SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO.doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO

SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO


Temat zajęcia: Andrzejki
Cele ogólne:
- zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi
- zachęcanie do wyrażania uczuć i przeżywania radości zabawy z rodzicami
- wdrażanie do współpracowania w grupie
Przebieg:
Wstęp – sala przygotowana na przyjęcie gości: tajemnicze dekoracje na ścianach, na stołach zapalone świece i słodki poczęstunek. Po powitaniu gości nauczycielka mówi wiersz D. Gellner Wieczór Andrzejkowy

Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie toczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.

Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?

Po recytacji wiersza nauczycielka wyjaśnia wszystkim cel spotkania i opowiada legendy o andrzejkowych wróżbach.
Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień Andrzeja wszystkie panny chciały dowiedzieć się o swoim losie. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tej nocy dziewczęta wróżyły z butów ustawianych jeden za drugim i z kości baranich rzucanych psom. Zwierzęta były bardzo pomocne we wróżeniu, w przepowiadaniu kolejności wychodzenia za mąż. Podsuwały więc panny smakołyki np. wpuszczonemu psu, a której smakołyk zjadł wcześniej, tej zamążpójście było pewne. Panny dawały upust swej pomysłowości w odczytywaniu znaków, losowały włożone pod poduszkę karteczki z imionami chłopców. We wróżeniu pomocne były ogień i woda. Dziewczęta puszczały na wodę igły i świece. Jeżeli się spotkały, to para zostanie skojarzona. Takie i inne wróżby przepowiadały przyszłość dawniej. My dzisiaj spróbujemy wrócić do tamtych tradycji i rozpoczynamy nasz wieczór cudów. Oprócz różnorodnych wróżb, mamy przygotowaną dla was niespodziankę. Zaprosiłyśmy na dzisiejszy wieczór do przedszkola prawdziwą wróżkę, która będzie wróżyła każdemu dziecku osobno. Znajduje się ona w Sali obok. Już od tej chwili można się ustawić w kolejce do niej, aby poznać swoją przyszłość. Resztę dzieci zapraszamy do udziału w różnorodnych wróżbach.
Nauczycielka mówi: Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać!

I WRÓŻBA
Na środku Sali stoi studnia z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i wypowiadając zaklęcie: „Pokus-pokus, czary-mary, aby wróżby się spełniły, złóżmy dary”, wrzuca monetę do studni. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody ten ma szansę na spełnienie jego życzeń.

II WRÓŻBA
Na środku Sali leży butelka, a wokół niej gwiazdy symbole. Każdy kręci butelką i odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
Korona – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko.
Książka – przed tobą kariera naukowa, zaszczyty.
Serce – czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.
Moneta – będziesz bardzo bogatym biznesmenem, sukces w interesach.
Gwiazda – przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska, będziesz gwiazdą.
Palma – czekają cię wspaniałe przygody, zostaniesz podróżnikiem.
Różaniec – będziesz księdzem lub zakonnicą, spędzisz życie na modłach.
Jabłko – nowe życie, odrodzenie, ożywienie interesów.

III WRÓŻBA
Dzieci i rodzice zdejmują po jednym bucie. Ustawiając je jeden za drugim. Czyj but pierwszy wyjdzie za próg Sali, ten pojedzie na daleką wycieczkę.

IV WRÓŻBA
Dzieci częstują się cukierkami cukierkami w których znajdują się karteczki z wypisanymi zawodami, które dzieci będą w przyszłości wykonywać.

V WRÓŻBA
Na stole rozłożone są talerzyki, a pod nimi różne akcesoria: mapa – podróżnik, but – tancerz, książka – uczony, cukierek – słodkie życie, grzebień – fryzjer.

Na zakończenie dzieci dzielą się swoimi wrażeniami z kolegami i rodzicami przy słodkim poczęstunku, a następnie odbywa się zabawa taneczna przy muzyce

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin