taktyka 4.1.doc

(126 KB) Pobierz
AKCEPTUJĘ

10

 

AKCEPTUJĘ

.......................................

 

OPRACOWANIE METODYCZNE

do przeprowadzenia zajęć z taktyki ogólnej

ze studentami I roku studiów

 

TEMAT: Działania taktyczne pododdziałów wojsk lądowych

CEL:                            Zapoznać studentów z charakterystyką podstawowych rodzajów działań taktycznych.

FORMA:              Wykład

CZAS:              2 X 45’

MIEJSCE:              Sala wykładowa

ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE:

1.           Rodzaje działań taktycznych oraz ich charakterystyka.

2.           Zasady walki.

3.           Rola i zadania pododdziałów wojsk lądowych w działaniach rozstrzygających, pomocniczych i pokojowych.

 

LITERATURA:

  1. Podręcznik walki pododdziałów wojsk zmechanizowanych, (drużyna, pluton)
  2. Regulamin działań taktycznych wojsk zmechanizowanych i pancernych – batalion, kompania.

 

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

                            - projektor multimedialny;

                            - wskaźnik;

                            - laptop;

Zagadnienie 1

Rodzaje działań taktycznych oraz ich charakterystyka

 

Działania taktyczne to wszelkie działania pododdziałów, oddziałów i związków taktycznych wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Dzielą się one na: rozstrzygające (walki), pomocnicze (przemieszczanie i rozmieszczanie) oraz pokojowe (misje pokojowe).

Walka jest główną  kategorią działań taktycznych., rozumianą jako skupione w czasie i przestrzeni starcie dwóch przeciwstawnych stron  w skali taktycznej.

 

Podstawowymi rodzajami walki są: obrona, natarcie i działania opóźniające. Wyróżnia się ponadto: działania desantowoszturmowe, specjalne, wycofanie, działania nieregularne i inne (rys.1.1).

 

Obrona jest zamierzonym lub wymuszonym rodzajem  walki  prowadzonej po to, aby zapobiec opanowaniu przez przeciwnika terenu (zajmowanego przez nas punktu, stanowiska, obiektu itp.) i uniemożliwienia mu realizacji zakładanych przez niego celów.

Natarcie jest zamierzonym rodzajem walki prowadzonej z zamiarem rozbicia  pododdziałów przeciwnika i opanowania (odzyskania) zajmowanego przez niego terenu (punktu, obiektu, stanowiska). 

Pododdział prowadząc walkę często  będzie przechodził z obrony do natarcia i odwrotnie. Te dwa rodzaje walki będą się przeplatać i nawzajem uzupełniać. W  toku  ich  realizacji mogą  wystąpić także pozostałe rodzaje walki, jak również przemieszczanie i rozmieszczanie.

Działania opóźniające są stosowane podczas ruchu pododdziału do tyłu. Będą to starcia o charakterze obronnym i zaczepnym, w których szeroko stosowany manewr będzie miał m.in. na celu osłabienie potencjału przeciwnika, by ostatecznie doprowadzić do zatrzymania jego natarcia. Prowadzone mogą być w obronie, w pasie przesłaniania, na pozycjach opóźniania, w trakcie wycofania, walki w okrążeniu i podczas wychodzenia z okrążenia. Istotą działań opóźniających jest unikanie przewlekłych walk przez stawianie nacierającym oporu na kolejnych liniach opóźniania i niedopuszczanie do rozstrzygających starć.

Działania desantowo-szturmowe są formą działań aeromobilnych, w których pluton, drużyna zmechanizowana wykonuje manewr na polu walki na śmigłowcach (samolotach). W działaniach tych zwalcza się przeciwnika z powietrza bronią pokładową śmigłowców oraz bronią pododdziałów zmechanizowanych rozmieszczonych w śmigłowcach. Obejmują one przemieszczenie pododdziału drogą powietrzną do rejonu i jego walką po wylądowaniu.

Działania specjalne to działania prowadzone w ugrupowaniu przeciwnika przez odpowiednio przygotowane zespoły (grupy specjalne) w celu zdobycia lub potwierdzenia szczególnie ważnych informacji. Oprócz przedsięwzięć rozpoznawczych mogą obejmować przedsięwzięcia dywersyjne, psychologiczno-propagandowe i inne.

Wycofanie jest  rodzajem walki prowadzonej w celu zerwania kontaktu  bojowego  z  przeciwnikiem lub uchylenia się od starcia w niekorzystnej sytuacji. Przez zorganizowane i sprawnie prowadzone  wycofanie pododdziału mogą zająć dogodniejsze rubieże do kontynuowania walki, jak  również dokonać zamierzonego wciągnięcia  przeciwnika w strefę własnego skutecznego ognia. Wycofanie wykonuje się zawsze na  rozkaz  lub  za  zgodą przełożonego.

Działania nieregularne prowadzone są przez przygotowane już w czasie pokoju lub doraźnie tworzone w czasie wojny pododdziały (zgrupowania), stosujące specyficzne sposoby walki w  celu zwalczania i dezorganizacji działań przeciwnika na obszarze przez niego opanowanym.

Decyzję o nieplanowanym przejściu do działań nieregularnych (wymuszonych sytuacją zagrażającą zniszczeniem pododdziału) podejmuje bezpośredni przełożony dowódcy pododdziału, a w wypadku braku łączności – dowódca pododdziału samodzielnie.

 

 

Zagadnienie 2

Zasady działań taktycznych

Utrwalająca się, we współczesnych działaniach taktycznych, dominacja środków  konwencjonalnych i precyzyjnego rażenia decyduje o wzroście możliwości jednoczesnego  oddziaływania ogniowego i elektronicznego na całą głębokość ugrupowania bojowego. Sprawia to, że nie ma dla wojsk lądowych, w tym również pododdziałów zmechanizowanych,  miejsc o względnym bezpieczeństwie, są tylko miejsca  ograniczające  stopień  rażenia danym rodzajem broni. Sytuacja ta wymusza określone zachowanie się wojsk. Ich walka charakteryzuje się szeregiem specyficznych cech

 

              Duża dynamika działań jest skutkiem stosowania przez walczące strony nowoczesnych, o dużej sile rażenia środków, dużą ruchliwością i manewrowością wojsk na polu walki i coraz większą doskonałością środków dowodzenia. Dynamizm współczesnego  pola walki determinowany jest potrzebą przenoszenia wysiłku  wojsk  na  wybrane  kierunki  lub  w  głąb ugrupowania przeciwnika. Będzie występował również podczas przekraczania stref skażeń,  zakażeń, zniszczeń,  pożarów i zatopień, wyprowadzania wojsk spod uderzeń i  rejonów  zagrożonych odcięciem lub okrążeniem, a także podczas  zamiany  wojsk  obezwładnionych  uderzeniami przeciwnika lub wynikał z innych przyczyn.

              Dynamizm zjawisk i procesów na polu walki, wyraża się również m.in. w gwałtownym i zaskakującym manewrze ogniem prowadzącym do zmiany niekorzystnego stosunku sił w odniesieniu do  przeciwnika, głównie przez zadanie mu dużych strat. Powoduje to wyzwolenie  ruchu  pododdziałów, które ostatecznie rozbijają przeciwnika i opanowują zajmowany przez niego teren.

              Walki nabierają wyjątkowego dynamizmu, intensywności i zaciętości, zwłaszcza na kierunkach prowadzących do zdobycia i opanowania ważnych rejonów i punktów, a tym samym pozwalają szybko osiągać cele i zniszczyć lub obezwładnić określonego przeciwnika.

              Częste i gwałtowne zmiany sytuacji  następują  wskutek stosowania silnych środków rażenia,  szerokiego  manewru, stosowania przez walczące strony niekonwencjonalnych rozwiązań i często znacznej różnicy potencjału bojowego. Mogą być również wynikiem sztuki prowadzenia walki, czy też pełnego wykorzystania możliwości środków walki.

              Działania będą się rozwijać nierównomiernie, co powodować  będzie powstawanie odizolowanych ognisk walk, częste zawiązywanie bojów spotkaniowych, gwałtowne przechodzenie od jednego do drugiego rodzaju walki. Walczące strony, przestrzegając zasadę ciągłości,  będą prowadziły walkę bez względu na porę doby, warunki atmosferyczne i właściwości terenu. Szeroko stosując manewr i  zmieniając  formy oddziaływania utrudnią organizację  skutecznego  przeciwdziałania. Sytuacje te będą absorbujące, wymagające ciągłej i pełnej koncentracji, bardzo wyczerpujące  dla dowódców i żołnierzy.

              Gwałtowne i częste zmiany sytuacji wymuszać będą również zmiany w sposobach prowadzenia walki. Nawet w toku jednego  rodzaju walki, wskutek szybkich zmian sytuacji, często trzeba będzie zmieniać punkty ciężkości, prowadzić działania w tych rejonach i takimi sposobami, których poprzednio nie przewidywano. Zmuszają one do nieprzerwanej aktualizacji planów walki, wprowadzania zmian w ugrupowaniu bojowym i zadaniach pododdziałów, częstego przechodzenia z natarcia do obrony i odwrotnie, a także przechodzenia do pościgów, rajdów, wycofań czy prowadzenia działań nieregularnych. Modyfikacji podlegać będzie również zabezpieczenie bojowe i logistyczne. Stąd wniosek, że dowódca i pododdział stale muszą być gotowi do działań w złożonej i zmiennej sytuacji, umieć ją szybko  oceniać i podejmować stosowne decyzje.

              Duża ilość  informacji  utrudnia podejmowanie decyzji i kierowanie wojskami. Gwałtowny  wzrost   ilości  i  jakości technicznych  środków  pozyskiwania i  przekazywania informacji spowodował  równie  szybki  wzrost  środków  ich  zakłócania  i niszczenia. Powoduje to, że w pewnych okresach walki dowódcy mogą otrzymywać bardzo dużą ilość informacji pochodzących z różnych źródeł i często ze sobą sprzecznych, a w innych okresach może nastąpić prawie całkowity brak informacji. Dlatego też, podejmowanie decyzji będzie często oparte na informacjach zmiennych lub niepełnych. Z kolei podczas przekazywania zadań wykonawcom mogą wystąpić znaczące zmiany treści (szumy informacyjne) wynikające z niedoskonałości środków technicznych, czy też nieznajomości i nieprzestrzegania zasad korespondencji lub też zbyt długiego czasu dotarcia zadania do adresata, w rezultacie czego otrzymane zadanie może być nieaktualne.

              Różnorodność sposobów prowadzenia  walki wynikać będzie z charakteru działań przeciwnika, dużych możliwości bojowych posiadanego uzbrojenia i wyposażenia, ilości posiadanych  sił  i  środków,  a  także  możliwości realizowania określonych zadań bojowych w różnych warunkach terenowych.

              Może zdarzyć się tak, że pododdziały tego samego oddziału będą w tym samym czasie prowadzić różne rodzaje walki. Linie styczności wojsk ulegną "postrzępieniu", a w poszczególnych rejonach walki mogą przyjąć charakter "ogniskowy". Wojska walczących stron będą działać przy odsłoniętych  skrzydłach,  niejednokrotnie w oderwaniu od sił głównych i źródeł zaopatrywania.

              Jednoczesne prowadzenie walki w zróżnicowanych środowiskach oznacza  realizację  określonych zadań bojowych na lądzie, w powietrzu, na wodzie. Najbardziej typowe będą działania powietrzno-lądowe, prowadzone z dużym rozmachem przestrzennym i w szybkim tempie. Przykładem walki w trzech środowiskach może być prowadzenie działań przez wojska lądowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przy aktywnym  udziale  marynarki wojennej i lotnictwa.

 

Zasady walki

              Zasady działań taktycznych stanowią obiektywną podstawę racjonalnego i twórczego działania dowódców i pododdziałów. Ich znajomość pomaga w praktycznej działalności, sprzyja przejawianiu rozumnej i twórczej inicjatywy w procesie dowodzenia wojskami.

              Zastosowanie zasad działań taktycznych nie gwarantuje zwycięstwa. Priorytety ich stosowania zmieniają się w miarę rozwoju środków i sposobów walki, dlatego należy się nimi kierować uwzględniając charakter walki oraz sytuację i poczynania wyższego dowódcy. Względną ważność każdej z zasad dyktują zawsze okoliczności i warunki konkretnego zadania.

              Obowiązkiem i prawem dowódców jest wiedzieć i decydować gdzie i kiedy zastosować określoną zasadę. Dlatego też, zasady nie stanowią niezmiennych prawd – kanonów, lecz są  jedynie przewodnikiem w działaniu.

              Do zasad działań taktycznych zaliczamy:

1.     Celowość. W każdych działaniach taktycznych ważnym jest wybór i sprecyzowanie celu. Wybór celu jest jednym z najważniejszych obowiązków dowódcy, wymaga to jasnego i logicznego myślenia. Cel walki należy określać ściśle i jednoznacznie, tak aby był zrozumiały dla wykonawców i wyzwalał ich inicjatywę. Powinien on być głównym motywem działania dowódców i pododdziałów podczas wykonywania zadań bojowych.

2.     Zachowanie zdolności bojowej wyraża się nieustannym utrzymywaniem przez wojska gotowości do podjęcia walki i wykonania zadań bojowych oraz osiągania celu działań przy jak najmniejszych stratach własnych. Oznacza to konieczność efektywnego wykorzystania wojsk, niedopuszczenie do nadmiernego ich wyczerpania i takiej organizacji systemu działań aby zapewnić sukcesywne odtwarzanie zdolności bojowej poprzez odpowiednie zapewnienie zabezpieczenia logistycznego.

3.     Ekonomię sił. Dowódca musi wykorzystywać swoje siły do zasadniczych zadań, dlatego nie wolno mu angażować więcej wysiłku do ich realizacji niż jest to niezbędne. Nie można być silnym wszędzie, więc w celu umożliwienia koncentracji swoich sił dowódca może być zmuszony akceptować ryzyko użycia absolutnego minimum sił gdzie indziej. Racjonalne wykorzystanie potencjału bojowego osiąga się przez: umiejętny podział sił i środków, utworzenie właściwego ugrupowania bojowego, trwałe dowodzenie i terminowe zaopatrywanie (zasilanie) walczących wojsk.

4.     Zaskoczenie wyraża się w nieoczekiwanym, nagłym i gwałtownym działaniu, wskutek którego przeciwnik zostaje pozbawiony inicjatywy oraz możliwości zorganizowanego prowadzenia walki. Elementami składowymi zaskoczenia są: zachowanie tajemnicy, ukrywanie, wprowadzanie przeciwnika w błąd, nieszablonowość, śmiałość i szybkość działania.

5.     Aktywność oznacza nieustanne dążenie do narzucenia przeciwnikowi swojej woli            i swoistego sterowania jego działaniami w myśl własnych celów i zamierzeń. Wyraża się przede wszystkim w uprzedzeniu przeciwnika w działaniach, ciągłym i skutecznym użyciu środków rażenia, wykonywaniu manewru i przenoszeniu punktu ciężkości na najważniejsze kierunki, rejony i obiekty.

6.     Manewr wyraża zdolność do sprawnego ruchu, stosownie do zaistniałej sytuacji taktycznej w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Umożliwia zastosowanie zasad  ekonomii sił i zaskoczenia. Sprzyja on zdobyciu i utrzymaniu inicjatywy. Każdy manewr, aby był skuteczny, powinien być prosty w zamiarze oraz przeprowadzony szybko i skrycie.

Ponadto, podczas prowadzenia działań taktycznych dużą rolę odgrywają tzw. czynniki ludzkie, do których zalicza się:

1.       Przywództwo. Dowódcy muszą posiadać możliwości i determinację do wypełniania zadań bojowych. Muszą być zdolni do subordynowania podległych sobie dowódców i żołnierzy w czasie niepowodzenia i zagrożenia. Ważność roli przywódcy i trudność wykształcenia skutecznego przywództwa wzrasta z powodu charakteru współczesnego pola.  

2.       Morale jest to gotowość do podjęcia zadań lub efekt dobrze wykonanego zadania. Morale  jest jednym z najważniejszych czynników charakteryzujących żołnierza w czasie pokoju i wojny. Wola zwycięstwa musi występować od dowódcy po szeregowego żołnierza. Będzie ona często decydować o rezultacie walki.

Wysokie morale jest wartością, która umożliwia działanie w najtrudniejszych warunkach lub okazywanie odwagi w okresach zmęczenia i niebezpieczeństwa. Opiera się ono na zaufaniu, dyscyplinie, profesjonalnym wyszkoleniu, uwarunkowaniach psychicznych oraz na ambicji. Morale może być wpajane poprzez realistyczne, wymagające i prowadzone z wyobraźnią szkolenia oraz przez kładzenie nacisku na inteligencję i rozsądne dowodzenie.

Morale uwydatnia się przede wszystkim poprzez koleżeństwo oraz w grupowej lojalności, które dowódca musi popierać w swoich pododdziałach. W tym względzie dowódca pododdziału zobowiązany jest uświadamiać żołnierzom skuteczne sposoby walki z przeciwnikiem, umacniać wiarę we własne siły i umiejętności, zwalczać przejawy paniki i strachu, pokazywać bohaterstwo żołnierzy, odnosić się z szacunkiem do doświadczeń bojowych swoich podwładnych oraz umożliwić spełnienie posług duchowych.

Najbardziej niezawodną drogą osiągania wysokiego stanu moralnego są sukcesy w walce.

3. Inicjatywa oznacza nieustanne dążenie do narzucenia swojej woli przeciwnikowi. Indywidualna inicjatywa, w ramach danego zadania bojowego, połączona ze śmiałym działaniem  decyduje o sukcesie w walce.

4. Elastyczność to zdolność do reagowania na zmiany zachodzące w walce. Dowódca na każdym szczeblu dowodzenia musi wykazywać elastyczność umysłu i szybkość dowodzenia.      W przeciwnym razie, gdy nie posiada tych zalet, będzie on szybko oddawał inicjatywę przeciwnikowi i prawdopodobnie nie osiągnie sukcesu w walce.

5. Wytrzymałość. Żołnierze muszą być psychicznie i fizycznie przygotowani do walki. Muszą posiadać wolę wykonania swoich zadań nawet wtedy, gdy przeciwstawiają się przeważającym siłom przeciwnika.

Podczas studiowania regulaminów i podręczników walki innych armii państw członków Sojuszu Północnoatlantyckiego można spotkać bardziej rozszerzoną  klasyfikację zasad działań taktycznych, szczególnie w zakresie tzw. czynników taktycznych. Identyfikuje się dodatkowo np.:

-         swobodę działania;

-         działania zaczepne;

-         koncentrację wysiłku;

-         mobilność;

-         rozpoznanie;

-         prostotę;

-         elastyczność;

-         współpracę (współdziałanie);

-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin