Cierpienie narodu żydowskiego konspekt.doc

(14 KB) Pobierz

Temat: cierpienie narodu żydowskiego jako temat literatury XX wieku. Zaprezentuj zagadnienie odwołując się do wybranych dzieł. 

 

I. Wstęp :

1. Kim są Żydzi – pojecie i charakterystyka Narodu.

- Żydzi jako naród, który burzliwe i zarazem tragicznie wpisuje się w karty historii Świata.  

2.  Podstawy wrogości wobec Żydów.

3.  XX wiek czasem „ wysypu „ utworów poświęconym prześladowaniom i cierpieniom Żydów . Zagłada Żydów, obozy koncentracyjne i Getto .

4.Cierpienia Narodu Żydowskiego podczas wojny,  jest głównym motywem w literaturze XX wieku.

 

TEZA : Czy można i czy należy mówić o cierpieniach narodu żydowskiego  i sposobach jakimi to czyniono im zło.

 

II.  Rozwiniecie :

1.  „ Zdążyć przed Panem Bogiem „ Hanny Krall „ - Marek Edelman opowiada o reakcji 220 Żydów na wieść o tym, iż mają zostać wywiezieni i zagazowani. Powstanie w Getcie Warszawskim.

2.  Opowiadania Tadeusza Borowskiego jako Straszliwy obraz okrucieństwa hitlerowców wobec Żydów, wykorzystywanych do ciężkiej pracy i głodzonych.

- U nas w Auschwitzu” pisarz pokazuje obozową codzienność kładąc nacisk na upodlenie i zanik postaw moralnych.

- "Pożegnanie z Marią"

3. „ Medaliony „ Zofii Nałkowskiej,  jako portrety.

- wspomnienia Polaków mieszkających w pobliżu getta: „Kobieta cmentarna”, świadków męczeństwa Żydów w obozach i transportach: „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”, „Przy torze kolejowym”, jak i samych Żydów: „Dwojra Zielona”.

4. Próba wyjaśnienia  złożonego mechanizmu historyczno-psychologiczno-socjologicznego w książce Kazimierza    Mocarskiego pt. „Rozmowy z Katem”

- Nienawiść do Żydów.

III. Zakończenie :

1. Holocaust jako doświadczenie zmieniające obraz świata, poprzez wyrządzenie krzywd narodowi Żydowskiemu.

2.  Literatura Polska jako bezkonkurencyjna  w tematyce zagłady Żydów.

3.  Potwierdzenie tezy : Powinno się mówić jak najwięcej na temat cierpień narodu żydowskiego, aby nigdy nie powtórzył dramat z czasów drugiej Wojny światowej.

 

Każdy ocalały ma swoją odrębną historię, nie ma więc sposobu na wykreowanie jednej opowieści o wszystkich i wszystkim co się wydarzyło, ale każda próba jest krokiem na przód w zrozumieniu holokaustu i cierpienia w gruncie rzeczy bliskiego nam narodu, bo przecież wszystkie żydowskie dramaty rozgrywały się w większej mierze na terenach Polski.”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin