Scenariusz zajęć z informatyki w klasie V
(wykorzystany do hospitacji diagnozującej)
Temat: Praca w programie Paint – powtórzenie.
Prowadząca: Teresa Sałkowska
Czas: 45min
Forma pracy: indywidualna, w parach
Metoda: ćwiczenia praktyczne, wykorzystywanie wiedzy w praktyce,
Cel: uczeń potrafi właściwie wykorzystywać możliwości programu Paint
Cele operacyjne:
· uczeń potrafi wypełniać kolorami obszar zamknięty
· uczeń potrafi posługiwać się linią krzywą,
· uczeń potrafi posługiwać się linią prostą – również pod kątem 450
· uczeń potrafi kopiować elementy rysunku i przemieszczać je w dowolne miejsce,
· uczeń potrafi kopiować elementy rysunku i zmieniać ich rozmiary,
· uczeń potrafi dodawać tekst do rysunku,
· uczeń potrafi zapisywać rysunek we wskazanym folderze na dysku,
· uczeń samodzielnie odczytuje i wykonuje zadania zgodnie z instrukcją.
Oczekiwania hospitacyjne:
· posługuje się poznanymi terminami informatycznymi do wykonania zadań,
· na podstawie karty pracy (instrukcji) wie jak wykorzystać urządzenie techniczne,
· zapisuje wyniki swojej pracy,
· zna zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniem technicznym.
Środki: komputer, karty pracy (instrukcja).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- przedstawienie zasad wykonania ćwiczenia i jego oceny,
- praca według instrukcji,
- zapis pracy w postaci pliku we wskazanym folderze.
ZAŁĄCZNIK 1
INSTRUKCJA
UWAGI:
· Wszystkie ćwiczenia wykonuj w edytorze grafiki Paint.
· Pliki potrzebne do wykonania ćwiczeń znajdziesz na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA, w którym będziesz także zapisywać wszystkie swoje prace.
Lp.
1
Otwórz plik MOTYL i
pokoloruj cały zawarty w nim rysunek, używając przynajmniej trzech kolorów. Zapisz wynik swojej pracy, nie zmieniając nazwy pliku.
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA
2
Otwórz plik KWIATEK. Uzupełnij rysunek, korzystając ze wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku.
Wzór:
3
Otwórz plik KARTON.
Sok owocowy powinien się znaleźć w kartonie w kształcie prostopadłościanu. Uzupełnij rysunek kartonu, dorysowując brakujące krawędzie. Zapisz rysunek w pliku pod dowolną nazwą.
4
Otwórz plik MIKI. Skorzystaj z załączonego wzoru i wykonaj własny rysunek myszki Miki (aby powtarzające się elementy rysunku były identyczne, musisz je skopiować). Zapisz swoją pracę pod niezmienioną nazwą.
5
Otwórz plik STAW. Skopiuj rysunek łabędzia dwa razy, pomniejsz jego kopie i umieść je w obrębie stawu. Zapisz rysunek pod niezmienioną nazwą.
6
Otwórz plik KOT I MYSZ. Dopisz do „chmurek” tekst dialogu między zwierzętami. Zapisz swoją pracę pod niezmienioną nazwą.
7
Wykonaj kompozycję rysunkową pt. „Wyścigi psich zaprzęgów”. Skorzystaj z elementów przygotowanych w pliku ZAPRZĘG. Twoja kompozycja powinna spełniać następujące warunki:
– zaprzęg musi składać się z sań i dwóch ciągnących je psów,
– w wyścigu muszą wziąć udział dwa zaprzęgi.
Pokoloruj rysunek według własnego pomysłu. Zapisz pracę w pliku WYŚCIGI.
ZAŁĄCZNIK 2
(odpowiednie miejsce zaznacz „X”)
1. Lekcja była – Twoim zdaniem –
interesująca
średniointeresująca
małointeresująca
3. Czy dobrze Ci się dzisiaj pracowało?
tak
nie
tak sobie
4. Czy miałeś/miałaś trudności z wykonaniem zadań?
trochę
Dziękuję
drejk007