ściąga jarzMakro.doc

(104 KB) Pobierz
Keynesowska funkcja konsumpcji a nowoczesne funkcje konsumpcji

Keynesowska funkcja konsumpcji  a nowoczesne funkcje konsumpcji

Keynesowska  teoria zatrudnienia- 1939r. stwierdził, że wszystkie podmioty danej gospodarki wyznaczają łączne wydatki, typu konsumpcyjne i inwestycyjne które wpływają na poziom produkcji (podaży) oraz poziom dochodu narodowego, odrzuca prawo Seja- podaż tworzy popyt. Popyt tworzy podaż model Keynesowski. Analiza Keynesowska w krótkim okresie przyjmuje założenie nie elastyczności cen i płac są sztywne.

W warunkach braku państwa i wymiany z zagranicą występują dwa źródła popytu na dobra: popyt konsumpcyjny gospodarstw domowych i popyt inwestycyjny przedsiębiorstw na nowe ma­szyny i budynki. Oznaczając przez AD popyt globalny, przez C popyt kon­sumpcyjny oraz przez / popyt inwe­stycyjny, otrzymujemy:

AD=C+I.             

Popyt konsumpcyjny i inwestycyjny są określane przez różne grupy podmio­tów ekonomicznych i zależą od róż­nych czynników. Popyt globalny to planowane wydatki na zakup dóbr (i usług). Krzywa
AD ilustruje popyt globalny odpowiadający różnej wielkości dochodu.

Popyt konsumpcyjny gospodarstwa domowe nabywają róż­ne dobra i usługi, począwszy od samo­chodów i żywności, a skończywszy na kijach do krykieta, biletach na przed­stawienia teatralne i elektryczności. W praktyce te zakupy konsumpcyjne sięgają około 90% rozporządzalnych dochodów osobistych.

Rozporządzalne dochody osobiste to dochody, jakie gospodarstwa domowe otrzymują od przedsiębiorstw, powiększone o wypłaty transferowe otrzymywane od państwa i zmniejszone o podatki bezpośrednie płacone państwu. to inaczej dochody, jakie gospodarstwa mogą przeznaczyć na wydatki oszczędności. Keynes dowodził, że popyt inwestycyjny może wykazywać silniejsze znaczenie reagując na bieżący pesy-lub optymizm w ocenie przyszło, i nazwał to zjawisko naturalnym instynktem inwestorów. Załóżmy, że przedsiębiorstwa zaczy­nają się pesymistycznie zapatrywać na przyszły popyt na ich produkcję. W wyniku tego ograniczają swój bieżą­cy popyt inwestycyjny. Konkretyzując, załóżmy, że planowane inwestycje spa­dają z 22 do 13. Ze względu na to, że konsumpcja autonomiczna nadal wynosi 8, wykres funkcji popytu global­nego jest obecnie położony nie o 22, ale o13 powyżej linii konsumpcji dla każ­ dej wielkości dochodu.  Na rysunku znajduje to wyraz w przesunięciu krzywej popytu globalnego z położenia AD do AD'.

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych rozważań, zastanówmy się, co może się stać z produkcją. Z pewnością jej poziom obniży się, pytanie tylko, o ile? Przy spadku popy­tu inwestycyjnego o 9 przedsiębiorstwa ograniczają produkcję. Gospodarstwa domowe, uzyskujące teraz niższe do­chody, ograniczają swój popyt kon­sumpcyjny. Przedsiębiorstwa dokonują dalszych cięć rozmiarów produkcji. W wyniku tego produkcja spadnie naj­pewniej o więcej niż 9. Pytanie jednak brzmi: jak głęboki będzie ten spadek. 1.czy jest jakaś siła, która może powstrzymać proces obniżania się pro­dukcji i dochodu?

Na rysunku widać, że przesunię­cie wykresu funkcji popytu globalnego w dół o 9 powoduje spadek produkcji ze 100 do 70 i przesuwa punkt równo­wagi z E do E'. Mimo iż spadek produkcji zapewniającej równowagę. Podobnie, załamanie optymizmu konsumen­tów i, wynikający z tego, spadek autonomicz­nego popytu konsumpcyjnego zostały powszech­nie uznane za przyczynę recesji, która wystąpiła na początku lat dziewięćdziesiątych. jest znacznie głębszy niż spadek inwes­tycji o 9, produkcja nie spada do zera, lecz stabilizuje się na nowym poziomie równowagi, który wynosi teraz 70.

Rysunek . Spadek popytu inwestycyjnego- gdy popyt inwestycyjny spada z 22 do 13, krzywa popytu globalnego przesuwa się w dół, z AD do AD' i przybiera wartości o 9 niższe dla każdego poziomu dochodu. Punkt równowagi przesuwa się z E do E'. Produkcja zapewniająca równowagę obniża się ze 100 do 70. Spadek popytu inwestycyjnego o 9 powoduje znacznie większy (o 30) spadek produkcji zapewniającej równowagę.

Funkcja inwestycji model Keynesowski- inwestycje zależą od stopy procentowej

Mnożnik- stosunek zmiany produkcji, powoduje zmiany w wydatkach autonomicznych.

Mnożnik w gospodarce zamkniętej, zależy od krańcowej skłonności do konsumpcji. W gospodarce otwartej, mnożnik zależy od krańcowej skłonności do importu.

Stopa procentowa wywiera wpływ na popyt inwestycyjny i import, ale również na popyt pieniężny. Suma rozliczeń pieniężnych wzrasta wraz ze wzrostem realnego poziomu dochodu”Y”i ogólnego wzrostu cen w gospodarce.

Rozszerzona funkcja inwestycji funkcja popytu na pieniądz jest sumą popytu transakcyjnego na pieniądz L1(Y) oraz funkcja popytu spekulacyjnego na pieniądz L2(r).

L1(Y)- popyt transakcyjny oczekujemy spadku stopy transakcyjnej- popyt spekulacyjny.

Teoria permanentnego dochodu M.Friedmana i H. Wattsa

Teoria dochodu permanentnego. Teoria ta została sformułowana przez Miltona Friedmana, a jej punktem wyjścia są dwie przesłanki: po pierwsze, dochody ludzi są zmienne w czasie; po drugie, ludzie nie lubią, aby ich konsumpcja wykazywała wahania. Kilka dodatko­wych butelek szampana w okresach wysokiej konsumpcji nie jest dostatecz­ną rekompensatą za okresy głodowania w latach, kiedy poziom konsumpcji był niski. W związku z tym ludzie dążą do eliminowania wahań poziomu konsum­pcji, starając się nie dopuścić do prze­noszenia fluktuacji dochodu na kon­sumpcję. Ludzie będą więc woleli zre­zygnować z szampana, aby tylko zapo­biec groźbie głodowania.

Jakie czynniki określają wielkość konsumpcji, na jaką mogą sobie po­zwolić przeciętni ludzie? Na określenie przeciętnego dochodu ludzi w długim okresie Friedman ukuł pojęcie dochód permanentny. Argumentował on, że po­ziom konsumpcji zależy nie od bieżące­go dochodu rozporządzalnego, lecz od dochodu permanentnego. Jeżeli ludzie oceniają, że ich bieżące dochody znaj­dują się na nienormalnie wysokim po­ziomie, to dojdą do wniosku, że owe okresowo wysokie dochody w niewiel­kim stopniu wpływają na poziom ich dochodu permanentnego — czy tez inaczej — rozmiary konsumpcji, na jaką stać ich w długim okresie. Ponie­waż ich dochody permanentne wzrosły minimalnie, zatem tylko w minimalnym stopniu zwiększą swe wydatki o bieżącą konsumpcję. Przeznaczają raczej większą część swych dodatko­wych dochodów o przejściowym charakterze na oszczędności i odłożą pieniądze na trudniejsze czasy, kiedy konsumpcja spadnie znacznie poniżej normalnego poziomu. Tylko wówczas, gdy nie uwierzą, że wzrost dzisiejszy utrzyma się również w przyszłości uznają to za równoznaczne ze, znacznym podniesieniem dochodów permanentnych. Tylko wówczas duży wzrost bieżących dochodów przerodzi się także w znaczny wzrost bieżącej konsumpcji.

Hipoteza cyklu życia A.Ando i F. Modiglianiego. Teoria ta, sformułowana przez Franco Modiglianiego i Al-Ando, jest bardzo zbliżona do dochodu permanentnego, budują na swój własny użytek prognozy dotyczące wielkości dochodów, jakie otrzymają w ciągu całego życia, i na tej podstawie formułują swoje plany konsumpcji na cały ten okres (włączając w to ewentualne zapisy w testamencie na rzecz dzieci). Źródłem finansowania owej konsumpcji mogą być przewidywane dochody osiągnięte w ciągu całego życia (powiększone o ewentualny początkowy zasób majątku bądź spadek). Na szczeblu pojedynczego gospodar­ka domowego teoria ta nie wymaga, żeby każde gospodarstwo planowało planowanie stałego poziomu konsumpcji przez całe życie. W okresie tym mogą występować lata cechujące się wyjątkowo wysokim poziomem wydatw (np. wynikających z konieczności finansowania rejsu statkiem dookoła świata lub wysłania dzieci do szkoły płatnej), a także lata, w których wydatki są znacznie niższe. Tego rodzaju indywidualne rozpiętości mają tendencję do wzajemnego niwelowania się w skali masowej. Podobnie w przypadku teorii dochodu permanentnego, w koncepcji cyklu życia uznaje się, że o wielkości całkowitego popytu konsumpcyjnego decyduje

Polityka w gospodarce zamkniętej a głównie przeciętny dochód uzyskiwany w długim okresie.

Na rysunku pokazano faktycz­ny dochód gospodarstwa domowego w ciągu całego jego istnienia. Dochód ten wzrasta w miarę uzyskiwania coraz wyższych pozycji w hierarchii zawodo­wej aż do momentu przejścia na emery­turę, a następnie spada do niższego poziomu wynikającego z wysokości wypłacanej emerytury. Dochód perma­nentny gospodarstwa domowego wy­nosi OD. Ściśle biorąc, jest to stały roczny dochód, którego wartość za­ktualizowana jest identyczna jak war­tość zaktualizowana faktycznego stru­mienia dochodu. Gdyby gospodarstwo domowe konsumowało dokładnie tyle, ile wynosi jego dochód permanentny, jego konsumpcja wynosiłoby co roku OD i po śmierci jego członków nie pozostawiłoby ono po sobie żadnych oszczędności. Dwa zaciemnione pola A symbolizują okresy, w których wy­datki gospodarstw domowych przekra­czają ich bieżące dochody, natomiast obszar oznaczony literą B obrazuje okres gromadzenia oszczędności. Mimo że gospodarstwo domowe wy­daje swoje dochody w ciągu całego swego istnienia, nie oznacza to, że pole B jest sumą dwóch pól A. Musimy bowiem wziąć również pod uwagę od­setki. W początkowych latach, kiedy dochody są niskie, gospodarstwo do­mowe zaciąga pożyczki. Powierzchnia obszaru B wskazuje, ile gospodarstwo domowe musi zaoszczędzić, aby móc spłacić początkowe pożyczki wraz z od­setkami oraz ile zasobów musi zaku­mulować, aby wystarczyło ich na schył­kowy okres życia, kiedy ponownie ko­nieczne jest zmniejszenie stanu oszczęd­ności. Powróćmy jeszcze raz do znanych już pojęć efektu majątkowego i kredytu konsumpcyjnego.

Efekt majątkowy (bogactwa)polega na przesunięciu wykresu funkcji konsumpcji w górę (w dół) pod wpływem wzrostu (spadku) zasobów majątkowych gospo­darstw domowych i zwiększenia (spad­ku) wydatków na każdym poziomie roz­porządzalnych dochodów osobistych.

Neoklasyczna funkcja inwestycji czynniki wzrostu gospodarczego – kwestia produkcji potencjalnej: narzędzia wzrostu rozwoju społeczno- ekonomiczne: -polityka fiskalna – podatki, wydatki rządu

W długim okresie ceny i płace są elastyczne.

Czynniki które wybijają gospodarkę z wzrostu gospodarczego: wahaniom podlegają:

stopa procentowa; stopa inflacji; stopa zatrudnienia; stopa bezrobocia; deficyt handlowy

Kategorie inwestycji - Mnożnik Keynesa

Mnożnik stosunek zmiany produkcji, powoduje zmiany w wydatkach autonomicznych.

Mnożnik w gospodarce zamkniętej, zależy od krańcowej skłonności do konsumpcji. W gospodarce otwartej, mnożnik zależy od krańcowej skłonności do importu.

Stopa procentowa wywiera wpływ na popyt inwestycyjny i import, ale również na popyt pieniężny. Suma rozliczeń pieniężnych wzrasta wraz ze wzrostem realnego poziomu dochodu”Y”i ogólnego wzrostu cen w gospodarce.

Funkcja eksportu netto

Eksport-(X)- nazywamy dobra, które zostały wytworzone w kraju a następnie sprzedane za granice.

Zasada przyspieszenia - akcelerator

Równowaga na rynku towarowym. Tożsamość dochodowo-wydatkowa.

Funkcja wydatków (popytu globalnego)

Funkcja IS, konstrukcja IS

Krzywa IS pokazuje wszystkie kombinacje stopy procentowej i do­chodu, które spełniają tożsamość dochodu, funkcję konsumpcji, funkcję inwestycji i funkcję eksportu netto. Jest to zbiór punktów, dla których zachodzi zbilansowanie wydatków. Biegnie ona ku dołowi, ponieważ niższa stopa procentowa zwiększa inwestycje; zbilansowanie wy­datków wystąpi tylko wtedy, gdy zostanie wytworzona większa produ­kcja. Wzrost zakupów rządowych przesuwa krzywą IS w prawo, ponieważ dla danego poziomu stopy procentowej wzrost G zwiększa Y poprzez efekt mnożnikowy. Krzywa IS

Równowaga na rynku pieniężnym. Popyt na pieniądz

Stopy procentowe wywierają wpływ na popyt inwestycyjny i import. Suma rozliczeń pieniężnych wzrasta wraz ze wzrostem realnego poziomu dochodu (Y) i ogólnego wzrostu cen w gospodarce 

Funkcja LM, konstrukcja krzywej LM - Krzywa LM jest zbiorem różnych kom­binacji stopy procentowej i dochodu, przy których rynek pieniądza znajduje się w równowadze.

Krzywa LM zakładamy, że realna podaż pieniądza jest stała i wynosi M0. Dla danego dochodu Y0 wykres funkcji popytu na pieniądz przebiega w położeniu LL0, stopa procentowa zapewniająca równowagę jest zaś J. r?. W punkcie E0 na rysunku b) kombinacja r0 i Y0 prowadzi do ustalenia się równowagi na i pieniądza. Jeżeli dochód zwiększy się do Yv to krzywa popytu na pieniądz w części a) rysunku sunie się w górę do położenia LLV a stopa procentowa zapewniająca równowagę wyniesie r,. Ta dodatnia kombinacja dochodu i stopy procentowej jest symbolizowana przez punkt E^. Powtarzając zabieg dla wszystkich wielkości dochodu i łącząc ze sobą odpowiednie punkty, e jak E0 i £j na rysunku b), otrzymamy w rezultacie krzywą LM, która jest zbiorem różnych kombinacji stopy procentowej i dochodu zapewniających równowagę na rynku pieniądza.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin