OPERAT 4.doc

(44 KB) Pobierz
Katarzyna Kozakiewicz

Katarzyna Kozakiewicz                                                                                                                Gdańsk 2003

Sekcja 43

 

 

Ćwiczenie 4

 

CENTROWANIE TEODOLITU

 

 

1.      Cel i zakres ćwiczenia

 

Na ćwiczeniach centrowaliśmy teodolit, czyli ustawialiśmy go dokładnie na punktem osnowy geodezyjnej, oraz mierzyliśmy kąty pionowe.

              Ćwiczenie wykonane było na hali WBWiIŚ. Podczas ćwiczenia używaliśmy teodolitu PZO Warszawa T – 6 Nr 5317.

 

             

2.      Opis przebiegu ćwiczenia

 

a)      centrowanie

 

              Ustawiliśmy teodolit mniej więcej nad punktem osnowy geodezyjnej. Ustawiamy nagi statywu, zostawiamy po 10cm przedłużenia na nogach statywu, do połowy odkręcamy śruby ustawcze. Patrząc przez wziernik optyczny szukamy punktu, pomagając sobie stopą. Przesuwamy teodolit tak, aby w polu widzenia pokazał się punkt. Następnie śrubą poziomującą ustawiamy teodolit dokładnie tak, aby punkt znalazł się w środku pionownika optycznego (kręcą śrubą, w kierunku której chcemy przesunąć teodolit). Po dokładnym ustawieniu teodolitu na punktem, należy spoziomować libelę pudełkową i rurkową. Libelę pudełkową poziomujmy za pomocą nóg statywu (skracam lub wydłużam tę nogę, w kierunku której chcę przesunąć pęcherzyk libelli). Następnie przystępujemy do poziomowania libelli rurkowej. Ustawiamy libelę równolegle do dwóch śrub ustawczych i kręcąc nimi równocześnie w przeciwnych kierunkach sprowadzamy oś libeli do położenia poziomego. Następnie obracamy libelę o 90º i za pomocą trzeciej śruby doprowadzamy libelę do położenia poziomego. Czynność powtarzamy kilkakrotnie, aż pęcherzyk będzie górował we wszystkich położeniach alidady. Jeżeli punkt, nad którym ustawiamy teodolit troszkę nam zjedzie podczas poziomowania teodolitu ustawiamy go na środku wziernika optycznego za pomocą śruby sercowej.

 

b)     pomiar kąta poziomego

 

Wykonujemy w dwóch położeniach lunety. Ze stanowiska celujemy w I położeniu lunety

najpierw do punktu na lewym ramieniu kąta, a następnie na prawym ramieniu kąta. Za pomocą muszki i szczerbinki celujemy na lewy punkt, po zaciśnięciu śrub zaciskowych alidady i lunety naprowadzamy za pomocą leniwek krzyż nitek dokładnie na cel. Dokonujemy odczytu. Następnie za pomocą leniwki ruchu poziomego wyprowadzamy oś celową z punktu i ponownie naprowadzamy na punkt i dokonujemy odczytu. Celujemy na prawy punkt, analogicznie czynności powtarzamy. Następnie przerzucamy lunety przez zenit (II położenie lunety). Teraz najpierw dokonujemy dwukrotnego odczytu na prawym ramieniu kąta, a następnie celujemy na lewe ramię i dwukrotnie dokonujemy odczytów. Jeśli zero podziału limbusa znajduje się pomiędzy ramionami kąta, to do odczytu prawego dodajemy wartość kąta pełnego 360º lub 400g.

 

Przykład:

 

Stanowisko

Cel

Odczyt

I położenie lunety

II położenie lunety

średnia z I i II położenia

Kąt

º ‘ ”

średnia

º ‘ ”

średnia

º ‘ ”

‘ ”

‘ ”

1

A

I

339 32 00

32 25

159 32 50

32 45

339 32 30

37º2722

II

339 32 30

159 33 00

B

I

17 00 00

00 15

196 59 00

59 30

16 59 52

II

00 30

197 00 00

 

 

3.      WNIOSKI:

 

Jeżeli podczas centrowania ćwiczenie nie będzie się udawało, to należy sprawdzić libele.

Jeśli libella w położeniu 0º jest w poziomie a w położeniu 180º występuje odchyłka, to należy je zrektyfikować.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin