34.doc

(23 KB) Pobierz

III. Podejmowanie decyzji finansowych

1. Rodzaje decyzji finansowych

Na rynkach finansowych mamy do czynienia z zasadniczo dwoma typa­mi decyzji -jakie aktywa nabyć lub sprzedać i jak płacić za nabywane ak­tywa. W tych pierwszych podstawą podejmowania decyzji są koszty alter­natywne {opportunity costś) — porównanie, jaki zwrot da nam alternatywne użycie kapitału. Podstawowymi parametrami są koszt kapitału (stopa pro­centowa) i stopień ryzyka inwestycji. Zysk zdanej inwestycji musi bowiem przewyższyć stopę procentową i pokryć ryzyko udziałowców.

Stopa procentowa jest ceną kapitału. Na rynkach finansowych występuje szereg stóp procentowych, począwszy od stopy pozbawionej ryzyka (np. zakup obligacji skarbowych), po stopy dyskontujące różne poziomy ryzyka. Stopa procentowa jest też kosztem alternatywnym utrzymywania gotówki w stosunku do innych aktywów finansowych. Punktem referencyjnym dla pożyczania kapitału w bankach są stopy procentowe rynku międzybankowe-go - LIBOR {London Interbank Offer Ratę) i LIBID {London Interbank Bid Ratę) dla londyńskiego rynku eurowalutowego lub WIBOR i WIBID dla warszawskiego rynku międzybankowego. Są to stopy, po których najko­rzystniej można zdeponować lub pożyczyć krótkoterminowe fundusze, sta­nowią więc one punkt odniesienia dla bankowych stóp procentowych ofero­wanych firmom czy osobom prywatnym na rynkach krajowych. Stopy pro­centowe podajemy w ujęciu nominalnym, realnym (po zdyskontowaniu in­flacji) i efektywnym (po doliczeniu kapitalizacji odsetek).

Decyzje finansowe różnią się złożonością (łatwe i trudne), ryzykiem (strategiczne i optymalizacyjne) i horyzontem czasowym. Łatwe to te, które nie wywołują kontrowersji wśród akcjonariuszy, np. usprawnienia technolo­giczne, wypłata dywidendy. Trudne -to decyzje o charakterze strategicznym

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin