Sieć teleinformatyczna.doc

(149 KB) Pobierz
Sieć teleinformatyczna

Sieć teleinformatyczna – organizacyjne i techniczne połączenie systemów teleinformatycznych wraz z łączącymi je urządzeniami i liniami telekomunikacyjnymi.

 

 

Sieci teleinformatyczne:

·         sieci komputerowe,

·         sieci telefoniczne (analogowe i cyfrowe),

·         systemy kontroli dostępu,

·         systemy telewizji przemysłowej,

·         systemy alarmowe.

 

 

Połączenie w sieć tylko dwóch lub kilku komputerów, niesie za sobą wiele korzyści:

·         współdzielenie plików - udostępnianie swoich zasobów (dokumentów) uprawnionym komputerom w sieci,

·         udostępnianie drukarek - czyli możliwość korzystania z jednej drukarki przez kilka komputerów,

·         współdzielenie łącza internetowego - udostępnienie internetu z jednego łącza (np.: neostrada, DSL) wszystkim (lub uprawnionym) komputerom w biurze,

·         przepływ dokumentów i komunikacja w firmie - korzystanie z internetu może znacząco ułatwić komunikację i przepływ dokumentów, a także znacznie ten proces usprawnić,

·         współdzielenie programów.

 

Urządzenia i środki służące przekazywaniu informacji tworzą tak zwany łańcuch telekomunikacyjny. Zadaniem łańcucha telekomunikacyjnego jest wykonanie sekwencji czynności składających się na proces przekazywania informacji. A więc po pierwsze należy przetworzyć informację na sygnał dający się przesłać na wymagany dystans przy zachowaniu zadanych parametrów. Do tego celu służy nadawczy aparat przetwórczy, na wejście którego podajemy informację w postaci pierwotnej, a na wyjściu otrzymujemy informację w postaci sygnału, czyli zmian parametrów wybranego nośnika.

W przypadku najczęściej spotykanego przesyłu przy pomocy energii elektrycznej, informacja jest zmianami wielkości elektrycznych (napięcia, prądu, fazy, itd).

Kolejnym etapem jest przesłanie sygnału drogą przesyłową, czyli kanałem telekomunikacyjnym. Rodzaj i właściwości kanału telekomunikacyjnego zależą od typu przesyłanego sygnału.

Ostatnią czynnością w łańcuchu jest przetworzenie przesłanego sygnału na możliwie wierny obraz informacji pierwotnej. Dokonuje się tego przy pomocy odbiorczego urządzenia przetwórczego.

Zatem łańcuch telekomunikacyjny, czyli zespół urządzeń technicznych służących do przesyłania sygnałów elektrycznych na odległość, jest układem dwóch aparatów przetwórczych i zawartego między nimi łącza telekomunikacyjnego. Siecią telekomunikacyjną nazywa się zespół łańcuchów, powiązanych z sobą w funkcjonalną całość.

W zależności od rodzaju realizowanej usługi wyróżniamy sieci telefoniczne, telegraficzne, sygnalizacyjne, transmisji danych, radiofoniczne, radiokomunikacyjne itd.

 

Sieci mieszane

 

Różnice jakie występują pomiędzy sieciami każdy-z-każdym a sieciami typu klient-serwer nie są zupełnie oczywiste. Uległy one rozmyciu z powodu możliwości oferowanych przez sieciowe systemy operacyjne. Obecnie najczęściej zakładane są sieci stanowiące połączenie sieci równorzędnych (peer-to-peer) z serwerowymi (opartymi na serwerze).

 

 

Obecnie bardzo często i z różnych powodów łączy się ze sobą sieci różnych typów. Przykładowo w obrębie danego stanowiska używana może być sieć z szyną wielodostępową, a między stanowiskami zastosowane może być połączenie hierarchiczne. Ma to niestety także swoje negatywne strony. Komunikacja jest wówczas stosunkowo zawiła bo wymaga tłumaczenia wielu protokołów a wyznaczanie tras dla danych staje się wtedy bardziej złożone.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin