!opis książki.txt

(4 KB) Pobierz
Tytuł: Cmentarz w Pradze
Autor: Umberto Eco
Tytuł oryginalny: Il cimitero di Praga
Język oryginalny: włoski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego wydania polskiego: 2011
Wydanie ksišżki nagrywanej: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Rok wydania: 2011
Tłumacz: Krzysztof Żaboklicki

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Rok nagrania: 2011
Czyta: Jarosław Gajewski
Czas trwania: ~15 godz. 9 min.
Rozmiar: ~208 MB (27 plików)
Format: MP3 (KBPS:32, KHZ:22, mono)
ródło: CD-MP3 (Compact Disc)

Opis ksišżki:
Cmentarz w Pradze to powieć, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem  jest Simone Simonini, cyniczny fałszerz wiadczšcy usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita. Nienawidzi również jezuitów, masonów i.. kobiet. Eco opisuje jego historię odwołujšc się do najlepszych wzorów XIX-wiecznej powieci przygodowej  mamy więc wartkš akcję (fałszerstwa, spiski i zamachy), ciekawš intrygę o zaskakujšcym rozwišzaniu,  a wszystko opowiedziane barwnym, potoczystym językiem.

Cmentarz w Pradze to szpiegowski kryminał, rozgrywajšcy się w XIX wieku, z bogatym historycznym tłem, dotyczšcym między innymi dziejów Włoch i walk o zjednoczenie kraju, prowadzonych przez Giuseppe Garibaldiego. Jednym z najważniejszych wštków, opisanych na ponad 500 stronach powieci, jest działalnoć służb specjalnych z połowy Europy. Głównym bohaterem jest urodzony w Turynie, będšcy na usługach wywiadów kilku krajów fałszerz dokumentów Simone Simonini, obsesyjny antysemita. Kluczowym momentem jego kariery jest sfabrykowanie, a następnie sprzedaż dossier na temat nocnego, konspiracyjnego spotkania rabinów na cmentarzu żydowskim w Pradze, w którym zawarł całš swš nienawić do Żydów jednoczenie forsujšc wersję ich rzekomego spisku w celu uzyskania dominacji nad wiatem. W ten sposób Umberto Eco przedstawia genezę okrytych złš sławš, sfabrykowanych na poczštku XX wieku Protokołów Mędrców Syjonu, które były dla Hitlera jednš z inspiracji zagłady Żydów i elementem nazistowskiej propagandy. Nienawić jest wręcz siłš napędowš życia głównego bohatera; nienawidzi on masonów i jezuitów, a także kobiet. Powieć, rozgrywajšca się w wielu krajach, od Paryża po Amsterdam i Mińsk, pełna jest szpiegowskich intryg wraz z ich licznymi miertelnymi ofiarami i opisów gry wywiadów. Inny aspekt wydarzeń tamtych czasów, opisany na kartach ksišżki to publikacja serii artykułów ze sfałszowanymi dowodami, szkalujšcych i zniesławiajšcych papieży, na przykład Piusa IX. Umberto Eco podkrela na jednej z ostatnich stron: jedynš postaciš, wymylonš w tej historii jest główny bohater. Ale kiedy dobrze się zastanowić, także Simone Simonini, chociaż jest rezultatem kolażu, któremu przypisane zostały rzeczy, zrobione w rzeczywistoci przez różne osoby, w pewnym sensie istniał. A wręcz, prawdę mówišc, jest wcišż wród nas - konstatuje autor.

Czy nasze przekonania, nasza wiedza o wiecie i wydarzeniach, obserwacje, które uważamy za własne, sš takimi w rzeczywistoci? Czy też może się okazać, że sš rezultatem nadzwyczaj zręcznej manipulacji prawdziwymi i fałszywymi informacjami? Umberto Eco podczas jednej ze swych konferencji prasowych powiedział kiedy, że bardziej niż w teorię wierzy w spiskowš praktykę dziejów. Była to wypowied żartobliwa, ale czy do końca? Ważnym tematem Cmentarza w Pradze sš Protokoły Mędrców Syjonu, jest to literacka wizja ich powstania. Czytelnik dowiaduje się także niesłychanych rzeczy o przedziwnych stowarzyszeniach, masonach, jezuitach, karbonariuszach, o słynnych nawróceniach, które zwiodły nawet więtš Teresę z Lisieux, o starożytnym miecie na dnie Jeziora Genewskiego, które badał pewien polski archeolog. A już z pewnociš nie da się zapomnieć epizodu z doktorem Freudem, rozprawiajšcym o psychiatrii w znanej paryskiej restauracji. Restauracje bowiem, kawiarnie, smakowite potrawy, opisy dań, deserów, skrupulatnie układanych menu sš tu bardzo ważne. A przy tym wszystkim postacie występujšce w Cmentarzu w Pradze sš autentyczne. Jedynym wyjštkiem jest główny bohater, którego wszakże liczne wyczyny majš wielu naprawdę istniejšcych sprawców. Podobni do nich stale kršżš wród nas.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin