biblioteka_instrukcja_transport.doc

(1040 KB) Pobierz
Instrukcja BHP

INSTRUKCJA  BHP

dotycząca zasad bezpiecznego postępowania przy pracach transportowych oraz pracach  magazynowych w Bibliotece UZ

z wykorzystaniem wózków i drabin

UWAGI OGÓLNE - pracownik powinien:

a)          posiadać odpowiedni stan zdrowia do wykonywanej pracy potwierdzony świadectwem wydanym przez uprawnionego lekarza,

b)         przejść odpowiedni instruktaż zawodowy i odbyć przeszkolenie bhp, w tym w szczególności w zakresie prawidłowych sposobów wykonywania ręcznych prac transportowych,

c)          do pracy przystępować w trzeźwym w właściwym stanie psychofizycznym (nie wolno podejmować pracy pod wpływem narkotyków),

d)         zgodnie z zaleceniem stosować odzież ochronną, rękawiczki i maski ochronne w warunkach  zagrożenia.

1.   Podstawowe czynności przed rozpoczęciem pracy.

a)      zaplanować kolejność wykonywania poszczególnych czynności,

b)      sprawdzić stan techniczny urządzeń technicznych oraz oświetlenia stanowiska,

c)      sprawdzić stan powierzchni, (czy jest równa i nieśliska), po której będzie odbywał się transport księgozbioru lub innych przedmiotów

2. Zasadnicze czynności podczas pracy.

a)      podczas wykonywania pracy należy zachowywać prawidłową pozycję ciała,

b)      masa i rozmieszczenie księgozbioru lub innych przewożonych przedmiotów na wózku musi zapewnić stabilność wózka oraz bezpieczny transport i załadunek/wyładunek,

c)      przedmioty drobne nie powinny być przewożone luzem. Należy je przewozić w opakowaniu choćby prowizorycznym, w pojemnikach, pudełkach lub workach,

d)     sposób rozmieszczenia ładunku powinien zapewnić jego stabilność podczas transportu,

e)      przy transporcie ostrych, wystających elementów przedmiotów, powinny być one zabezpieczone w sposób zapobiegający powstawaniu urazów,

f)       podczas użytkowania drabin muszą być przestrzegane podstawowe zasady dotyczące ich użytkowania,

 

3.  PRACA NA WYSOKOŚCI POWYŻEJ  1 METRA  –UŻYTKOWANIE DRABIN.

Podczas prac wykonywanych przy zbiorach księgozbioru w pomieszczeniach bibliotecznych wykorzystuje się niskie drabiny pozwalające obsłużyć wyższe regały o wysokości do 2,5 metra.

Prace wykonywane na wysokości powyżej 1 metra nad poziomem podłogi, ziemi - przy pomocy drabin zalicza się do prac wykonywanych na wysokości i są pracami szczególnie niebezpiecznymi. .

·         Nie zaliczamy do pracy na wysokości, prac wykonywanych na powierzchni osłoniętej pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m lub powierzchni wyposażonej w inne stałe urządzenia czy konstrukcje chroniące przed upadkiem.

·         Na powierzchniach powyżej 1 m nad poziomem podłogi, prace powinny być wykonywane i prowadzone w sposób nie zmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady.

·         Pracownicy wykorzystujący w trakcie swej pracy drabiny muszą posiadać orzeczenia lekarskie z brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wysokości od 1 do 3 m.

·         Do takich prac nie wolno kierować; pracowników chorych na epilepsję, choroby przebiegające z nagłą utratą świadomości, lękiem wysokości, leczone lekami psychotropowymi, z niedorozwojem umysłowym, brakiem lub niedowładem kończyny, oraz osób uzależnionych od narkotyków.

 

DRABINY PRZENOŚNE - powinny spełniać wymagania PN-EN 131-1+AC – Drabiny. Rodzaje i wymiary funkcyjne oraz PN-EN 131-2 +AC – Drabiny. Wymagania i badania oraz oznakowanie.

 

·         Przy stosowaniu drabin nie wolno:

1.   nie wolno stosować drabin uszkodzonych lub do przenoszenia stałego ciężaru powyżej 10 kg,

2.   nie wolno stosować drabiny niezgodnie z jej przeznaczeniem – np. używanie drabiny rozstawnej jako drabiny przystawnej lub ustawiać ją na niestabilnym podłożu,

3.   nie wolno opierać drabiny o śliskie przedmioty oraz stawiać drabiny przed zamkniętymi drzwiami,  jeśli nie są one zamknięte na klucz od strony drabiny. Nie wolno ustawiać drabiny bezpośrednio przy maszynach, urządzeniach z zagrożeniem dla użytkownika,

4.   nie wolno wchodzić i schodzić z drabiny, plecami do niej  oraz nie wolno przenosić drabiny o długości większej niż 4m tylko przez 1 osobę,

5.   nie wolno pracować na drabinie w obuwiu nie posiadającym opięcia całej stopy (np.: klapki).

·         Przy stosowaniu drabin należy pamiętać że:

a)       drabina musi być stabilna i zabezpieczona przed rozsunięciem lub poślizgiem, drabina przystawna powinna wystawać co najmniej 0,75 m ponad powierzchnię na którą prowadzi a jej kąt nachylenia powinien się zawierać pomiędzy 650 a 750,

b)       pamiętać aby przed każdorazową pracą na wysokości powyżej 2 m sprawdzić stan techniczny konstrukcji, stabilność i zabezpieczenie drabiny.

 

 

4.  PRACE TRANSPORTOWE.

To jeden z najbardziej niebezpiecznych czynników w czasie pracy. Podczas wykonywania prac transportowych często dochodzi do wypadków, z reguły następujących w momentach wykonywania przez pracownika pracy pośpiesznie i bez należytego skoncentrowania uwagi na wykonywanej czynności.

Ponieważ w procesie pracy biorą udział ludzie dorośli, można i należy oczekiwać że ich zachowanie powinno być dostosowane do wykonywanych czynności, bez zbędnego pośpiechu, biegania czy żartów.

 

a)      ZASADY PRAWIDŁOWEGO PRZENOSZENIA CIĘŻARU

Podnoszenie ciężaru polega na jego przemieszczeniu z poziomu niższego na poziom wyższy. Z reguły jest związane z jego równoczesnym przemieszczeniem w poziomie.

Dźwiganie  ciężaru polega na jego podniesieniu z jednoczesnym przemieszczeniu tego ciężaru na odległość maksymalnie do 2 metrów. Dźwiganie ciężaru na odległość większą od 2 m traktujemy tak jak podnoszenie i przenoszenie ciężaru.                                                                                                                       

·         Przenoszony ciężar  należy trzymać tak blisko ciała, jak to jest tylko możliwe.

·         Podnosić ciężar w zakresie wysokości od dłoni do barków.

·         Jeśli podnoszony ciężar znajduje się poniżej wysokości dłoni należy zastosować odpowiednie urządzenia pomocnicze jak pętle, uprząż, hak.

·         Starać się utrzymywać ciężar w dłoniach przez jak najkrótszy okres czasu oraz unikać szybkiego tempa podnoszenia ciężaru.

·         W czasie podnoszenia ciężaru należy minimalizować wykonywanie innych ruchów tułowia jak pochylenia, skłony czy skręcenia.

·         Należy unikać przenoszenia dużych obiektów, wykraczających poza zasięg rąk oraz obiektów swymi gabarytami ograniczających pole widzenia niosącego.

·         Należy unikać przenoszenia obiektów z przemieszczającym się środkiem ciężkości.

·         Należy przenosić ciężar na opuszczonych rękach. Dźwiganie przy rękach zgiętych w stawie łokciowym rękach zwiększa dwukrotnie obciążenie  zaangażowanych rąk.

·         Ręczne przemieszczanie przedmiotów przez pomieszczenia, schody, korytarze albo drzwi zbyt wąskie w stosunku do rozmiarów tych przedmiotów.

 

 

 

 

 

 

b)    OBRAZOWE ZASADY I NORMY DO ZAPAMIĘTANIA

 

 

 


 

NORMY DZWIGANIA I PRZENOSZENIA ŁADUNKÓW

Zgodnie z rozporządzeniem MIPS z dnia 14 marca w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych (DzU nr 82, poz. 930).

 



TRANSPORT ZESPOŁOWY               KOBIETY W CIĄŻY                             CHŁOPCY                                 

                                      PRACA STAŁA                                   PRACA DORYWCZA

(Rysunki pochodzą z broszury Głównego Inspektoratu Ochrony Pracy, Ręczne prace transportowe zgodnie z przepisami i zasadami, wydanej w 2006 r.).

 

b)      NIEDOZWOLONE JEST PRZEKRACZANIE DOPUSZCZALNYCH NORM  PRZENOSZONYCH LUB  PRZEWOŻONYCH CIĘŻARÓW.

·         Dźwiganie i przenoszenie przez jednego pracownika przedmiotów o ciężarze przekraczającym 50 kg jest  zabronione. 

·         Dopuszczalne normy podnoszenia i przenoszenia ciężarów na jednego

           pełnoletniego pracownika wynoszą : dla mężczyzn :

a)    30 kg przy pracy stałej,

b)    50 kg przy pracy dorywczej,

c)    30 kg na wysokość do 4 m,

d)    30 kg na odległość do 25 m

·         Dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie może przekroczyć 450 kg na pracownika łącznie z masą wózka.

·         Przy przemieszczaniu ładunku na wózku po pochylniach większych  niż 5% masa ładunku , łącznie z masą wózka , nie może przekroczyć 350 kg.

 

Normatywy dopuszczalnego zakresu wykonywania prac dla kobiet:

a)    12 kg przy pracy stałej , 3 kg dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia,

b)    20 kg przy pracy dorywczej – do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej

c)    5 kg dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia.

 

Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej:

a)    80 kg – przy przewożeniu na wózkach 2,3 i 4 – kołowych,

b)    20 kg dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią przy przewożeniu na wózkach 2,3 i 4 – kołowych

Wyżej podana dopuszczalna masa ciężarów obejmuje  również masę urządzenia transportowego i                                                                                                                                                                                                dotyczą przewożenia ciężarów po powierzchni nierównej , twardej i gładkiej o pochyleniu nie        przekraczającym 2 %.

 

PODSTAWOWE ZASADY PRZEMIESZCZANIA ŁADUNKU  PRZY POMOCY SPRZĘTU.

1)      Drogi komunikacyjne przeznaczone do transportu przy pomocy wózków ręcznych powinny być  dostatecznie szerokie i posiadać twardą oraz równą nawierzchnię.

2)      Wózek transportowy powinien być uzupełniony odpowiednim pojemnikiem na przewożone książki, co pozwoli na  bezpieczny wewnętrzny transport księgozbioru pomiędzy piętrami.

3)      Wózki powinny w miarę możliwości technicznej posiadać koła ogumione.

4)      Szerokość drogi do przewozu wózkami w ruchu jednokierunkowym powinna wynosić co najmniej o 60 cm     więcej niż  szerokość  załadowanego wózka , zaś przy ruchu dwukierunkowym o  90 cm większa.

5)      W trakcie wykorzystywania pomocniczego sprzętu transportowego należy przestrzegać instrukcji bhp obsługi sprzętu podanej w jego DTR.

6)      Codziennie należy dokonać przeglądu sprawności wykorzystywanych środków transportu. Wózki uszkodzone w czasie pracy powinny być niezwłocznie wycofane i odstawione do naprawy ((konieczność naprawy należy zgłosić przełożonemu).

7)      Zabrania się załadunku wózków  w taki sposób aby księgozbiór czy inne przewożone przedmioty wystawały poza obrys wózka i przysłaniały pole widzenia.

8)      Zabrania się przewożenia ciężaru po schodach załadowanego wózka o masie przekraczającej 150 kg. Norma dopuszczająca przewożenie ładunków w taki sposób jest obniżona i ogranicza masę wózka z ciężarem do 150 kg.

 

Zielona Góra 16.07.2008 r.

 

       UZGODNIONO                                                              OPRACOWAŁ                                                  ZATWIERDZIŁ

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin