O sprawnosciach zuchowych_poradnik(1).doc

(604 KB) Pobierz
Poradnik o sprawnosciach indywidualnych



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POMOCNIK

 

ZUCHOWE SPRAWNOŚCI INDYWIDUALNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zofia Szymańska

Łódź, czerwiec 1999 r.

                       Przedmowa.

 

 

 

Każdy zuch interesuje się czymś szczególnym. Jaś zbiera widokówki i świata poza nimi nie widzi. Ola tylko bawiłaby się lalkami, Maciek uwielbia piłkę nożną.

Aby wykorzystać te zainteresowania i zachęcić dzieci do zdobywania nowych umiejętności, wymyślono sprawności indywidualne. Mogą być one uzupełnieniem zdobywanej aktualnie sprawności zespołowej lub zachęcać do działań nie zależnych od tego, co się dzieje na zbiórkach.

I tak Jaś może stać się prawdziwym kolekcjonerem, Maciek piłkarzem, a Ola zdobyć np. sprawność lalkarza.

Każdy zuch chce mieć na mundurku przyszyte jak najwięcej sprawności. Można to wykorzystać proponując zdobywanie kolejnej sprawności związanej z poprzednią. Na przykład Maciek po zdobyciu sprawności piłkarza, może rozpocząć zdobywanie sprawności kibica.

To, czy zuchy chcą wykonywać nowe zadania i czy interesują się sprawnościami zależy w dużej mierze od drużynowego i przybocznych. Trzeba włożyć w to trochę energii i systematyczności (dla Ciebie też może to być rozwijające).

Programy sprawności znaleźć można w „Regulaminie sprawności zuchowych”.

 

Jak się do tego zabrać?

1.     Zapoznać zuchy z programami sprawności:

Sukces osiągniesz tylko wtedy, gdy zuchy będą wiedziały, że coś takiego istnieje.. Poinformować je można na kilka sposobów:

·         wywieszać programy sprawności w zuchówce lub na tablicy na szkolnym korytarzu (każde dziecko może poczytać, ale nie licz na pierwszaków),

·         w Kręgu Rady przedstawić sprawności, które wiążą się z cyklem aktualnie realizowanym na zbiórce, np. zuchy są aktorami – sprawności: lalkarza, recytatora, śpiewaka, dekoratora; zuchy są policjantami – sprawności: rowerzysty, przyjaciela innych, przewodnika po...

·         w Kręgu Rady na każdej zbiórce prezentować jedną lub dwie sprawności,

·         zrobić specjalną księgę, w której umieścisz programy i wpiszesz nazwiska zuchów, które już sprawność zdobyły,

·         zaproponować sprawność konkretnemu zuchowi, jeśli wiesz, czym się interesuje.

2.     Przyjąć zgłoszenie chęci zdobywani sprawności:

Każdy zuch wybiera sobie sprawność, którą chce zdobywać i zgłasza to w Kręgu Rady. Można zbierać takie zgłoszenia w innej formie np. Księdze Sprawności Indywidualnych.

3.     Wspólnie z zuchem ustalić zadania wynikające z programu oraz czas ich realizacji:

Programy sprawności zawierają jedynie propozycje. Konkretne zadanie powinien opracować drużynowy lub przyboczny wspólnie z zuchem. Jakie powinny być zadania:

·         nie za trudne (bo zuch się zniechęci),

·         nie za łatwe (bo sprawność nie ma wtedy wartości),

·         oparte o predyspozycje dziecka i środowisko, w którym żyje (czy ma rodzeństwo, hoduje jakieś zwierzę, kim są jego rodzice),

·         konkretne i łatwe do oceny (aby było wiadomo, co zuch ma zrobić i czy już to wykonał),

·         takie, aby efekty pracy zuch mógł zaprezentować na zbiórce.

Planując razem z zuchem zadania trzeba z nim rozmawiać o tym, co robi na co dzień. Na początku kariery zuchowej dzieci będą czekać na Twoje propozycje działań, potem zaczną same proponować.

Wspólne ustalenia należy zapisać. Można sporządzić specjalną kartę sprawności lub wprowadzić zwyczaj posiadania książeczki sprawności indywidualnych. Kartę sprawności można wywiesić także w zuchówce, co stwarza kolejny element rywalizacji. Jedno jest pewne: karty sprawności nie powinien wykonywać zuch, bo zwykle powoli pisze i szybko się zniechęca.

4.     Wspierać realizację ustalonych zadań:

Zuch wykonuje zadania na zbiórkach, w domu, szkole lub na podwórku. Często wystarczy tylko prezentacja efektów pracy, aby stwierdzić, czy zuch zrealizował wszystkie wymagania. Czasami trzeba poprosić o pomoc rodziców, wychowawcę, świetliczankę lub np. szkolną pielęgniarkę. Najlepiej jest, kiedy niektóre zadania zuch może realizować na zbiórce, po wcześniejszym przygotowaniu w domu. W każdym przypadku trzeba dziecku o sprawności przypominać, zachęcać do wykonywania zadania i w miarę potrzeb pomagać.

5.     Ułatwić zaprezentowanie na zbiórce wybranych wspólnie z zuchem zadań i podjąć w Kręgu Rady decyzję o przyznaniu sprawności:

Na zbiórce prezentujemy tylko niektóre efekty pracy zucha. Najlepiej, kiedy dzieje się to naturalnie, w trakcie zabawy. W Kręgu Rady gromada podejmuje decyzje o przyznaniu sprawności.

6.     Obrzędowo wręczyć znaczek sprawności:

Sposób wręczania sam wymyśl. Dobrze jeśli jest do stały obrzęd. Pamiętaj także o potwierdzeniu zdobycia sprawności w legitymacji zucha, książce pracy i księdze gromady.

 

              Większość zadań związanych ze zdobywaniem sprawności trzeba opracować z zuchem. Najczęściej łączą się one z praktycznymi umiejętnościami lub wykonaniem czegoś. Jednak niektóre wiadomości teoretyczne można przekazać dzieciom w formie zagadek i krzyżówek. W dalszej części tej pracy znajdziecie kilka propozycji takich łamigłówek. Zuch aby je rozwiązać, musi poszukać wiadomości w książkach, zapytać rodziców lub specjalistów. Dzięki temu zdobywa nowe wiadomości i uczy się. Ta praca ma Wam pomóc i zachęcić do samodzielnego kombinowania.

 

                                                                                                                              Powodzenia! – Zosia

 


 

Mistrz gier i zabaw.

 

Dopasuj odpowiedni sprzęt do nazw gier.

 



 

A. Tenis

 

 

B. Hokej

 

 

C. Chińczyk

 

 

D. Domino

 

 

E. Futbol

 

 

F. Badminton

 

 

 

Wymień sześć różnych sportów z piłką.

 

 

Pomocnik  - Zuchowe sprawności indywidualne

 

Strona 21

 

 


#         .................................................

#         .................................................

#         .................................................

#         .................................................

#         .................................................

#         .................................................


 

 


Higienista.

 

Zakreśl rzeczy, które powinny znaleźć się w apteczce drużyny.

 

ręcznik

 

termometr

 

tabletki

 

 

plaster

 

woda mineralna

 

wata

proszek do prania

 

jodyna

 

książka

 

 

mydło

 

bandaż

 

nożyczki

 

 

Napisz przepis na zdrową sałatkę, którą przygotowałeś dla swojej rodziny.

 

Produkty: ............................................................................................................. .............................................................................................................................

............................................................................................................................. ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. Sposób przygotowania: ....................................................................................... ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. .............................................................................................................................

 

 

Zaznacz strzałkami, które witaminy znajdują się w podanych produktach.

 

witamina A              marchewka

              ryby

witamina D              natka pietruszki

              mleko

witamina B              szpinak

              olej roślinny

witamina C              drożdże

              chleb razowy

witamina E              porzeczka

              cytryny


Lalkarz.

 

Do podanych określeń dobierz odpowiednią nazwę.

 

A)        Figura mająca kształty ludzkie, używana w krawiectwie i domach odzieżowych do przymierzania i demonstrowania ubrań.

B)        Lalka zawieszona na krzyżaku, poruszana za pomocą nitek lub drutów.

C)       Zabawka mająca miniaturową postać ludzką, często dziecięcą, w pięknym stroju. Może być szmaciana, gumowa, z porcelany.

D)       Lalka teatralna umieszczona na kiju, poruszana przez aktora ukrytego za parawanem.

 

 

       kukiełka              lalka               manekin              marionetka

 

 

Zaprojektuj lalkę, która rzuca taki cień (powinna mieć ruchome ręce i nogi).

 


Tancerz.

 

Co to za taniec - skojarz.

Rozwiąż krzyżówkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin