Referat z mostow.doc

(24 KB) Pobierz

              Nieodzownym warunkiem zachowania trwałości nawierzchni bitumicznych oraz ich stanu, odpowiadającego wymaganiom ruchu samochodowego jak również zabezpieczenia nawierzchni przed niszczącym działaniem zarówno ruchu, jaki warunków atmosferycznych jest właściwe utrzymanie w czasie eksploatacji. Utrzymanie to powinno się rozpocząć od chwili wykończenia nawierzchni.

Zależnie od stanu, stopnia zużycia i uszkodzeń, rozróżnia się zasadnicze sposoby utrzymania nawierzchni:

- konserwacja bieżąca

- naprawy cząstkowe

- odnowa

 

              Naprawy cząstkowe - nawierzchni to zespół zabiegów technicznych, wykonywanych na bieżąco, związanych z usuwaniem uszkodzeń nawierzchni zagrażających bezpieczeństwu ruchu, jak również zabiegi obejmujące małe powierzchnie, hamujące proces powiększania się powstałych uszkodzeń
Pojęcie „remont cząstkowy nawierzchni” mieści się w ogólnym pojęciu „utrzymanie nawierzchni”, a to z kolei jest objęte ogólniejszym pojęciem

„ utrzymanie dróg” usunięcie zużytej warstwy nawierzchni odbywa się przez wykucie uszkodzonych fragmentów nawierzchni (z wycięciem lub bez wycięcia) bądź przez frezowanie.
Następnym etapem jest oczyszczenie uszkodzonego fragmentu nawierzchni i posmarowanie bitumem krawędzi i dna. Tak przygotowany fragment uszkodzonej nawierzchni uzupełniany jest masą asfaltobetonową z otaczarni (wytwórni mas bitumicznych) bądź masą pochodzącą z recyklingu. Masa ta po wbudowaniu jest zagęszczana walcami lub wibratorami płytowymi. Aktualnie remonty cząstkowe coraz częściej wykonywane są w technologii emulsyjnej powierzchniowe utrwalenie przy użyciu remonterów.

 

Konserwacja bieżąca - polega na systematycznym przeprowadzeniu robót zabezpieczających nawierzchnię przed ujemnymi wpływami warunków atmosferycznych i doraźnym usuwaniu przypadkowych uszkodzeń. Jednym  z zabiegów utrzymaniowych jest powierzchniowe utrwalenie nawierzchni pojedyncze lub podwójne.

 

Najnowocześniejszym sposobem renowacji nawierzchni asfaltowych jest stosowanie geowłóknin i geotekstyli.

 

Odnowa polega na jak najszybszym usunięciu drobnych uszkodzeń bez konieczności zerwania konstrukcji nośnej. Przykładem takiego zabiegu może być usuniecie kolein poprzez sfrezowanie muld, a następnie wypełnienie kolein i nałożenie warstwy ścieralnej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin