Temat: Historia aromaterapii.
Termin „aromaterapia” wymyślił René Gattefossé, francuski chemik, który w 1928 roku opublikował pierwszą książkę poświęcona aromaterapii. Wywołała ona we Włoszech i Francji żywe zainteresownie oraz zapoczątkowała badania nad leczniczym działaniem olejków eterycznych. Inne ważne nazwiska związane z tą dziedziną to dr Jean Valnet, francuski chirurg (druga wojna światowa) i austryjacka biochemiczka Marguerite Maury.
Olejek eteryczny (łac. oleum aetherium, oleum aethereum) – ciekła, lotna substancja wonna uzyskiwana najczęściej poprzez destylację z parą wodną z odpowiedniego surowca roślinnego.
Pod względem składu jest to mieszanina rozmaitych związków chemicznych: ketonów, aldehydów, alkoholi, estrów, laktonów, terpenów i innych związków organicznych, np. tych zawierających azot i siarkę.
Początki aromaterapii sięgają głęboko w przeszłość.
INDIE
Medycyna hinduska bazuje na roślinach. Ashoka, buddyjski władca z III wieku p.n.e. usystematyzował i założył uprawy wielu roślin roślin leczniczych,do dzis stosowanych.
CHINY
Najwcześniejszym ze znanych antycznych zielników jest „Cesarska żółta księga medycyny wewntrznej”. Datowana jest na 2000 lat p.n.e. wymienia ona 8000 receptur w większosci bazujących na ziołach.
EGIPT
Od czasów faraonw stossowano tu olejki eteryczne. Kwitł handel olejkami, w świątyniach palono kadzidełka. Do balsamowania ciał również używano olejków. Wiedza kapłanów spisywana byłana papirusach.
Kleoparta miała użyć olejku różanego, aby oczarować Marka Antoniusza.
BABILON
Lekarze babilońscy zpisywali receptury swoich leków na glinianych tabliczkach.
GRECJA
Grecy przejęli wiedzę na temat olejków od Egiptu. Używali olejków do masażu. Ojciec medycyny Hoipokrates odwołuje się do wielu roślin lecznicznych.
RZYM
Wiedza zielarska rozpowszechniła się tu dzięki zatrudnianym lekarzom z Grecji. Rzymianie używali olejków do perfumowania włosów, ciał, szat, w celu złagodzenia bólu.stosowali masaże z olejkami.
Po upadku cesarstwa rzymskiego wielu lekarzy uciekło do Konstantynopola. Dzieła Galena, Hipokratesa zostały przetłumaczone na język arabski.
ŚWIAT ARABSKI
Awicenna (980 – 1037),był lekarzem naczelnym szpitala wBagdadzie. Opisał ponad 800 gatunków roślin leczniczych, mi.in. rumianek, lawendę, różę. Dla aromaterapeutów pozostaje twórcą metody odparowania i destylacji. Napisał też podręcznik masażu.
EUROPA
Olejki roślinne „przybyły” do Europy w XI i XII w. ze Środkowego Wschodu. Wiedzę o nich przywieźli Krzyżwocy powracający z walk w tamtych rejonach. Wynalazek druku w XV w. przyczynił siędo upowszechnienia wiedzy na temat ziół. Publikowano zielniki.
W 1665 r. Wyspy Brytyjskie nawiedziła dżuma. Londyńczycy palili na ulicach miasta suche pędy lawendy, cedru, cyprysa. Dziś wiemy, że wiele roślin ma właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze, antywirusowe, ich zapach odstrasza owady, itd. W tamtych czasach palenie ziół było prawie zabobonem.
Nicholas Culpepper (1616 – 1654) członek Królewskiego Kolegium Lekarskiego. Przetłumaczył na angielski łacińską „Farmakopeję”. „zielnik Culpepprea” zawiera opis roślin leczniczych i wskazuje miejsce ich występowania. Dodał od siebie wskazówki jak przygotowywać materiał roślinny. Zasugerował używanie roślinnych naparów do nacierań i masowania pacjentów.
AROMATERAPIA DZISIAJ
Renè Gattefossè podjął prace badawcze nad właściwościami olejków eterycznych po oparzeniu w laboratorium. Oparzoną rękę odruchowo zanurzył wnajbliżej stojącej misce z jakimś płynem, okazał się to być olejek lawendowy. Oparzona dłoń zagoiła się nadspodziewanie szybko i bez żadnych blizn. To zainspirowało go do dalszych badań nad właściwościami olejków i ich woni.
Na świecie rozwija się nurt holistycznego podejścia do pacjenta jako pewnej całości, wymagającej leczenia na wszystkich poziomach funkcjonowania organizmu (umysłowym, fizycznym i psychologicznym). Doświadczony aromaterapeuta nie ogranicza badania pacjenta do jego dolegliwości fizycznych, lecz stara się pomóc mu osiągnąć równowagę umysłu, ciała i ducha, a tym samym odzyskać zdrowie w sensie holistycznego jego pojmowania.
Zapraszam zainteresowanych po pogłebiania swojej wiedzy na stronach internetowych:
www. aromatarapia.pl
www.drbeta.pl
www.pollenaaroma.com.pl
www.pta.org.pl
hazelleyes86