„ZATWIERDZAM” …………..,dnia ……….
Dowódca …………………
……………………………………..
Data ..................................
PLAN – KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z INŻ.-SAP z …………..
w dniu ………………… r.
I.TEMAT 5: Zakładanie grup min w osłonie stanowiska obronnego(rejonu stanowisk startowych/ogniowych , dowodzenia) drużyna( załogi, obsługi)
II.CEL:
III.FORMA: Zajęcia praktyczne
IV.CZAS: 3 x 45 min
V.MIEJSCE: Strzelnica Garnizonowa
VI.ZAGADNIENIA:
VIILITERATURA: „Poradnik żołnierza wojsk zmechanizowanych”, „Podręcznik inżynieryjno-saperski”
VIII.ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:
· Mały zestaw minerski
· Łopata saperska – 4 szt.
L.p.
Zagadnienia i czas
Kierownika
zajęć
Szklonych
1
2
3
4
1.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czas: 10 min
Przyjmuję meldunek od starszego grupy. Sprawdzam obecność. Zadaję pytania kontrolne z minionych zajęć. Przechodzę do części zasadniczej.
Starszy grupy składa meldunek. Wskazany żołnierz odpowiada na zadane przeze mnie pytanie.
2.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Ustawianie min ppanc.
Czas: …… min
2. Ustawianie min ppiech.
Minę TM-62M z zapalnikiem MWCz-62 należy ustawiać następująco:
- wykopać dołek w ziemi o potrzebnych wymiarach i ustawić w nim minę, w gruncie miękkim równo z powierzchnią ziemi, a w gruncie twardym 2-3 cm nad powierzchnią;
- zdjąć z zapalnika bezpiecznik transportowy i silnie nacisnąć przycisk bezpiecznika zegarowego (powinno się słyszeć pracę mechanizmu zegarowego);
- ostrożnie zamaskować minę.
Rozbrajać minę TM-62M z zapalnikiem MWCz-62 należy następująco:
- zdjąć z miny warstwę maskującą, unikając uderzeń lub silnego nacisku na zapalnik;
- przestawić zapalnik z położenia bojowego w transportowe, w tym celu należy: zdjąć kapturek gumowy zakrywający przełącznik położenia, wstawić do gniazda kluczyk i przekręcić go zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 3/4 obrotu (przycisk bezpiecznika zegarowego powinien podnieść się do góry), przekręcić kluczyk w położenie wyjściowe i wyjąć go, a na gniazdo przełącznika nałożyć kapturek gumowy;
- nałożyć bezpiecznik transportowy na przycisk rozrusznika;
- sprawdzić ostrożnie, czy mina nie ma elementów nieusuwalności, po czym wyjąć ją z miejsca ustawienia.
Minę TM-62M z zapalnikiem MWZ-62 ustawia się i uzbraja oraz rozbraja podobnie jak z zapalnikiem MWCz-62.
Minę przeciwpiechotną POMZ-2M ustawia się z jednym odciągiem drutu o długości 5-7 m lub z dwoma odciągami o długości 10-14 m i uzbraja w zapalnik MUW. Podczas ustawiania miny należy:
- wbić w ziemię jeden lub dwa kołki odciągowe (w zależności od przyjętego sposobu ustawiania miny) na taką głębokość, aby drut naciągowy znajdował się 15-20 cm nad ziemią, poprzecznie do kierunku spodziewanego przejścia pieszo żołnierzy przeciwnika;
Po zapoznaniu się z zagadnieniem, praktycznie wykonują stawianie min w miejscu podanym przez prowadzącego.
- przywiązać do kołków drut odciągowy i lekko go napiąć;
- wbić w ziemię kołek do nasadzenia kadłuba miny;
- włożyć w kadłub miny ładunek - 75 g kostkę trotylu po czym nasadzić go na kołek;
- dołączyć do drutu odciągowego odcinek 8-10 cm(na wysokość miny ustawianej z dwoma odciągami);
- nałożyć na trzpień iglicy zapalnika MUW tulejkę zabezpieczającą i wstawić w otwór trzpienia iglicy zawleczkę zabezpieczającą, a następnie połączyć odcinek drutu odciągu z zawleczką bojową iglicy (zapalnik bez zapału MD-5M);
- sprawdzić, czy napięcie drutu jest odpowiednie, po czym odłączyć odcinek drutu;
- uzbroić zapalnik - połączyć mechanizm uderzeniowy zapalnika MUW z zapałem MD-5M;
- uzbroić minę - wkręcić zapalnik w górny nagwintowany otwór kadłuba miny;
- połączyć odcinek drutu odciągowego z główką zawleczki bojowej;
- przytrzymać zawleczkę bojową (dolną) jedną ręką, a drugą ostrożnie wyciągnąć zawleczkę zabezpieczającą (górną) i zdjąć tulejkę zabezpieczającą.
Rozbrajanie miny POMZ-2M jest w zasadzie zabronione. Można ją jednak rozbrajać wyłącznie na rozkaz w następujący sposób:
- przeciąć drut w pobliżu kołka odciągowego i ostrożnie podejść do miny;
- nałożyć na trzpień iglicy tulejkę zabezpieczającą oraz w otwór iglicy wstawić zawleczkę zabezpieczającą;
- wykręcić i rozbroić zapalnik.
Jeżeli zapalnik jest mocno wkręcony, minę należy zniszczyć na miejscu.
Czyszczą wyposażenie i wykorzystywany sprzęt.
3.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowuję zajęcia. Podaję zadania na samokształcenie. Przyjmuję meldunek o zakończeniu zajęć.
Stoją na zbiórce i słuchają. Starszy grupy składa meldunek o zakończeniu zajęć.
……………………….
deny212