Zimowy sen Kubusia Puchatka.pdf

(101 KB) Pobierz
(Microsoft Word - ZIMOWY SEN KUBUSIA PUCHATKA - scenariusz zaj\352\346.doc)
Centrum Edukacyjne Akson os. NiepodległoĻci 19, 31-862 Kraków , Sklep i Edukacja
GRUPA WIEKOWA: 4-6 lat
LICZBA UCZESTNIKìW: b.o.
CZAS TRWANIA: 60 min
CEL:
Wzbudzanie zainteresowanie obraze
Rozwijanie koordynacji ruchowej
Rozbudzanie zainteresowaı czytelniczych
Zwrcenie uwagi na istotħ pomocy drugiemu czþowiekowi
METODY:
FORMY: indywidualna, zbiorowa
POTRZEBNE POMOCE:
Ʈ Szarfy gimnastyczne szkolne kolorowy mix
Ʈ Pþyta Cd z muzykĢ
Ʈ Biaþe lub kolorowe kartki A4
Ʈ Kretki, pisaki itp.
Ʈ Chusta animacyjna Akson
PRZEBIEG ZAJĦĘ:
1. Powitanie dzieci, zachħcenie do udziaþu w zajħciach.
Dzieci zasiadajĢ wygodnie na dywanie (w ukþadzie dowolnym lub kole). Nauczyciel wprowadza dzieci w
temat zajħę. Nauczyciel przedstawia dzieciom fragmenty ilustracji, ktre po zþoŇeniu przedstawiajĢ scenkħ
z bajki o Kubusiu Puchatku. Na podstawie kolejnych fragmentw ilustracji, grupa poznaje gþwnego
bohatera zajħę. Krtka rozmowa na temat bajki:
Kto zna bajkħ o Kubusiu Puchatku?
Jakie postaci wystħpujĢ w bajce? Krtka charakterystyka kaŇdej z nich: jaki/a jest, co lubi, gdzie
mieszka itd. ( ilustracje)
Jakie sĢ relacje miħdzy tymi postaciami: czy siħ lubiĢ, czy sobie pomagajĢ, czy sĢ przyjaciþmi
525439725.001.png
2. Zimowy sen Kubusia Puchatka - opowiadanie
Wprowadzenie do opowiadania áZimowy sen Kubusia PuchatkaÑ. Ukierunkowanie uwagi dzieci, na
wydarzenia, majĢce miejsce w opowiadaniu Î miejsce, czas, postaci, akcja, zaskoczenie,
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie. Dzieci sþuchajĢ opowiadania. Po zakoıczeniu opowiadania, krtka
rozmowa na temat przeczytanego fragmentu Î Kto wystħpowaþ, co siħ wydarzyþo, co zrobiþ KubuĻ
Puchatek, co siħ okazaþo, czy KubuĻ Puchatek zrobiþ dobrze, pomagajĢc, jak dzieci mogĢ pomagaę sobie
wzajemnie w przedszkolu.
3. Wyprawa do Stumilowego Lasu Î zabawa ruchowa
Nauczyciel zabiera dzieci do Stumilowego Lasu. Rozdaje dzieciom kolorowe szarfy, dzielĢc tym samym
grupħ na podgrupy, z ktrych kaŇda jest wybranĢ postaciĢ z bajki.
Szarfy: fioletowa, niebieska, zielona, Ňþta, pomaraıczowa, czerwona
Postaci: Kubusie Puchatki, Kþapuszki, Tygryski, Krliczki, Prosiaczki, Kangurki
KaŇda z postaci posiada w Sali wydzielony ádomekÑ za pomocĢ szarfy w tym samym kolorze.
Dzieci biegajĢ, skaczĢ, taıczĢ przy dŅwiħkach muzyki. Kiedy muzyka cichnie, kaŇde z dzieci szuka
swojego ádomkuÑ, biegnĢc do miejsca oznaczonego tym samym kolorem szarfy, ktrĢ ma na sobie.
Zabawħ powtarzamy kilka razy
4.
Pomagamy Kubusiowi Î zabawa z chustĢ animacyjnĢ
Krtkie wprowadzenie uczestnikw zabawy w fabuþħ. KubuĻ Puchatek, ktry bardzo lubi miodek nie moŇe
zasnĢę poniewaŇ pod jego koþderkħ wleciaþa pszczþka. PomŇmy Kubusiowi zþapaę pszczþkħ.
(zabawa znana rwnieŇ jako rybak i rybka)
Nauczyciel wybiera 2 osoby z grupy: KubuĻ Puchatek, Pszczþka. KubuĻ siada na Ļrodku rozþoŇonej
chusty. Zadaniem Kubusia bħdzie zþapaę pszczþkħ. Pszczþka wchodzi pod chustħ i przemieszcza siħ
dookoþa Kubusia Puchatka nie dajĢc siħ zþapaę. Pozostaþe dzieci siedzĢc naokoþo chusty mocno falujĢ
chustħ, aby wypþoszyę pszczþkħ. Zabawħ powtarzamy kilka razy.
5.
Dobra rĢczka
WyjaĻnienie pojħcia ádobra rĢczkaÑ, wprowadzenie w cel ęwiczenia.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki a4. Dzieci obrysowujĢ na papierze swojĢ dþoı. Nastħpnie kolorujĢ jĢ w
dowolny sposb. To nasza ádobra rĢczkaÑ zawsze chħtna do pomocy. Prezentacja prac.
3. Podsumowanie zajħę
Nauczyciel prosi, aby kaŇde dziecko zastanowiþo siħ nad dobrym uczynkiem, jaki zrobiþo w ostatnim
czasie. Dzieci opowiadajĢ je na gþos. KaŇdy nagradzamy oklaskami.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin