URODA W CIĄŻY.docx

(58 KB) Pobierz

Piękna w ciąży

Twoje ciało podczas ciąży zmienia się. Zobacz, jak w tym czasie dbać o skórę, zmęczone nogi oraz jak nie dopuścić do powstania rozstępów.


kobieta, ciąża, brzuszek, mama

Początek formularza


W ciąży cera szybciej się wysusza. Nawilżaj ją nawet kilka razy dziennie preparatem dobranym do jej rodzaju. Zadbaj o to, by twój krem miał w składzie filtry przeciwsłoneczne, minimum SPF 15 – promienie UV mogą powodować przebarwienia.

Rozstępy precz
W miejsca zagrożone rozstępami – brzuch, piersi, uda, biodra, pośladki – od trzeciego miesiąca ciąży wcieraj kremy lub żele na rozstępy. Polecamy preparaty, które zawierają skrzyp polny, ogórecznik lekarski, bluszcz, przywrotnik, witaminy. Z powodzeniem można także stosować zwykłą oliwkę dla niemowląt. Skórę masujemy delikatnie, głaszcząc ją lub kreśląc kółka. Robimy to systematycznie, rano i wieczorem.

Lekkie nogi
Często są zmęczone, spuchnięte wokół kostek i łydek. Wieczorem odpoczywaj z nogami uniesionymi wyżej, smaruj je kremami pobudzającymi krążenie.

 

 


kobieta, ciąża, centymetr

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży

Kobiety w ciąży są piękne. Ale ciąża to dla ciała nie lada wyzwanie. Co i jak się zmieni? Jak teraz dbać o urodę?

 

CERA
Ciąża różnie na nią wpływa. Możesz być miło zaskoczoną szczęściarą. Zauważysz, że twoja twarz stała się bardziej gładka i spłyceniu uległy małe zmarszczki. Dzięki zwiększonej objętości krwi krążącej w organizmie przyszłej mamy skóra na twarzy nabiera różowego zabarwienia, co daje efekt świeżości.
To, że masz zostać mamą, nie jest powodem, żeby unikać wizyt u kosmetyczki. Jednak nie wszystkie zabiegi i kosmetyki są teraz dla ciebie. Zakazane są zabiegi wymagające używania prądów oraz takie, w których konieczne jest zastosowanie silnie działających kosmetyków, czyli z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym i witaminą C. Nie należy się też decydować na zamykanie naczynek ani zabiegi silnie złuszczające. Nie musisz za to odmawiać sobie delikatnych zabiegów oczyszczania skóry przy użyciu preparatów ziołowych, maseczek owocowych czy farbowania brwi i rzęs za pomocą henny. Warto zafundować sobie relaksacyjny masaż twarzy, dekoltu i szyi. Dzięki niemu nie tylko będziesz świetnie wyglądać, ale też się odprężysz. Z solarium musisz zrezygnować.

BRZUCH, UDA, BIODRA, POŚLADKI
Wiadomo – brzuch w czasie ciąży musi rosnąć, rosnąć, rosnąć... Skóra jednak nie może bezkarnie rozciągać się w nieskończoność.
Gdy zgromadzi się zbyt wiele kilogramów, odpowiedzialne za jędrność skóry włókna kolagenu i elastyny ulegają osłabieniu. Pojawiają się rozstępy w postaci różowych pasków lub niteczek, które z upływem czasu bledną, robiąc się białoperłowe. Im mniej przytyjesz podczas ciąży, tym większa szansa, że się nie pojawią.
Na rozstępy bardziej narażone są kobiety o jasnej cerze, gdyż zazwyczaj mają delikatniejszą skórę. Duże znaczenie mają dziedziczne skłonności. Rozstępom jednak można spróbować zapobiec lub przynajmniej sprawić, żeby było ich mniej. Zacznij działać już w drugim miesiącu ciąży. Smaruj brzuch, pośladki i uda specjalnymi preparatami przeciw rozstępom lub zwykłą oliwką.
Cellulitowi, który towarzyszy tyciu, skutecznie zapobiegają masaże z użyciem specjalnych kremów albo żeli. Pobudzają one krążenie krwi i limfy, uelastyczniając skórę, a także przeciwdziałając obrzękom. Delikatny automasaż jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Rób go systematycznie, raz lub dwa razy dziennie do końca ciąży.

WŁOSY
Z nimi raczej nie będziesz miała problemu. Włosy podczas ciąży gęstnieją i stają się mocniejsze. Ładnie lśnią i szybko rosną. To dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenu, który pobudza do pracy mieszki włosowe.
Wiele przyszłych mam obawia się, że farbowanie włosów czy zrobienie trwałej mogłoby zaszkodzić dziecku. Niepotrzebnie. Preparat chemiczny ma bezpośredni kontakt tylko z włosem, który jest martwy, a nie z jego żywym korzeniem. Na wszelki wypadek można jednak wstrzymać się z farbowaniem do ukończenia 12. tygodnia ciąży. Wszystkie najważniejsze narządy dziecka są już wówczas wykształcone i ryzyko powstania wad wrodzonych na skutek działania szkodliwych chemikaliów jest znacznie mniejsze. Podczas ciąży dbaj o włosy tak jak zawsze. Zainwestuj w dobrą odżywkę i maseczkę do włosów. Najzdrowszy, a zarazem najbardziej ekonomiczny sposób na dobrą fryzurę to profesjonalne strzyżenie. Wizyta u fryzjera zawsze poprawia samopoczucie. A tego, nie tylko podczas ciąży, zawsze potrzeba
w dużych ilościach.

PIERSI
Niemal z dnia na dzień powiększają się, a ich delikatna skóra też musi się rozciągnąć. Czy po porodzie biust zachowa dawną jędrność? Warto o to zadbać, poświęcając im kilka minut dziennie.
Pomóc może kilkunastosekundowy masaż strumieniami wody – na zmianę zimną i ciepłą. Po kąpieli masuj piersi balsamem dla przyszłych mam. Wcieraj go kolistymi ruchami.


Jeśli bolą cię brodawki, czasem możesz wetrzeć w nie oliwkę dla niemowląt. Rób to jednak bardzo delikatnie, bo pocieranie brodawek powoduje wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze.
Niezwykle ważny jest też biustonosz! Unikaj sztywnych lub podtrzymujących piersi tylko od dołu. Kup sobie staniki bawełniane, w drugiej połowie ciąży koniecznie na grubych ramiączkach.

NOGI
Nogom podczas ciąży też nie jest łatwo. Nie dość, że muszą dźwigać dodatkowe kilogramy, to nacisk powiększającej się macicy utrudnia dopływ krwi do nóg.
Jeśli w twojej rodzinie kobiety miewają żylaki, musisz im zapobiegać. Pomóc mogą antyżylakowe rajstopy. Uciskają one poszczególne partie nóg. Wkładaj je rano, zanim nogi zdążą spuchnąć. Ginekologa spytaj, czy nie powinnaś nic łykać, by żylaki się nie pojawiły.
W trzecim trymestrze nogi często puchną. Możesz im ulżyć, stosując chłodzące, relaksujące żele i maści lub robiąc zimne okłady z wilgotnego ręcznika. Często chodź boso i ogranicz w swojej diecie sól, bo jest ona odpowiedzialna za zatrzymywanie w organizmie wody. Przyrost wagi, rozluźnienie stawów, zatrzymywanie wody w organizmie mogą sprawić, że buty, które do tej pory nosiłaś, okażą się za małe. Kup większe, wygodne.

 

Jak dbać o piersi w ciąży

Do karmienia przygotowują się w ciągu całej ciąży. Co zrobić, by piersi nie straciły swego kształtu?


http://ciazaporod.pl/work/privateimages/formats/NEWS_MAIN/3552.jpg

Początek formularza

 

 

Dół formularza

Jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży, a Twoje piersi już zdradzają tę tajemnicę. Bo nie tracą ani chwili, aby przygotować się do nowego, tak ważnego zadania. Po czym to poznać?

Na początku ciąży
Po pierwsze, pojawia się bolesna tkliwość, która dokucza znacznie bardziej niż przed okresem. Po drugie, w okolicach piersi przybywa tkanki tłuszczowej, a żyły powierzchniowe (te tuż pod skórą) stają się bardziej widoczne – są nabrzmiałe, bo napływa do nich więcej krwi. A wszystko po to, by kanały mleczne i gruczoły były drożne. Wiele kobiet w tym czasie opisuje swój biust jako cięższy. To nie wszystko. Brodawki sutkowe mogą być powiększone i bardziej wystające. Ich otoczka staje się ciemniejsza i większa. Niektórzy twierdzą, że te zmiany są potrzebne malcowi, by łatwiej mu było znaleźć sutek.

Jak zmniejszyć dolegliwości?
Przede wszystkim kup nowy, większy biustonosz. Może będzie trochę mniej seksowny, za to dobrze podtrzyma piersi. Najlepiej wybierz taki na grubych ramiączkach. Nie kupuj stanika na zapas (czyli za dużego). Bo za duży nie podtrzymuje biustu jak należy, a wtedy ryzykujesz, że skóra pod wpływem ciężaru powiększających piersi się rozciągnie.
Natłuszczaj i nawilżaj skórę. I to od samego początku. Kiedy pojawią się rozstępy, może być już za późno. Uwaga! Używaj kremów bez witaminy A – zbyt duże jej ilości niekorzystnie wpływają na płód. Dlatego najbezpieczniejsze są kosmetyki ze specjalnych serii dla mam (np. Mustela, Pharmaceris).
Nie bierz środków przeciwbólowych z powodu nadwrażliwości piersi. To nie ma sensu, gdyż tabletki wprawdzie przyniosą ulgę, ale nie na długo.

Półmetek
W tym czasie zazwyczaj piersi stają się większe i krąglejsze, choć nie jest to regułą. Jedno jest jednak pewne – ich nadwrażliwość trochę się zmniejsza. Teraz piersi koncentrują się już na produkcji mleka. Dlatego nie dziw się, jeśli po naciśnięciu brodawki zobaczysz lekko żółtawą, gęstą kropelkę płynu. To tzw. siara (pojawia się około 20. tygodnia ciąży i poprzedza pojawienie się właściwego mleka), a nie mleko. Co jeszcze? Tzw. gruczoły Montgomery’ego na otoczkach brodawek stają się bardziej widoczne. To one będą natłuszczać i dezynfekować sutki podczas karmienia. Niestety, niektóre kobiety zauważają na skórze biustu czerwone pręgi. Rozstępy zwykle pojawiają się, gdy masz do tego skłonności genetyczne lub w czasie ciąży zbyt dużo przytyłaś.

Jak zmniejszyć dolegliwości?
Najważniejsze, abyś zbytnio nie przytyła. Skóra na biuście jest delikatna i łatwo się rozciąga. Jeśli rozciągnie się za bardzo, trudno jej będzie potem wrócić do poprzednich rozmiarów.
Wymień stanik, jeśli biust znowu się powiększył.
Używaj kremów przeciw rozstępom. Zabezpieczą skórę na biuście i ją wzmocnią.
Natłuszczaj balsamem piersi (i brzuch). Złagodzi to uporczywe swędzenie – skutek rozciągania się skóry.[

Po narodzinach
Sygnał, że czas na produkcję mleka, Twój organizm dostaje tuż po porodzie. Chociaż przez dwa, trzy dni możesz mieć wrażenie, że piersi są puste, nie przejmuj się tym. W tym czasie maleństwu wystarczy siara. Są w niej przeciwciała i wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje noworodek. Dopiero w trzeciej dobie Twoje piersi stają się ciężkie, obrzmiałe, gorące, bolesne i... pełne mleka. Nazywa się to nawałem pokarmowym.


Jak zmniejszyć dolegliwości?
Absolutnie nie masuj ani nie ugniataj biustu, bo to może doprowadzić do zastojów pokarmowych i zapalenia piersi.
Przykładaj malucha do piersi 8–12 razy na dobę. Dziecko odsysa pokarm, co Tobie przynosi zdecydowaną ulgę.
Nie odciągaj laktatorem mleka, bo pobudzisz piersi do jeszcze większej produkcji pokarmu.
Weź ciepły prysznic. Najlepiej tuż przed samym karmieniem. Taka ciepła woda świetnie rozszerza kanaliki mlekowe i ułatwia karmienie. Po prysznicu zaś przystaw malca do piersi i pozwól mu do woli ssać.
Zrób okład z liści kapusty. I przyłóż do piersi. Liście działają przeciwzapalnie i ściągająco. Zanim zrobisz z nich okład, włóż je do lodówki (chłodne są skuteczniejsze). Dobra rada: podziuraw liście widelcem – wtedy puszczą sok.
Podczas karmienia nie noś biustonosza z fiszbinami. Może uciskać kanaliki i powodować zastoje mleka.
Smaruj biust balsamem, ale omijaj brodawki, by maluch nie miał kontaktu z kosmetykiem.

 

Koniec karmienia
Maluszka odstawiaj od piersi stopniowo – to najlepsze rozwiązanie dla piersi. Delikatna skóra ma czas, by wrócić do stanu sprzed ciąży. Jeśli masz do zrzucenia parę kilogramów, pamiętaj, by robić to powoli. Co pozwoli Ci wrócić do formy?
Ćwicz mięśnie podtrzymujące piersi. Najlepsze jest pływanie albo pompki.
Rób piersiom chłodny prysznic. Zimny tusz wzmacnia skórę na biuście i ją ujędrnia.
Używaj dobrych kosmetyków. Czyli takich, które mają działanie ujędrniające i napinające.
Kup stanik podtrzymujący piersi. Poproś o radę sprzedawczynię. Pasek z tyłu powinien być w połowie pleców, a nie powyżej.

Jak się zmieniają
Po urodzeniu dziecka nie masz pewności, że Twoje piersi będą takie same jak przed ciążą. Zmiany mogą Cię naprawdę zaskoczyć. Oto, jakie jest prawdopodobieństwo, że Twoje piersi staną się:
- większe – 35% przyszłych mam będzie się z tego cieszyć.
- mniejsze – niestety, to wiadomość dla 27% kobiet.
- wrócą do rozmiaru sprzed ciąży – 38% mam odetchnie z ulgą.

 

 

Bądź trendy w ciąży

W ciąży możesz korzystać z tego, że jesteś na topie, i w pełni przeżyć te magiczne dziewięć miesięcy!


http://ciazaporod.pl/work/privateimages/formats/NEWS_MAIN/3964.jpg

Początek formularza

 

 

Dół formularza

Jeszcze nigdy okrągły brzuszek nie był uważany za tak seksowny jak obecnie, a odmienny stan tak pożądany. Być w ciąży to niemal towarzyski obowiązek. Korzystaj więc z tego, że jesteś na topie – w pełni przeżyj te magiczne dziewięć miesięcy.

O tym, że ciąża nie wyklucza kobiecej atrakcyjności najlepiej świadczą okładki modnych magazynów. Swój ciężarny brzuszek z dumą prezentowały: Kasia Figura, Natalia Kukulska, Anita Lipnicka. I Ty możesz być równie piękna i promienna jak one.

W PRACY
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo (a tak jest w większości przypadków), a Twoje zajęcie nie jest zaliczane do szkodliwych dla zdrowia, nic nie stoi na przeszkodzie, byś nadal z przyjemnością pracowała. Ważne są:
Wygodny fotel – sprawdź, czy jest odpowiednio wyregulowany. Być może trzeba go nieco obniżyć. Przynieś poduszkę pod plecy i podłóż ją na wysokości nerek.
Buty na zmianę – to nie tylko wygodne, ale i eleganckie rozwiązanie. W półbutach na płaskim obcasie nogi nie spuchną. Dodatkowo im ulżysz, wstawiając pod biurko niewielki podnóżek.

Krótkie przerwy – mądry szef nie będzie Ci miał za złe, jeśli co dwie, trzy godziny wyjdziesz z biura na 10–15 minut, by pospacerować w pobliskim parku. Szybko zauważysz, że dotleniona sprawniej wykonujesz swoją pracę.
Bezpieczny komputer – uruchamiaj go tylko wtedy, kiedy naprawdę go używasz. Cztery godziny dziennie pracy przy monitorze to bezpieczny czas. Mówią o tym nawet przepisy dotyczące kobiet w ciąży.
Obiad o stałej porze – nie czekaj z głównym posiłkiem do wieczora. Teraz musisz jadać regularnie. Jeśli nie odpowiada Ci menu bufetu, przynoś z domu własny posiłek, np. zupę z imbirem, zapiekankę z warzywami, upieczoną rybę, pierś indyka z ryżem lub kaszą. Krótko podgrzane w mikrofalówce są doskonałe na szybki lunch.
Migdały pod ręką – płatki migdałów to sprawdzony sposób, aby zapobiec nudnościom ciążowym. Sięgaj po nie, nie czekając, aż Cię dopadną mdłości.
Dobry humor – im mniej swoim zachowaniem podkreślasz, że jesteś w ciąży, tym życzliwiej jesteś traktowana. Ludzie lubią być wspaniałomyślni, pod warunkiem że nikt na nich tego nie wymusza.


ŻYCIE TOWARZYSKIE
Niewątpliwie staniesz się atrakcją – znajomi będą dopytywać się o Twoje samopoczucie albo płeć malucha. Przesądni poproszą o zgodę na pogłaskanie brzucha (ponoć to przynosi szczęście). Jeśli lubisz być w centrum uwagi, właśnie nadeszło Twoje kilkumiesięczne pięć minut. Wykorzystaj je na:
Domówki – najmodniejsze imprezy organizowane są obecnie w gronie najbliższych znajomych. Tobie przypada rola królowej, która uświetnia imprezę swoją obecnością, ale znika, gdy zabawa się rozkręca. Dym papierosowy i głośna muzyka szkodzą maleństwu. Trudno też nie sięgnąć po drinka, gdy wszyscy trzymają kieliszki w ręku.
Shower baby – możesz zgodzić się na zrobienie Ci imprezy przedurodzinowej. Ten amerykański zwyczaj stał się przebojem także nad Wisłą. Przyjaciółki lub siostry organizują babskie przyjęcie, na które oprócz zrobionych przez siebie przysmaków przynoszą także ciuszki i inne niezbędne maluszkowi prezenty. Shower baby, czyli deszcz prezentów, jest szczególnie popularny wśród hollywoodzkich gwiazd.
Obiad w restauracji – praktycznie poza japońskimi (zakazane sushi) możesz jadać w każdej, pod warunkiem jednak, że ma wydzieloną salę dla niepalących, a w karcie dania lekkostrawne, przygotowane tuż przed podaniem ze świeżych produktów. Taki obiad to doskonały sposób na uczczenie np. pierwszego USG lub dnia, gdy poczułaś pierwsze ruchy, lub powiadomienie Waszych rodziców, że będą dziadkami.
Party przyszłych mam – być może nie jesteś jedyną „ciężarówką” w towarzystwie. Popołudniowe spotkania w takim gronie są doskonałą okazją, by wymienić się doświadczeniami i odprężyć. W końcu nic tak nie krzepi jak świadomość, że inne kobiety są w podobnej sytuacji.

U KOSMETYCZKI
To nieprawda, że nie wolno Ci tu teraz bywać. Jak każda dbająca o swój wygląd i samopoczucie kobieta, znajdź czas (i pieniądze) na następujące zabiegi:
Depilacja – możesz ją bezpiecznie wykonać, pod warunkiem że nie zostanie użyty laser lub preparat chemiczny, tylko wosk.
Masaż – nic tak nie poprawia stanu skóry i samopoczucia. W gabinetach kosmetycznych pytaj o masaże dla przyszłych mam (wykonuje się je w pozycji półleżącej lub na boku, by nie uciskać brzucha), zachęć też swojego mężczyznę, by spróbował swoich sił jako masażysta. To często doskonały wstęp do miłosnych igraszek. Jak najbardziej wskazanych! Wszak „wpadka” już Wam teraz nie grozi.
Fryzura – nie powinnaś teraz farbować włosów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś się modnie ostrzygła. Nadal na topie są wystrzępione grzywki i asymetryczne strzyżenie. Dobra wiadomość dla konserwatystek – długie, proste włosy wciąż są bardzo OK.
Pedikiur – Twoje stopy muszą teraz udźwignąć nieco więcej kilogramów, zafunduj im więc właściwą pielęgnację. Odwdzięczą się tym, że... nie będziesz ich czuła.
Parafina na dłonie – ten zabieg przywróci im gładkość. Pomyśl o tym, zwłaszcza jeśli lekko spuchną lub skóra stanie się szorstka lub szara. Nie zaniedbuj też paznokci. Na wszelki wypadek zrezygnuj z tipsów. Nadal jednak możesz robić manikiur oraz malować paznokcie.

 


W FITNESS CLUBIE
Nie ma potrzeby, byś rezygnowała z aktywności fizycznej. Dostosuj jednak wysiłek do swoich aktualnych możliwości:
Basen – nie musisz umieć pływać, by wykupić karnet. Woda relaksuje, rozluźnia mięśnie, odciąża więc kręgosłup. Zapytaj o zajęcia w wodzie dla przyszłych mam.
Gimnastyka – jeśli trudno Ci się samej zmobilizować do ćwiczeń, rozejrzyj się za szkołą rodzenia, wpisz do wyszukiwarki internetowej „ćwiczenia dla kobiet w ciąży”. W księgarni zapytaj o książkę z płytą DVD z zestawem bezpiecznych ćwiczeń.
Joga – nie musisz od razu stawać na głowie, jest wiele ćwiczeń (asan), które znakomicie przygotowują do porodu, techniki oddychania przeponą dotleniają organizm, a sposoby relaksacji wyciszają.
Siłownia – możesz nadal z niej korzystać, jeśli masz osobistego trenera, który wie, jakie ćwiczenia są bezpieczne dla Ciebie i dziecka. W innym przypadku ogranicz się np. do jazdy na rowerze stacjonarnym.
Spacer – to opcja dla najbardziej leniwych i tych, którym lekarz zalecił oszczędzanie się. Zgrabna sylwetka to nie dar z nieba, ale wynik rozsądnej troski o siebie.

MODNY LOOK
Zapomnij o sukience-worku, swetrach w rozmiarze XXL i ogrodniczkach. Czasy, gdy stan odmienny był wstydliwie ukrywany w kwiecistych falbanach i plisach, minęły (miejmy nadzieję) bezpowrotnie. Twój niezbędnik to:
Bluzka odcięta pod biustem – kupisz ją w sieci H&M (mają dział dla przyszłych mam), luksusowym butiku dla ciężarnych lub sklepie indyjskim, a także przez Internet. Warto mieć ich kilka. W zależności od wzoru i materiału jest odpowiednim strojem do biura, teatru lub na randkę z własnym mężem.
Wygodny biustonosz – to najbardziej opłacalna inwestycja, nie warto żałować na to pieniędzy. Stanik z miseczką o wysokiej numeracji (nawet o 2–3 rozmiary wyższej niż dotychczas) gwarantuje, że piersi się nie zdeformują.
Figi zamiast stringów – modne i wygodne to takie, które kończą się pod brzuchem lub nad nim. Nie maltretuj się przyciasnymi majtkami, których gumka opina Cię na wysokości pępka. Wrócisz do nich po porodzie.
Spodnie biodrówki – w wersji weekendowej to bojówki, do biura mogą być z bawełny z lycrą lub dżinsy. Moda na obniżony stan chyba specjalnie została wymyślona dla przyszłych mam!
Szeroki kolorowy szal – obowiązkowo noś zamotany w pasie. Podkreśli Twoją nową figurę. I o to chodzi!
Balerinki lub buty na koturnie – najmodniejsze fasony są wprost wymarzone dla Ciebie, bo noga ma w nich solidne oparcie.
Empirowa sukienka – to propozycja dla romantyczek, które lubią życie towarzyskie. Uwaga – wraca moda na lata 70. Sukienka powinna więc kończyć się nad kolanem. Zanim kupisz, sprawdź, czy rzeczywiście to fason dla Ciebie (trzeba mieć proste kolana i szczupłe uda).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin