adaptacja.doc

(59 KB) Pobierz

SCENARIUSZE ZAJĘĆ I ZABAW Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK

SOCJOTERAOEUTYCZNYCH PT. „WYELIMINOWANIE

TRUDNOŚCI ADAPTACYJNYCH DZIECKA”

Cele zajęć i zabaw:

- nabieranie poczucia własnej wartości;

- zdobywanie podstawowych umiejętności w zakresie współdziałania w zespole;

- wyzwolenie ochoty do mówienia wobec grupy, przełamywanie własnych

   oporów i pozbywanie się lęków;

- uwrażliwienie na potrzeby innych;

- dostrzeganie własnych mocnych stron;

- czerpanie radości z realizacji podejmowanych zadań;

- nabywanie umiejętności związanych z okazywaniem różnych stanów

  emocjonalnych.

Przebieg zajęcia I:

1. Wprowadzenie do tematu: nawiązanie do trudności adaptacyjnych niektórych dzieci, na podstawie obserwacji nauczyciela.

2. Rundka w kole – dzieci kończą zdanie: „Lubię chodzić do przedszkola, bo…”

3. Zabawa integracyjna: „Witam wszystkie dzieci, które…”                                                Dz. stoją w kole, nauczycielka wygłasza zdanie np. „Witam wszystkie dzieci, które przyszły do przedszkola z mamą”. Dz., których dotyczy to zdanie zamieniają się miejscami.

4. Praca plastyczna: „Mój kolega jest wesoły”.                                                             Dz. do postaci ludzkiej dorysowują elementy, które sprawiłyby radość jego koledze.

5. Zabawa muzyczna: „Mam na imię”.                                                                       Dz. w dowolny sposób wygrywają swoje imię na instrumentach perkusyjnych.

6. Zabawa dramowa: „Lustro”.                                                                                              Dz. stoją parami naprzeciw siebie i na zmianę naśladują swoje ruchy.

7. Rundka w kole – dzieci kończą zdanie: „Mój ulubiony kolega, to…”

 

Przebieg zajęcia II:

1. Rundka w kole – dzieci odpowiadają na pytanie: „Jak się dzisiaj czujesz?”        Dz. siedzą w kole i wyklaskują pytanie, a następnie nazywają swoje uczucia.

2. Zabawa integracyjna: „Witam was”.                                                                                  Krzesła stoją ustawione w kole, na każdym leży emblemat – balonik. Dz. staja za krzesłami i recytują wierszyk  pt. „Witam was”:                                                      „Wszyscy wspólnie się witamy                                                                                           I zabawę zaczynamy.                                                                                                               Idę ja, idziesz ty!                                                                                                                                   Raz, dwa, trzy!”                                                                                                               (na słowa: „Raz, dwa, trzy!” wszyscy robią trzy kroki w prawo).                                                 Dopiero teraz każde dziecko  bierze emblemat z krzesła, przy którym się zatrzymało.                                                                                                                      

3. Praca plastyczna nt. „Moja ulubiona zabawa”.                                                                                                Zadaniem dzieci jest narysowanie swojej ulubionej zabawy, a następnie każdy omawia swoją pracę.

4. Zabawa z elementami muzykoterapii: „Szum oceanu”.                                                    Dz. kładą się w dowolnej pozycji na dywanie i słuchają muzyki relaksacyjnej (wykorzystanie nagrania szumu oceanu).

5. Zabawa na pożegnanie – każdy podaje sposób, w jaki chciałby być pożegnany          i grupa go żegna.

 

Przebieg zajęcia III:

1. Rundka: „Opowiemy o radości”.                                                                                       Nauczyciel opowiada dzieciom o przeciwieństwach, w tym o smutku i radości. Następnie ukierunkowuje rozmowę na uczucie radości, zadając pytania:                      - Co sprawia wam największą radość?                                                                                       - Kiedy ostatnio odczuwaliście radość?                                                                                                              - Z jakiego powodu byliście radośni?

2. Zabawa integracyjna: „Zaczarowany staw”.                                                                        Dz. z zasłoniętymi oczami stoi w środku. Wszyscy powoli poruszają się dookoła niego do momentu, kiedy powie: „Zaczarowany staw”. Następnie dziecko stojące w środku koła zaczyna poruszać się wśród nieruchomych postaci                             i dotyka twarzy pierwszej napotkanej osoby, zgadując kto to jest. Jeśli odgadnie zdejmuje opaskę z oczu, jeśli nie próbuje od nowa.

3. Zabawa dramowa: „Kostka”.                                                                                                                         Dz. siedzą na krzesełkach i kolejno rzucają kostką mówiąc zdanie: „Dzisiaj bawiliśmy się balonikami”. Stara się przy tym robić minę taką jak na kostce, np. dziecko wyrzuciło kostką smutną minę, a zatem mówi zdanie ze smutkiem. Jeśli trafi na puste pole to:                                                                                                                       - może powiedzieć zdanie jak chce,                                                                                      - może nic nie mówić.                                                                                                                       Pomoce: kostka z różnymi minami (smutna, wesoła, zła, zdziwiona, wystraszona).

4. Wykonanie kompozycji plastycznej: „Mój świat”.                                                               Na środku kartki dzieci naklejają swoje zdjęcie. Następnie z kolorowych gazet wycinają ulubione przedmioty, kolory, potrawy, zwierzęta, a także ilustracje pokazujące czynności i to wszystko przyklejają do kartonu tworząc kompozycję plastyczną.

5. Rundka: każde dziecko przedstawia swoją pracę i mówi, co mu się w niej najbardziej podoba.

 

Przebieg zajęcia IV:

1. Rundka w kole – dzieci kończą zdanie: „Denerwuje mnie, gdy…”

2. Nauczyciel prosi dzieci, aby na chwilę zamknęły oczy i przypomniały sobie sytuacje, które wywołują złość. Następnie dzieci urywają kawałki gazet, zgniatają je i wkładają do skarpety, mówiąc z całą wywołaną w sobie złością:                                  „Złości mnie, kiedy…” Po zawiązaniu na supeł swoich skarpet, tak aby ich zawartość nie wysypała się, dzieci rzucają je kilkakrotnie w górę, na ziemię                                 i przerzucają z ręki do ręki. W trakcie tych czynności nauczyciel mówi: „Poczuj, że trzymasz całą swoją złość w swoich rękach, masz nad nią kontrolę i potrafisz nad nią panować”. Na zakończenie tej zabawy dzieci siadają w kręgu i kolejno opowiadają o swoich odczuciach.

3. Burza mózgów: „Jak radzić sobie ze złością”.                                                               Dz. podają propozycje i zapisują je w formie omownych rysunków.

4. Zabawa przy muzyce: „Kółka”.                                                                                           Na przerwę w muzyce nauczyciel podaje liczbę 2, 3, 4 lub 5 i dzieci tańczą w tak dobranych kółeczkach.

5. Zabawa: „Wirująca butelka”.                                                                                                        Dziecko zakręca butelką i mówi coś miłego o koledze, którego ona wskazała.

6. Rundka: „Jak się czuję? W jakim jestem nastroju…?”

 

 

Przebieg zajęcia V:

1. Rundka w kole – dokończ zdanie: „Jestem…(kim?)”, „Jestem…(jaka? jaki?)”

2. Zabawa muzyczna: „Roboty i Gumoludki” (podkład muzyczny).                                            Każde dziecko wybiera sobie rolę – Robota lub Gumoludka, kiedy rozlegnie się muzyka, każdy zaczyna taniec charakterystyczny dla swojej roli. Po przerwaniu muzyki następuje zmiana ról, a tym samym ruchu.

3. Zabawa integracyjna: „Komórki do wynajęcia”.                                                              Dz. ustawiają krzesła w kręgu, krzeseł musi być o jedno mniej niż dzieci. Zabawę rozpoczyna dziecko, które stojąc w kręgu wygłasza formułkę: „Niech wstaną wszystkie dzieci, które… np. lubią grać w piłkę, mają chomika”. Dzieci, które wstaną na dane hasło, starają się usiąść na innym wolnym krześle. Dziecko, które wygłaszało formułkę także szuka sobie miejsca. Zawsze jedno dziecko zostanie bez krzesła i ono wygłasza swój tekst.

4. Zabawa dramowa: „Zagadki wzrokowe”.                                                                     Nauczyciel losuje kolory dla utworzonych zespołów. Wskazany zespół np. zielony, staje na końcu sali i dzieci uzgadniają między sobą jak pokazać gestem i mimiką zdanie podane przez nauczyciela, np. - Czytamy śmieszną książkę. Następnie pokazują to zdanie innym dzieciom, które próbują odgadnąć treść zdania. Przykłady zdań: - Jemy pyszne lody. – Kopiemy piłkę. – Jemy bardzo niedobrą zupę. – Robimy sweter na drutach. – Przyszywamy guziki.

5. Praca plastyczna: „Ja jako zwierzę”.                                                                  Każde dziecko rysuje siebie jako zwierzę, omówienie każdego rysunku przez grupę – podanie mocnych i słabych stron tego zwierzęcia.

6. Rundka: „Metafory”.                                                                                              Dz. znajdują w sali przedmiot, rekwizyt, z którym mogą się utożsamić lub w jakiś sposób do nich pasuje, jest im najbliższy. Kolejno mówią, co sobie wybrali, a w rundce każdy mówi jako wybrany przedmiot np. „Ja kaloryfer…” albo „Ja krzesło…”, kończąc zdanie np. „Ja kaloryfer jestem…(jaki?)”,                                 „Ja kaloryfer czuję…(co?)”, „Ja kaloryfer potrzebuję…(czego?)”.

                                                                          



                                                                                                                                                    ZABAWY OPRACOWAŁY    NAUCZYCIELKI PRZEDSZKOLA                                                                                            MIEJSKIEGO  „TARPNO”                                                                                                                     NA PODSTAWIE LITERATURY                                                                                                         I WŁASNYCH DOŚWIADCZEŃ

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin