Zielokrotnianie umysłu.docx

(65 KB) Pobierz

Harry Kahne - koleś był niesamowity, miał umysł, który potrafił się skupiać na masie rzeczy jednocześnie. Rozmawiał z grupą, pisał jedną ręką na tablicy zadania matematyczne, które były strasznie złożone, drugą pisał co innego, równie złożonego i to do góry nogami. Miał wielką podzielność uwagi. Pomyślałem sobie, mógłbym z taką umiejętnością pisać na tym forum, jednocześnie słuchać audiobooka i uczyć się niemieckiego :DPomyślałem "zajebiste" i poczyniłem kroku w celu rozwoju umysłu.
Oto zestaw ćwiczeń, jest jedna ważna cecha: będziesz miał tyle, ile wypracujesz, i ani grosza więcej. Ćwiczenia dają zajebiste rezultaty, o ile się przykładasz.

Wykonuj ćwiczenia w podanej kolejności

 

Lekcja 1

Zadanie A

Oto alfabet:

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSTUWYZ

Gdy umiesz go na pamięć, przechodzimy do ćwiczenia.
Weź długopis i kartkę, najlepiej dość dużą i pisz alfabet Z PAMIĘCI od końca. Pamiętaj: Ani razu nie wolno Ci spojrzeć na napisany alfabet - wszystko to musi być zrobione wyłącznie z pamięci. Możliwe, że z początku będziesz się mylił, staraj się pisać w równym tempie.

Zrób to 50 razy pod rząd

Opanuj pisanie alfabetu od końca. Niech to będzie szło z automatu. Jeśli po 50 razach masz jeszcze problemy z automatycznym pisaniem alfabetu od końca - rób to dłużej.

Następnie przejdź do następnego zadania.

Zadanie B

Teraz pogrupujemy alfabet:

ACBD, EGFH, IKJL, ŁNMO, PSRT, UYWZ

Czyli w każdej czteroliterowej grupie najpierw ma być litera pierwsza z danej grupy, potem trzecia, potem druga i w końcu czwarta.

Napisz teraz to 50 razy, wyłacznie z pamięci.
Wartość tego ćwiczenia leży w tym, byś litery układał we własnej głowie, nie patrząc i ściągając z kartki.
Jeśli nie robisz po 50 razach tego płynnie to zrób więcej razy.

Zadanie C

Teraz w analogiczny sposób poprzestawiaj litery alfabety 50 razy tak, by były w kolejności 1-24, 2-23, 3-22 itd, czyli:

A-Z B-Y C-W D-U E-T F-S G-R H-P I-O J-N K-K L-Ł

Zrób to oczywiście z pamięci, nic nie przepisuj i nie patrz na zapisany alfabet. Aż uzyskasz płynność

Teraz pisząc to zadanie robisz już 2 rzeczy w tym samym czasie. Jeśli robisz to sumiennie i potrafisz płynnie z pamięci zrobić powyższe ćwiczenia, już bardzo rozwinąłeś swój umysł.

Lekcja 2

Napisz wyrazy trzyliterowe, jakie Ci przychodzą do głowy, conajmniej 50

Np pan, ząb, itp

Zapisz sobie tą listę z 5 -6 razy, byś zapamiętał swoją listę.
Następnie, nie patrząc na to, co napisałeś zapisz tyle z tych słów, ile potrafisz, ale WSPAK i wyłącznie z pamięci, tak jak tutaj:
nap, bąz

Powtórz to ćwiczenie 25 razy za każdym razem usuwając sprzed oczu kartkę i pisząc wyłącznie z pamięci.

Zadanie A

Pisz wszystkie trzyliterowe słowa, które potrafisz znaleźć, jednocześnie głośno wymawiając jakieś całkiem inne trzyliterowe słowo. Na przykład tak:
Pisz: kot wymów: osa

Wykonuj to tak długo, używając za każdym razem innych słów, aż będziesz potrafił jednocześnie pisać jedno trzyliterowe słowo i wymawiać inne trzyliterowe słowo, bez najmniejszego wahania.

Ćwiczenie B

Nie próbuj tego ćwiczenia, dopóki nie opanujesz Ćwiczenia A

Pisz trzyliterowe słowo wspak, jednocześnie głośno wymawiając je normalnie. Np:

Pisz: mat wymów: tam

Kontynuuj to ćwiczenie używając coraz to innych słów, aż nabierzesz idealnej płynności.

Ćwiczenie C

Pisz dowolne trzyliterowe słowa wspak, jednocześnie wymawiając inne trzyliterowe słowa normalnie. Np:

Pisz śyr Wymawiaj kit
Pisz sab Wymawiaj kij

Kontunuuj, aż stanie się to dla Ciebie całkowicie łatwe. Twój umysł nabiera siły, jakiej u większości ludzi nigdy się nie znajdzie.
Powinieneś robić te ćwiczenia codziennie po godzinę, przez tydzień (2 lekcja), aby stało się to całkowiecie automatyczne.

 

Lekcja 3

Napisz z pamięci 25 do 50 czteroliterowych słów. Napisz je na kartce i potem przestudiuj ją przestudiuj. Wyrzuć kartkę i napisz te same słowa z pamięci. Zrób to kilka razy, by móc przypominać sobie biegle je wszystkie. Wtedy zapisz je z pamięci, ale tym razem wspak.

Zamiast pies pisz seip

Wypisz wszystkie 4 literowe wyrazy z listy, jakie tylko pamiętasz. Zrób tak 25 razy pisząc je wszystkie wspak.

Ćwiczenie A

Naucz się na pamięć poniższego wierszyka:

Bo moje oczy są granatowe,
Bo w moich oczach granatów pęk,
Które mi kiedyś dziad mój zostawił,
Bym nigdy nie znał, co znaczy lęk.

Ćwiczenie B

Wyrecytuj ten wierszyk GŁOŚNO, jednocześnie zapisując na kartce własne imię, nazwisko i adres, np:

"Bo moje oczy są granatowe"

Jak Kowalski

"Bo w moich oczach granatów pęk"

Sienkiewicza 2/4

"Które mi kiedyś dziad mój zostawił"

56-560 Szczemięsławy Dolne

"Żebym nie wiedział, co znaczy słowo "lęk""

Ćwiczenie C

Wyrecytuj DOWOLNY wiersz, modlitwę czy tekst piosenki, które dobrze znasz, jednocześnie zapisując własne imię, nazwisko i adres lub dowolny adres, jaki jesteś przyzwyczajony pisać.

Pamiętaj, by wykonywać każde ćwiczenie aż stanie się dla Ciebie automatem i będzie bardzo łatwe.

Lekcja 4

Ta lekcja będzie trochę trudniejsza od wcześniejszych, ale efekty tej lekcji będą o wiele większe. Najprawdopodobniej opanowanie ten nowej formy umysłowej gimnastyki zajmie Ci kilkanaście dni.
Weź 24 trzyliterowe wyrazy, mogą być to wyrazy, których używaliśmy wcześniej, mogą być nowe, mogą przemieszane - jest to obojętne..

Po wybraniu ich zapisz je paręnaście razy, byś je pamiętał.

Połącz w pary wyrazy, według jakiej kolejności przyjdą Ci do głowy, np:

KOŃ i BAT = KBOAŃT
OSA i PAN = OPSAAN

Połącz wszystkie 24 słowa w 12 dowolnych par, zapisując ich litery w podanej wyżej kolejności 1-1, 2-2, 3-3. Rób to codziennie przez minimum 25 minut.

W następnym 25 minutowym segmencie swej codzienniej godziny ćwiczeń umysłu splataj trzyliterowe słowa z czteroliterowymi. Np:

PANI i RYŚ = PRAYNŚI
RYBA i WEŹ = RWYEBŹA

Kolejne 25 minut poświęcaj na splatanie czteroliterowych słów.

KOŁO i PARA - KPOAŁROA

Rób to całkowicie z pamięci.

Ćwiczenie A

Wyrecytuj na głos kolejne liczby od 1 do 100. Jednocześnie zapisuj tak wiele czteroliterowych słów, jak zdołasz. Kontynuuj wykonywanie tego ćwiczenia aż do czasu, gdy będziesz w stanie utrzymać równe tempo liczenia i pisania. Ćwicz to 30 minut dziennie przez parę dni aż do uzyskania pełnego automatu w tym ćwiczeniu.

Ćwiczenie B

Recytuj co trzecią kolejną liczbę od 3 do 99, jednocześnie pisząc czteroliterowe słowa wspak.

Np PIES - jednocześnie licząc "przeskakując po trzy".
Zapisane: SEIP

Im trudniejsze będzie dla Ciebie to ćwiczenie, tym bardziej go potrzebujesz. A więc opanuj je za wszelką cenę.

W tej chwili jesteś już zdolny wykonywać cztery lub pięć czynności intelektualnych jednocześnie.
U niektórych, którzy opanowali te ćwiczenia wystąpił zanim jąkania. W sytuacjach, kiedy ich myśli następowały zbyt szybko, by wyrazić je w słowach co zajmowało cały umysł, tak że żadna jego część nie mogłabyć na tyle wolna, by sprawnie kontrolować proces mówienia, ci ludzie jąkali się albo bełkotali. Uzyskawszy możliwość myślenia o wielu rzeczach na raz, zaczęli być w stanie do końca sformułować własne myśli, podczas gdy inna część mózgu wykonywała swoją robotę przekładając te myśli na słowa i dbając o to, by te słowa były należycie, wyraźnie i sugestywnie wymawiane.

Lekcja 5

Jeśli w jakimkolwiek stopniu nie spełniłeś wszystkich wymagań dotyczących poprzednich lekcji, POWRÓĆ DO NICH TERAZ I JE OPANUJ!. Inaczej nie będziesz w stanie przejść kolejnych lekcji

Na lekcję nr 5 będziesz potrzebował około tydzień czasu spędzając na niej 30 minut dziennie.

Przypomnij sobie 24 czteroliterowe słowa. Weź dwa spośród nich i spleć ich litery w ten sposób, że litery pierwszego bierzesz od przodu, a drugiego od tyłu, np:

PYSK I BUTY = PYYTSUKB

Jutro i codziennie, zanim to ćwiczenie znakomicie opanujesz, spędź 30 minut na „splataniu” słów czteroliterowych i 30 minut na „splataniu” słów pięcioliterowych. Po trzydzieści minut na każde z tych ćwiczeń, dokładnie tyle. Albo więcej. Dwie godziny, jeśli to możliwe, albo półtorej, jeśli nie możesz dwóch – ale za wszelką cenę CO NAJMNIEJ pełną godzinę. I trzymaj się tego dzień w dzień, do czasu kiedy czteroliterowe i pięcioliterowe słowa będą na Twój rozkaz „skakać przez obręcze” zgodnie z regułami tych dwóch ćwiczeń.

Ćwiczenie A

Głośno przeliteruj swoje własne imię i nazwisko, jednocześnie dodając poniższą kolumnę liczb:

4
7
8
3
5
7
1

Teraz spróbuj z tymi liczbami:

8
6
5
4
5
9
2
7
8

Teraz spróbuj tego:

14
67
45
34
97

I jeszcze tego:

178
563
423

Pracuj nad tym ćwiczeniem przez kilka dni, dodawaj coraz to nowe liczby. Jednocześnie głośno recytuj alfabet. Albo imiona i nazwiska przyjaciół. Albo recytuj wiersze. W miarę, jak coraz to nowe komórki Twego mózgu budzą się z letargu i biorą do roboty, stwarzaj sobie coraz trudniejsze dodawania.

Ćwiczenie B

Głośno przeliteruj swoje własne imię i nazwisko, jednocześnie mnożąc poniższe pary liczb:

6 · 42 9 · 18 8 · 17 6 · 56
4 · 37 3 · 59 9 · 39

Głośno przeliteruj imiona i nazwiska swoich przyjaciół, za każdym razem mnożąc w pamięci nową serię par liczb:

8 · 45 7 · 78 8 · 29 7 · 345

Teraz stwórz swoje własne zadania arytmetyczne, polegające na dodawaniu, mnożeniu lub odejmowaniu.

Umysłowy trening, który opisuję nie tylko wyrabia zmysł obserwacji, sprawiając, że zauważysz każdy istotny szczegół dotyczący spotkanej osoby, rzeczy czy zdarzenia, ale także niemal z godziny na godzinę zwiększa zdolność przypominania sobie tych wszystkich spraw wedle własnej woli. Te same „mięśnie mózgu”, które „wciągają” jakieś słowo do Twojej świadomości, odwracają kolejność jego liter i wkładają je pojedynczo pomiędzy litery innego, normalnie zapisanego słowa (wszystko to, jak z pewnością wiesz, jest dokonywane w umyśle) – umożliwią Ci także wciąganie do świadomości nazwisk, twarzy, rozmów i cech ludzi spotkanych dużo wcześniej.

Będziesz potrafił przypomnieć sobie dawno minione wydarzenia, jak również sceny, dawno już w Twoim przekonaniu zapomniane. I to nie dzięki mnemotechnicznym sztuczkom polegającym na skojarze - niach czy jakimś hiperwyrafinowanym Magicznym Formułom Pamięciowym, a po prostu dzięki zwykłemu, naturalnemu opanowaniu własnych procesów psychicznych! Mimo wszelkich ewentualnych rozpraszających czynników, które nieuchronnie i doszczętnie wybijają z uderzenia niezdyscyplinowany umysł – Twój mózg będzie Twym
wiernym sojusznikiem i sługą, zawsze gotowym na Twe wezwanie, zawsze chętnym do wykonania zadań, które mu postawisz!

Lekcja VI

Przyjrzyj się dobrze temu „Magicznemu Kwadratowi”:

Jeśli potrafisz obserwować, zauważysz, że dodanie wszystkich jego liczb – czy to w wierszu, czy to w kolumnie, czy też po przekątnej – daje tę samą sumę: 70. Pokażę Ci, jak możesz na przykład proponować znajomym, by narysowali taki kwadrat (bez żadnych liczb) i powiedzieli, jaką sumę chcą, żebyś uzyskał. Potem, niemal bez chwili zwłoki, będziesz potrafił wpisać właściwe liczby, dające zamówioną sumę, nieważne, czy dodawanie będzie następowało poziomo, pionowo czy na ukos.

Pierwszym krokiem jest narysowanie i powpisywanie liczb do „kluczowego” kwadratu. Wygląda on tak:

Przyjrzyj się dokładnie temu kwadratowi. Zauważ pozycję „kluczowych” liczb, od 1 do 16 włącznie. Wryj sobie ten kwadrat, wraz z wszystkimi liczbami, dokładnie w pamięć. Teraz zakryj swój narysowany kwadrat i narysuj drugi, dokładnie taki sam, ale Z PAMIĘCI.

Powpisuj we wszystkie miejsca odpowiednie liczby – ALE NIE PATRZ ani na powyższy kwadrat, ani na swoje własne wcześniejsze szkice czy notatki.

Narysuj kwadrat i powpisuj w niego liczby PIĘĆ- DZIESIĄT RAZY, numerując poszczególne kratki po kolei – od 1 do 16. Potem znowu narysuj pusty kwadrat, by następnie wpisać w jego kolejne wiersze odpowiednie liczby, a więc: (pierwszy wiersz)1-14-11-8, (drugi wiersz) 12-7-2-13, (trzeci wiersz) 6-9-16-3, (czwarty ostatni wiersz) 15-4-5-10.

Wykonaj każde z tych ćwiczeń co najmniej pięćdziesiąt razy, wyłącznie z pamięci, aż układ i numeracja wszystkich szesnastu kratek kwadratu staną się dla Ciebie równie oczywista, jak kolejność liter w alfabecie (a nawet jeszcze bardziej).

Rysując pusty kwadrat, zapytaj kogoś, jaką sumę życzyłby sobie, byś uzyskał. Od podanej przez niego sumy odejmij 30, a uzyskaną resztę podziel przez 4. Oczywiście liczba zaproponowana przez znajomego musi być co najmniej równa 34. Przyjmijmy, że znajomy chce, byś uzyskał 86. Odejmujesz więc od 86 liczbę 30, jak już wyjaśniłem. Otrzymujesz różnicę równą 56. Podziel więc to 56 przez 4. To łatwe pamięciowe obliczenie. Wy-
nik wynosi 14. Wpisz więc 14 w kratkę nr 1 (kratkę w lewym górnym rogu kwadratu). Wpisz 15 w kratkę nr 2 (czyli trzecią kratkę drugiego wiersza zapamiętanego „Magicznego Kwadratu”). Teraz 16 wpisz w kratkę nr 3 (czwarta kratka trzeciego wiersza). W kratkę nr 4 (drugą kratkę wiersza czwartego) wpisz 17. Dalej: 18 w kratkę nr 5, 19 w kratkę nr 6, 20 w kratkę nr 7 i tak dalej, aż wypełnisz wszystkie, kończąc w tym konkretnym przypadku na liczbie 29 wpisanej w kratkę nr 16. Teraz możesz sprawdzić, że jak byś nie sumował liczb w poszczególnych kratkach – czy to w wierszu, czy to w kolumnie, czy też po przekątnej – zawsze otrzymasz sumę równą 86. A 86 to przecież właśnie suma, której zażyczył sobie Twój znajomy.

Co będzie, jeśli po odjęciu 30, zgodnie z podaną tu receptą, otrzymamy sumę niepodzielną bez reszty przez 4?

Załóżmy, że znajomy zażyczył sobie otrzymać sumę równą nie 86, tylko 88. Postępujesz dokładnie jak poprzednio, z tym jednak, że dzieląc 58 (88 – 30) przez 4 otrzymujesz 14 i zostaje Ci 2 reszty. Powpisuj numery w swoje kratki dokładnie tak, jak poprzednio: 14 w kratkę nr 1, 15 w kratkę nr 2, 16 w kratkę nr 3, itd. – aż do momentu, gdy osiągniesz kratkę nr 13... W kratkę nr 13, zamiast 26, które byś wpisał dążąc do sumy równej 86, wpiszesz liczbę o dwa wyższą. Czyli dodasz do „normalnej” jej wartości tę resztę, którą uzyskałeś dzieląc 58 (88 – 30) przez 4. Krótko mówiąc, wpiszesz tam 28 zamiast 26, całkowicie pomijając 26 i 27. Dodaj też 2 do wszystkich pozostałych kratek – aż do kratki szesnastej włącznie.

A więc będziesz miał 28 w kratce nr 13, 29 w kratce nr 14, 30 w kratce nr 15 i 31 w kratce nr 16. Czyli wszędzie o dwa więcej: 28 zamiast 26, 29 zamiast 27, 30 zamiast 28 i 31 zamiast 19. Zaś 26 i 27 całkiem opuszczasz. Teraz wszystkie wiersze, wszystkie kolumny i wszystkie przekątne Twego kwadratu dają 88, czyli oczekiwaną sumę.

Teraz będziemy brać słowa sześcioliterowe i przeplatać litery z sześciu takich słów naraz. Będzie to z całą pewnością wymagać większej koncentracji i wysiłku niż to, co robiłeś dotąd, więc dobrze by było, byś był naprawdę ABSOLUTNIE pewien, że tego typu działania na słowach pięcioliterowych masz znakomicie opanowane.

Weź zatem dowolne sześć sześcioliterowych słów i wypisz je w pionowej kolumnie, na przykład tak:

PĘDRAK
MORDKA
PAMIĘĆ
DESZCZ
RĘKAWY
BOCIAN

Zapamiętaj swoje słowa (nie te tutaj!) i zapisz je w tej samej kolejności tyle razy, ile będzie to konieczne, by dokładnie je zapamiętać i potrafić je widzieć „oczyma duszy”. Potem wyrzuć papier, na którym je zapisałeś, i WYŁĄCZNIE Z PAMIĘCI zapisz je w poniższy sposób:

Weź pierwszą literę pierwszego słowa, postaw po niej pierwszą literę drugiego słowa, potem pierwszą literę trzeciego, czwartego, piątego i szóstego słowa. W przypadku podanych powyżej przeze mnie słów byłoby to: PMPDRB. Teraz dodaj do tego, w dokładnie ten sam sposób, drugie litery ze wszystkich sześciu słów. Dla naszych słów tutaj trzymałbyś PMPDRBĘOAEĘO. Potem weź trzecie litery wszystkich tych słów, następnie czwarte, piąte i szóste. Oto co otrzymałbyś dla naszych sześciu słów:


P MP D R B Ę O A E Ę O D R MS K C R D I Z A I A K Ę C WA K A Ć Z Y N
1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6

Numery poniżej liter są podane dla ułatwienia i oznaczają numery kolejnych słów, z których bierzesz swoje litery. Biorąc po kolei słowa, pod którymi stoi 1, otrzymasz PĘDRAK, biorąc te, pod którymi stoi 2, otrzymasz MORDKA, itd.

Teraz będziemy brać słowa sześcioliterowe i przeplatać litery z sześciu takich słów naraz. Będzie to z całą pewnością wymagać większej koncentracji i wysiłku niż to, co robiłeś dotąd, więc dobrze by było, byś był naprawdę ABSOLUTNIE pewien, że tego typu działania na słowach pięcioliterowych masz znakomicie opanowane.

Weź zatem dowolne sześć sześcioliterowych słów i wypisz je w pionowej kolumnie, na przykład tak:

PĘDRAK
MORDKA
PAMIĘĆ
DESZCZ
RĘKAWY
BOCIAN

Zapamiętaj swoje słowa (nie te tutaj!) i zapisz je w tej samej kolejności tyle razy, ile będzie to konieczne, by dokładnie je zapamiętać i potrafić je widzieć „oczyma duszy”. Potem wyrzuć papier, na którym je zapisałeś, i WYŁĄCZNIE Z PAMIĘCI zapisz je w poniższy sposób:

Weź pierwszą literę pierwszego słowa, postaw po niej pierwszą literę drugiego słowa, potem pierwszą literę trzeciego, czwartego, piątego i szóstego słowa. W przypadku podanych powyżej przeze mnie słów byłoby to: PMPDRB. Teraz dodaj do tego, w dokładnie ten sam sposób, drugie litery ze wszystkich sześciu słów. Dla naszych słów tutaj trzymałbyś PMPDRBĘOAEĘO. Potem weź trzecie litery wszystkich tych słów, następnie czwarte, piąte i szóste. Oto co otrzymałbyś dla naszych sześciu słów:


P MP D R B Ę O A E Ę O D R MS K C R D I Z A I A K Ę C WA K A Ć Z Y N
1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6

Numery poniżej liter są podane dla ułatwienia i oznaczają numery kolejnych słów, z których bierzesz swoje litery. Biorąc po kolei słowa, pod którymi stoi 1, otrzymasz PĘDRAK, biorąc te, pod którymi stoi 2, otrzymasz MORDKA, itd.

A teraz do roboty! Zapisz w pionowej kolumnie sześcioliterowe słowa, podobnie, jak to robiłeś w Lekcji VI, z jedną różnicą: napisz tylko pierwsze, drugie i trzecie słowo w normalny sposób, wszystkie pozostałe zaś napisz od tyłu. Ma to wyglądać mniej więcej tak:

RĄCZKA
YNSARK (KRASNY) STATEK
ANUGAL (LAGUNA) MORDKA
YRTYHC (CHYTRY)

Naucz się całej tej listy na pamięć, a potem ją wyrzuć!

Teraz, jedynie przy pomocy własnego umysłu, bez żadnych ściągawek, poprzestawiaj litery tych sześciu słów, tak jak to robiłeś w Lekcji VI, ale ustawiając litery słów nr 2, 3 i 6 wspak. Same słowa weź także w zmienionej kolejności, mianowicie najpierw słowo nr 1, potem nr 6, potem nr 2, potem nr 5 i na koniec słowa nr 3 i 4. Dla sześciu podanych tu powyżej słów Twoja lista wyglądałaby następująco:

R Y Y M S A Ą R N O T N C T S R A U

Z Y A D T G K H R K E A A C K A K L

Żeby wszystko było bardziej zrozumiałe, podkreśliłem początkowe litery sześciu użytych słów napisanych normalnie.

Zatrzymaj się na chwilę, żeby uświadomić sobie, co właściwie oznacza cała ta mentalna gimnastyka. Otóż gimnastyka ta polega na: (1) zapamiętaniu 6 słów, (2) wprowadzeniu do pamięci trzech z nich zapisanych normalnie, (3) wprowadzeniu do pamięci trzech z nich zapisanych wspak oraz (4) zapisaniu 36 liter całkiem nowej i nieznanej dotąd sekwencji. Jeśli wyda Ci się to z początku trudne, całkiem Cię zrozumiem!

Zdradzę Ci teraz sposób, żeby, nieco oszukując, uczynić całe to zadanie znacznie prostszym. Otóż robisz tak: piszesz literę, przeskakujesz pięć znaków i zapisujesz następną, która pojawia się w pisanym słowie, potem znowu przeskakujesz pięć znaków... itd.

W ten sposób możesz napisać cały szereg całkiem prosto – tyle że będziesz w ten sposób oszukiwał sam siebie i oddalał od siebie przyszłe sukcesy. Zapomnij więc o cwanych sztuczkach i rób wszystko zgodnie z regułami, dla własnego dobra! Utrzymuj wszystkie 6 słów przed oczyma swego umysłu, w podanej kolejności 1-6, 2-5, 3-4, i zapisz na
tej podstawie wszystkie 36 liter, tak jak to widzisz powyżej.

Do powyższego ćwiczenia

Spędź nad tym ćwiczeniem co najmniej godzinę dziennie przez okrągły tydzień, nawet jeśli wydaje Ci się, że już je znacznie wcześniej opanowałeś. Akurat to ćwiczenie wymaga częstych powtórzeń po to, by mózg był trenowany tak, jak trenowany być powinien – oraz byś potrafił dokonywać rzeczy, które niedawno wydawały Ci się niemożliwe. Pamiętaj, rozwijamy Twój mózg po to, by był w stanie na najwyższym biegu wjechać na górę zwaną $ukce$.


====================================


Poniżej widzisz dziewięć kategorii czyli klasyfikacji. Pod każdym nagłówkiem wypisz odpowiednie przykłady. Tutaj widzisz p jednym przykładzie, jednak z poprzestawianymi literami. Kiedy do niego dojdziesz, napisz go poniżej prawidłowo (czyli z normalną kolejnością liter), a potem znowu zacznij pisać dalsze przykłady. Pod „KWIATY” możesz na przykład w oznaczane pola wpisywać „stokrotka”, „rododendron” itd., aż natrafisz na „poprzestawiany” kwiat. Przepisz go w normalny sposób i kontynuuj swoją własną listę. Tak samo zrób ze wszystkimi dziewięcioma kategoriami. Ćwiczenie to rozwija zdolność przypominania i rozpoznawania.


KWIATY
_______
_______
_______
_______

TMZANRAHYEC
_______
_______
_______

PRZYBORY KUCHENNE
_______
_______
_______
_______
_______
ZALSKURD
_______

SPORTY
_______
_______
_______
_______

RTOSOCSOM
_______
_______
_______
INSTRUMENTY MUZYCZNE
_______
_______
_______
WATKÓLA
_______
_______
_______
_______
KRAJE
_______
_______
_______
_______
ZALYRABI
_______
_______

 

 

 

 

Weźmy sławnego Henry'ego Forda... Wszystko, co ten wielki przemysłowiec w rzeczywistości zrobił, to dodanie jednego nowego czynnika do tego, co inni producenci samochodów robili od dawna. Oni starali się produkować samochody, które będą jeździć. Taki był ich cel w tamtym czasie, nie starali się osiągnąć niczego ponad to. Mieli przed oczyma jedynie produkcję – całkowicie pomijając rynek i jego wymagania. Ford zaś skoordynował te dwie sprawy, równie łatwo, jak Ty łączysz ze sobą litery pochodzące z dwóch słów... I stał się w ten sposób jednym z najbogatszych ludzi w historii. Postawił sobie bowiem za cel zbudowanie samochodu, który nie tylko będzie jeździł, ale także dobrze się sprzedawał. Nie ma w tym przecież nic nadzwyczajnego, prawda? Jasne, kiedy już zostało zrobione, to oczywiście nie ma.

Podobno istnieje tylko pięć czy siedem zasadniczych wątków w całej literaturze. Szekspir używał ich raz za razem, po prostu inaczej zestawiając dawne elementy. Przy pomocy zaledwie dwudziestu kilku liter alfabetu można stworzyć coś z milion różnych słów, zaś literatura w każdym ze znaczniejszych języków, w postaci prozy, poezji i dra...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin