Scenariusz zajęć Kolory wiosny.doc

(33 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

 

Temat: Kolory wiosny

      Cele:

Dziecko powinno:

-            aktualizować wyobrażenia wiosennych kwiatów, drzew i krzewów;

-            rozpoznać na obrazkach i nazwać krokusy, sasanki, przebiśniegi, pierwiosnki, przylaszczki i zawilce;

-          wyjaśnić, dlaczego w swoim naturalnym środowisku są to kwiaty chronione;

-          ilustrować swobodnym ruchem nastrój i charakter słuchanej muzyki;

-          wykorzystać znane techniki plastyczne w pracy twórczej.

Metody:

-         rozmowa

-         pogadanka

-         samodzielne doświadczenia i przeżycia dzieci

-         zadania stawiane do wykonania

Forma pracy: zajęcia z całą grupą

Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką (Vivaldi „Cztery pory roku – Wiosna”, czeska melodia ludowa „Doudlebska polka”), apaszki szyfonowe dla każdego dziecka, kapelusz słomkowy ustrojony kwiatami, peleryna, wiklinowy koszyk, zdjęcia pierwszych wiosennych kwiatów w naturalnym środowisku, zdjęcia kwiatów ogrodowych, arkusze białego brystolu, tempera, akwarele, gałganki, pędzle, korki, kubki z wodą, ściereczki w kuwetach.

Przebieg:

1.     Zabawa rytmiczna przy piosence „Wiosna tuż...tuż”.

2.     Rozmowa na temat kolorów wiosny. Odwołanie się do obserwacji kwiatów, drzew i krzewów w ogródkach przydomowych dokonywanych w czasie  spacerów ulicami osiedla: Jakimi barwami przywitała nas wiosna? Dzieci nazywają  rośliny i ich barwy, np. białe przebiśniegi, żółte kwiaty forsycji, fioletowe, białe, żółte krokusy, fioletowe sasanki, zielona trawa, pączki liści na drzewach i krzewach itp.

3.     Nauczycielka zakłada jednej z dziewczynek kapelusz  i pelerynę – przebiera ją za wiosnę. Przy muzyce każde dziecko podchodzi do wiosny i stara się ja przywitać najpiękniejszym ukłonem. A wiosna rozdaje im swoje kolory w postaci szyfonowych apaszek.

4. Zabawa ruchowa „Wiosna rozwija kwiaty”

Dzieci zamieniają się w nasionka. Ponownie rozlega się muzyka. Wiosna dotykając swym pędzlem każdego nasionka sprawia, że zamieniają się one w piękne kwiaty. Kwiaty wystawiają głowy do słońca, rozchylają płatki, kołyszą się na wietrze, powiewają chusteczkami. Gdy wszystkie kwiaty już rozkwitną, zmienia się charakter muzyki z nastrojowej, na skoczną, taneczną. Dzieci ilustrują swobodnym ruchem jej rytm, wirują z apaszkami, podrzucają je do góry, łapią, tańczą.

4.     Dzieci siadają w kole na dywanie. Ponowne odwołanie się do wiedzy zdobytej w czasie spacerów:  „Wybierzcie spośród wielu różnych kwiatów (przedstawionych na rozłożonych na dywanie zdjęciach z kalendarza) te, które już mogliśmy podziwiać w ogrodach”.

Dzieci wybierają zdjęcia sasanek, krokusów, przebiśniegów, fiołków, przylaszczek i umieszczają je na tablicy magnetycznej. Anemony obserwowane w ogrodzie różnią się od tych rosnących w lesie, dzieci mogą więc mieć trudności z ich rozpoznaniem. Dlatego konieczna jest pomoc n-lki. Jeżeli dzieci wcześniej same nie zauważą tego, że kwiaty sfotografowane zostały w naturalnym środowisku, n-lka zadaje kilka pytań, np.: „Co ciekawego zauważyliście, przyglądając się tym zdjęciom?” „Gdzie rosły kwiaty, które obserwowaliśmy?” „Opisz i nazwij miejsca, przedstawione na fotografiach.” Kolejne pytanie: „Dlaczego ludzie sieją (sadzą) w ogródkach te kwiaty?” ma na celu ustalenie:

-          są to kwiaty chronione,

-          co to znaczy „kwiaty chronione”,

-          dlaczego są pod ochroną.

5.     Zabawa rytmiczna z tekstem

„Przyszła do nas wiosna w ciepłych blaskach słonka,

      obudziła kwiaty w lasach i na łąkach.”

Dzieci stoją w kole. Nauczycielka wypowiada wiersz, wybijając rytm nogami, dzieci poddając się rytmowi, włączają się. Całość powtórzona 3 – 4  razy. Po opanowaniu tekstu dzieci siadają na dywanie, nauczycielka wypowiada wiersz w różnym rytmie, w różnym tempie i z różną intonacją głosu, dzieci powtarzają każdy przykład jak echo, dodając rytmizowaną według własnego pomysłu nazwę dowolnego wiosennego kwiatu.

6.     Zaproszenie dzieci do podjęcia działalności plastycznej propozycją zobrazowania treści rymowanki.  Uświadomienie im możliwości wyboru techniki:

-          „mokre w mokrym”

-          stemplowanie korkiem

-          malowanie gałgankiem

7.     Dzieci podejmują decyzje o wyborze techniki, pomagają w przygotowaniu stanowisk pracy.

8.     Opisują  efekty uzyskane dzięki zastosowaniu poszczególnych technik. Po wyschnięciu farby, obrazki zawieszone w różnych miejscach (tablice, ściany, firanki) dekorują salę.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin