7.doc

(3066 KB) Pobierz
I

Ćwiczenie nr 7

 

Wybrane badania konstrukcji betonowych na przykładzie betonowej próbki sześciennej.

 

 

I. CEL I ZAKRES ĆWICZENIA

 

Zaznajomienie się z problematyką badania betonowych konstrukcji budowlanych

 

1.      określenie wymiarów geometrycznych próbki sześciennej

2.      nieniszczące badanie wytrzymałościowe betonu- metoda sklerometryczna

3.      obciążenia próbne niszczące

 

II. WYMIARY GEOMETRYCZNE PRÓBKI SZEŚCIENNEJ

 

 

III. PROTOKÓŁ POMIARÓW WYTRZYMAŁOŚCI BETONU PRZY POMOCY         MŁOTKA SCHMIDTA WRAZ Z OPRACOWANIEM WYNIKÓW

 

Metoda badania wytrzymałości betonu na ściskanie za pomocą młotka Schmidta należy do grupy metod nieniszczących. Jest ona przydatna w sytuacji, kiedy konieczna jest ocena wytrzymałości betonu w konstrukcji już istniejącej. Metoda ta jest metodą sklerometryczną, która opiera się na zależności między powierzchniową twardością betonu a jego wytrzymałością na ściskanie.

 

Młotek Schmidta jest przyrządem umożliwiającym ocenę powierzchniowej twardości betonu na podstawie pomiaru odskoku od betonowej powierzchni masy trzpienia z układem sprężynowym uderzającego z określoną siłą. Wartością mierzoną jest tzw. liczba odbicia (L), którą odczytuje się na skali młotka.

 

 

 

Obliczenia potrzebne do wypełnienia protokołu

 

- średnia liczba odbicia

 

- odchylenie standardowe liczb odbicia

 

 

- współczynnik zmienności liczb odbicia

 

 

- średnia wytrzymałość betonu na ściskanie dla próbki sześciennej

 

 

- współczynniki poprawkowe

 

w zależności od wieku betonu: 1.0

w zależności od stanu wilgotności betonu: 1,0

 

 

- ostateczna wartość wytrzymałości betonu na ściskanie

 

 

 

IV. OPRACOWANIE WYNIKÓW Z OBCIĄŻENIA PRÓBNEGO NISZCZĄCEGO

 

- schemat i opis stanowiska pomiarowego

 

Poniższe zdjęcia przedstawiają prasę wytrzymałościową użytą w doświadczeniu. Jest to przyrząd służący do badania wytrzymałości materiałów. Próbka materiału poddawana jest naprężeniom prowadzącym do jej odkształcenia; mierzone są przy tym wartości sił i odkształceń. Składa się ona z punktu ściskającego badaną próbkę oraz punktu odczytu wartości siły działającej na próbkę, a także z przełączników służących do ustawień odpowiednich parametrów dla odpowiednich badań. Pomimo upływu lat maszyna ta uzyskuje rezultaty badań na poziomie porównywalnym jak nowoczesne maszyny pomiarowe.

 

 

                           

- szkic i opis obrazu zniszczenia

 

Poniższe zdjęcia ukazują stan próbki po przeprowadzeniu doświadczenia. Zniszczenie próbki nastąpiło przy sile 867 kN. Po badaniu zniszczoną próbkę poddano oględzinom, a do oceny wytrzymałości na ściskanie bierze się pod uwagę próbkę, której sposób zniszczenia odpowiada poniższy rysunek (zgodnie z normą PN–EN 12390). Zniszczona próbka ma kształt ostrosłupa.

 

                

 

 

 

WNIOSKI

 

Celem ćwiczenia było określenie wytrzymałości na ściskanie betonowej próbki sześciennej przy użyciu młotka Schmidta typu N, a następnie przeprowadzenia doświadczenia przy użyciu prasy wytrzymałościowej.

 

Badaną próbką betonową była próbka sześcienna o wymiarach boku 150 mm, którą zamocowano w prasie wytrzymałościowej ściskając niewielką siłą.

 

Uzyskany wynik wytrzymałości na ściskanie należy potraktować bardzo orientacyjnie, ponieważ badanie wykonano tylko w 2 miejscach próbki (wymagane jest co najmniej 12 miejsc), co jest nie zgodne normą zawierającą wytyczne przeprowadzania badania. Dla każdego miejsca dokonano 9 odczytów. Niszcząca siła odczytana z maszyny pomiarowej wyniosła 867 kN, natomiast obliczeniowa wartość wytrzymałościowa próbki wyniosła 910kN. Zatem różnica pomiędzy uzyskanymi wynikami wynosiła 43 kN, które stanowią 5 % wartości siły obliczeniowej.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin