Marco.rtf

(2 KB) Pobierz

 

Marco Polo (1254-1324)

 

              Wiek XII i XIII to czas szybkiego rozwoju islamu. Nowa religia rozprzestrzeniała się zarówno na terenie zachodniej Azji jak i północnej Afryki. Jest to czas wypraw krzyżowych, w których rycerstwo europejskie toczyło boje z muzułmanami. Saracenowie, bo tak nazywano wyznawców islamu zajęli Jerozolimę i odcięli kupcom europejskim drogę do Indii, tym samym uniemożliwiając prowadzenie korzystnego handlu z ludami Azji.

              Tymczasem w Azji powstało nowe, potężne państwo Mongołów, utworzone przez Czyngis-chana. To jemu podległe oddziały tatarskie najeżdżały Polskę. Szukając sojusznika do rozprawy z muzułmanami, chrześcijańska Europa postanowiła znaleźć go właśnie w dalekiej Azji. Stąd, oprócz handlowców na tereny dzisiejszych Mongolii i Chin docierały również oficjalne poselstwa papieskie.

              I oto, w 1271 roku dwaj bracia Polo, weneccy kupcy rozpoczynają swą drugą już podróż do Chin. Zabierają ze sobą syna jednego z nich, 17-letniego Marco. Po uciążliwej wędrówce przez Turcję, dzisiejszy Iran, Pamir i północne Chiny docierają wreszcie do Pekinu. Życzliwie przyjęci przebywają na dworze chana, a sam Marco zdobywa jego zaufanie na tyle, że może odbywać podróże po całych Chinach. Jest przy tym spostrzegawczym człowiekiem i choć ma skłonność do przesady, jego uwagi stanowić będą cenne źródło informacji.

Pobyt w Chinach naszej trójki trwał przeszło dwadzieścia lat. Droga powrotna przebiegała morzem. Nasi podróżnicy opłynęli południową Azję aż do zatoki perskiej, skąd lądem przez znaną już współczesnym Persję przedostali się nad Morze Czarne, a stąd do Wenecji. Wrócili w 1295 roku. Swoje dzieje i opis krajów Marco Polo spisał w pamiętnikach pt. "Księga Cudów albo Opisanie Świata". Dzieło to przez dłuższy czas stanowiło dla Europejczyków najważniejsze źródło informacji, a powstało dzięki temu, że w trakcie wojny między miastami Genuą i Wenecją nasz bohater trafił do więzienia, gdzie mając sporo wolnego czasu poświęcił się twórczości pisarskiej.

             

              Reasumując, Marco Polo był jednym z największych, jeśli nie najwybitniejszym podróżnikiem średniowiecza.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin