Protokół FTP 2.doc

(49 KB) Pobierz
FTP (File Transfer Protocol)

FTP (File Transfer Protocol)

 

To nazwa protokołu umożliwiającego transmisję tekstu oraz plików binarnych pomiędzy odległymi komputerami podłączonymi do Internetu. Nazwą tą określa się nie tylko samą usługę, lecz często także i program - klienta FTP. Podstawową zaletą tego protokołu jest fakt, iż rozpoczęty, lecz niezakończony pomyślnie transfer może zostać wznowiony i kontynuowany aż do pobrania pełnego pliku (bez ryzyka utraty danych, czy potrzeby ponownego ściągania pobranej już części pliku).

Z punktu widzenia użytkownika istotną różnicą pomiędzy protokołem FTP a HTTP (Hypertext Transfer Protocol - wykorzystywanym w przeglądarkach WWW) jest konieczność rejestrowania się (podawania identyfikatora oraz hasła) przy nawiązywaniu każdej sesji FTP z odległym serwerem. Dopiero po zakończeniu procesu identyfikacji internauta otrzymuje dostęp do odpowiednich, przeznaczonych dla niego, zasobów serwera. Ponieważ fizyczną niemożliwością jest założenie na każdym serwerze kont uprawniających potencjalnych użytkowników do uzyskania dostępu do danych zasobów, przyjęto jeden standard rejestrowania użytkowników w każdym systemie. Wszędzie tam, gdzie administratorzy udostępniają pewne dane szerszemu, anonimowemu gronu internautów utworzone zostaje jedno wspólne konto o identyfikatorze anonymous, dla którego właściwym hasłem jest zazwyczaj adres e-mail internauty.

Do momentu eksplozji WWW najpopularniejszą metodą pobierania plików z Internetu były anonimowe serwery FTP. Do dziś serwery FTP w czystej postaci znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba udostępnienia plików bez potrzeby ponoszenia dodatkowych nakładów na oprawę graficzną, niezbędną w przypadku udostępniania plików osadzonych na stronach WWW. Coraz częściej jednak serwery FTP uzupełniane są o interfejsy utworzone w HTML-u lub wręcz konwertuje się je w całości na HTML/HTTP.

Protokół FTP jest poprawnie obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych, dlatego z powodzeniem można ich używać zamiast specjalistycznych klientów FTP. Należy jednak pamiętać, że aplikacje te nie są niestety zbyt pomocne przy korzystaniu z serwerów FTP. Starsze wersje przeglądarek w wypadku zerwania komunikacji w trakcie transmisji nie potrafią dociągnąćbrakujących fragmentów plików. Poza tym wyświetlają zawartość poszczególnych katalogów serwera FTP w formie linków HTML, co uniemożliwia zaznaczenie wielu plików do jednorazowego pobrania. Wyjątek stanowi Internet Explorer 5.0. Microsoft w najnowszej wersji programu ujednolicił sposób korzystania z zasobów FTP z wszelkimi operacjami wykonywanymi na lokalnych plikach. Integracja z Internetem posunięta została tak daleko, że wygląd okna z plikami znajdującymi się na odległym serwerze FTP jest identyczny jak w przypadku okna służącego do przeglądania zasobów lokalnych.

FTP - protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików z i na serwer poprzez sieć TCP/IP. Protokół ten jest zdefiniowany przez IETF w RFC 959.

FTP jest protokołem 8-bitowym, dlatego nie wymaga specjalnego kodowania danych na postać 7-bitową, tak jak ma to miejsce w przypadku poczty elektronicznej (patrz standardy MIME, base64, quoted-printable, uuencode).

Do komunikacji wykorzystywane są dwa połączenia TCP. Jedno z nich jest połączeniem kontrolnym za pomocą którego przesyłane są np. polecenia do serwera, drugie natomiast służy do transmisji danych m.in. plików. FTP działa w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym, w zależności od tego, w jakim jest trybie, używa innych portów do komunikacji.

Jeżeli FTP pracuje w trybie aktywnym, korzysta z portów: 21 dla poleceń (połączenie to jest zestawiane przez klienta) oraz 20 do przesyłu danych. Połączenie nawiązywane jest wówczas przez serwer. Jeżeli FTP pracuje w trybie pasywnym wykorzystuje port 21 do poleceń i port o numerze > 1024 do transmisji danych, gdzie obydwa połączenia zestawiane są przez klienta. W sieciach ukrytych za firewallem komunikacja z aktywnymi serwerami FTP jest możliwa, tylko pod warunkiem, jeżeli odpowiednie porty na firewallu (routerze) są zwolnione. Możliwe jest zainstalowanie wielu serwerów FTP na jednym i tym samem routerze. Warunkiem jest rozdzielenie portów przez router dla każdego serwera.

 

Dostęp anonimowy

Serwer FTP, zależnie od konfiguracji, może pozwalać na dostęp do jego zawartości bez podawania hasła. Zamiast niego powinno się podawać adres e-mail (wg netykiety). Często jednak nie jest to przestrzegane właśnie ze względu na anonimowy charakter usługi. Większość serwerów FTP loguje jednak każde połączenie i IP klienta.

 

Podstawowe informacje o FTP

Protokół FTP służy do transmisji tekstu i plików binarnych w Internecie. Działa na bazie protokołu TCP/IP, wykorzystując do transmisji danych port 20, natomiast do kontroli transmisji port 21. Podstawową zaletą FTP jest to, iż rozpoczęty, ale niezakończony pomyślnie transfer danych może zostać wznowiony aż do uzupełnienia brakujących części pliku. Głównymi wadami protokołu jest brak możliwości szyfrowania transmisji oraz fakt, iż kanał kontrolny powoduje problemy z implementacją filtrów pakietów na ruterach. Pomimo tych wad FTP jest nadal najpopularniejszym w Internecie protokołem przesyłania danych.

 

Podstawowe polecenia FTP

?, help - lista poleceń

open [nazwa serwera ftp] - otwiera połączenie z serwerem o zadanej nazwie

user - umożliwia zalogowanie użytkownika na serwerze

dir - wyświetla listę dostępnych plików i podkatalogów w otwartym katalogu

cd [ścieżka dostępu] - przenosi do podanego katalogu na serwerze FTP

lcd [ścieżka dostępu] - zmienia katalog na dysku lokalnym, do którego ściągamy pliki (lub z którego je wysyłamy)

pwd - podaje aktualnie otwarty katalog na serwerze FTP

delete [nazwa pliku] - usuwa plik [nazwa pliku]

get, recv - pobiera plik z serwera na nasz dysk lokalny

put, send - wysyła plik o podanej nazwie na serwer FTP

close, disconnect - zamyka aktywną sesję FTP

mput - wysyła więcej niż jeden plik

mget - pobiera więcej niż jeden plik

!, quit - zakończenie programu obsługującego FTP

 

Jak szybciej ściągnąć plik z serwera FTP

  1. Sprawdź czy kopia zbioru, który pobierasz nie znajduje się przypadkiem na bliższym serwerze. Czasami przed pobraniem pliku warto użyć wyspecjalizowanych wyszukiwarek np. FTPSearch Lycosa gromadzących poindeksowane zasoby wielu serwerów FTP.
  2. Warto zorientować się czy serwer FTP, z którego pobieramy pliki nie ma jakiegoś lokalnego, krajowego mirrora (swojej dokładnej kopii).
  3. Dobre efekty może przynieść poprawna konfiguracja serwera proxy w kliencie FTP. Jeśli ktokolwiek pobierał ten sam plik, korzystając z tego samego serwera proxy zostanie on przesłany do naszego komputera z maksymalną dostępną prędkością, jaką można uzyskać pomiędzy naszym systemem a serwerem proxy.

 

Serwer FTP

Serwer FTP – program umożliwiający wymianę plików z odległymi komputerami za pośrednictwem protokołu FTP, często wyposażony w mechanizmy zarządzania zasobami oraz transferem.

 

Klient FTP

Klient FTP to program komputerowy korzystający z protokołu FTP do łączenia się z serwerem FTP w celu wysłania plików.

 

  1. Najprostsze tego typu programy są dostarczane z systemami operacyjnymi Windows, DOS, Linux i Unix, a większość bardziej rozbudowanych programów należy do kategorii shareware/freeware. Wiele nowoczesnych przeglądarek internetowych posiada wbudowane funkcje klienta FTP. Jednymi z najbardziej znanych klientów FTP są Total Commander, TurboFTP, AbleFTP, FileZilla, Konqueror jednak można znaleźć wiele innych w zależności od potrzeb i zaawansowania użytkownika. Większość prostych klientów FTP opiera się tylko na wpisaniu danych domeny (nazwa użytkownika, serwer, hasło) po czym pliki z systemu wysyła się na serwer.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin