Prawo karne wykład nr 7 z dn. 14.01.2012.docx

(16 KB) Pobierz

Czynny żal -

Usiłowanie ukończone – wykonanie wszystkich działań przed wystąpieniem skutku; istnieje czynny żal bezskuteczny, co oznacza, że sprawca próbujue zapobiec występienu skutku, ale bezskutecznie. W tych okolicznościach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary; usiłowanie jest karane jak przestępstwo dokonane.

Usiłowanie nieudolne – usiłowanie jest nieudolne już w momencie realizacji znamion czynu zabronionego, a sprawca nie wie o tym, że przedmiot nie nadaje się do dokonania.

FORMY ZJAWISKOWE PRZESTĘPSTW:

a)      Sprawcze postci zjawiskowe art. 18 par. 1:

    1. Jednosprawstwo (sprawca samodzielnie realizuje znamiona typu czynu zabronionego)
    2. Współsprawstwo (zachodzi wtedy gdy sprawcy (wspólnie à dzielą się czynnościami à współsprawstwo właściwie dopełniające) realizują znamiona czynu zabronionego i czynią to w porozumieniu àforma porozumienia jest dowolna; musi być zawarte przed realizacją znamion czynu zabronionego lub najpóźniej zawarte w trakcie przystępowania do realizowania; istnieje Sprawstwo koincydentalne czasu i miejsca – realizacja znamion tego samego czynu zabronionego bez porozumienia; )
       

WAŻNE: Karalne jest współsprawstwo za przestępstwa nieumyślne: nie zastosowanie reguł ostrożności np. robotnicy bez przemyślenia zrzucili z dachu belkę, która zabiła człowieka.

 

Eksces – wyjście poza granice porozumienia; za eksces współsprawców się nie odpowiada!

 

    1. Sprawstwo kierownicze (polega na tym, że sprawca kierowniczy kieruje (panuje na całym zdarzeniem; to od sprawcy kierowniczego zależy rozpoczęcie , prowadzenie, zmiana, przerwanie-zakończenie całej akcji) wykonaniem czynu zabronionego przez inną/e osobę/y; Sprawca kierowniczy może odpowiadać za sprawstwo nieumyślne, wtedy, kiedy poleca wykonanie czynu zabronionego i sprawcy dokonają czynu nieumyślnego)
    2. Sprawstwo polecające :
      1. Polecenie wykonania czynu zabronionego innej osobie,  które związane jest z uzależnieniem (przyjmuje się, że może to być uzależnienie formalne np. pracodawca-pracownik lub faktyczne: żona-mąż) innej osoby od siebie. Sprawca polecający ma świadomość tego uzależnienia; Polecenie może być złożone w dowolnej formie ; i tu również sprawca polecający może odpowiadać za sprawstwo nieumyślne.

b)      Niesprawcze postaci zjawiskowe:

    1. Podżeganie art. 18 par.2: (polega na tym, że jedna osoba chce aby inna osoba dokonała czynu zabronionego i nakłania ją do tego; może być popełnione wyłącznie umyślnie i tylko z zamiaremk bezpośrednim; Podżeganie jest popełnione, kiedy sprawca nakłoni inną osobę do popełnienia czynu zabronionego )
    2. Pomocnictwo art. 18 par 3
Zgłoś jeśli naruszono regulamin