Wstrząs.doc

(22 KB) Pobierz
Wstrząs – szok, zespół objawów klinicznych, który zdarza się wówczas, gdy autoregulacyjne mechanizmy organizmu nie są w stanie

Wstrząs – szok, zespół objawów klinicznych, który zdarza się wówczas, gdy autoregulacyjne mechanizmy organizmu nie są w stanie zapewnić prawidłowe działanie przepływu krwi przez narządy i tkanki, prowadzi to do ich niedotlenienia. Objawy to spadek ciśnienia tętniczego, przyśpieszenie tętna i oddechu, skóra staje się blada, zimna i wilgotna, dochodzi do zmniejszonej objętości wydalania moczu, do niepokoju i pobudzenia a nawet utraty przytomności.

Wstrząs hipowolemiczny – jest następstwem zmniejszenia objętości krwi krążącej, powoduje on utratę krwi, osocza lub wody i elektrolitów, występuje na skutek krwotoku lub oparzenia.

Wstrząs pochodzenia sercowego – jest następstwem osłabienia siły skurczu mięśnia sercowego i zmniejszenia pojemności serca.

Wstrząs zawałowy – pogłębia zaburzenia biochemiczne, objawy to gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, ostra niewydolność nerek, hiperglikemia, kwasica metaboliczna, zmiany w składzie elektrolitowym, w mięśniu sercowym zmniejsza się zawartość ważnych składników, ważnym elementem tego wstrząsu jest gęstość moczu, jest ona duża i względna, w moczu pojawiają się śladowe ilości białka oraz krwinki białe, dochodzi do poliurii (wielomoczu) i oligurii (skąpomoczu).

Wstrząs poprzetoczeniowy – jest następstwem przetoczenia krwi niezgodnej immunologicznie i reakcji antygen-przeciwciało (in vivo), mogą być odczyny wewnątrznaczyniowe i pozanaczyniowe, objawy kliniczne występują w ciągu kilku minut po przetoczeniu, stwierdza się wówczas wzrost hemoglobiny pozakrwinkowej i potasu w surowicy krwi, przetoczeniowe reakcje pozanaczyniowe występują przede wszystkim w śledzionie i wątrobie, objawy kliniczne pojawiają się wolniej, może dojść również do odczynów gorączkowych oraz do reakcji anafilaktycznych.

Wstrząs naczyniowo-pochodny – spowodowany jest zaleganiem krwi w rozszerzonych naczyniach krwionośnych, główne przyczyny wstrząsu to posocznica, uraz, uczulenie, zapalenie trzustki, stany pooperacyjne.

Wstrząs anafilaktyczny – anafilaksja to rodzaj alergii spowodowanej wprowadzeniem obcego białka.

Wstrząs urazowy – porażenie elektryczne, groźny dla zdrowia skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka, powodujący zmiany oparzeniowe, prowadzi również do zatrzymania akcji serca lub oddychania.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin