją niezależność Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania Greenpeace finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców.

Greenpeace od lat prowadzi kampanie przeciwko wykorzystaniu energii atomowej, przekonując, że rozpowszechnianie informacji o bezpiecznej energii nuklearnej jest szerzeniem mitu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin