Jak pomóc dziecku- skuteczna komunikacja w rodzinie.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz spotkania rodziców uczniów kl

Scenariusz spotkania rodziców uczniów kl. IV z wychowawcą

 

TEMAT: Jak dziecku pomóc? O skutecznej komunikacji w rodzinie.

 

CELE

Rodzice:

·         wykażą zainteresowanie literaturą fachową i czasopismami o tematyce wychowawczej,

·         dostrzegą problem i podejmą współpracę z dzieckiem,

·         zrozumieją potrzebę analizowania relacji z najbliższymi,

 

 

Materiały : „ Jak lepiej rozumieć i wychowywać dziecko” praca zbiorowa pod red.                E. Klimas- Kuchtowej ( ankieta „ Otwarcie czy skrycie”, s. 126 ), film na kasecie video              „ Chcę ci pomóc” reż. M. Potocka ; literatura dotycząca zagadnień: Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz Komunikacja interpersonalna w klasie.

A. Faber i E. Mazlish „ Jak mówić, żeby dzieci się uczyły. W domu i w szkole”, Poznań 1998 - ksero scenariuszy wydarzeń: „ Bitwa o odrabianie lekcji” , „  Wspólne rozwiązywanie problemu”; I. Fechner – Sędzicka, E. Lachowska – Żarska „ Nauczyciele – rodzicom”, Toruń 2002 – ksero: „ Sposoby jasnej komunikacji”.

 

Formy: praca w grupie, praca indywidualna, krótkie scenki

 

PRZEBIEG SPOTKANIA

 

FAZA WSTĘPNA

 

v     Powitanie rodziców i przedstawienie celu spotkania.

v     Prezentacja literatury fachowej i czasopism przez zaproszonych bibliotekarzy.

 

FAZA WŁAŚCIWA

 

v     Rodzice podzieleni na grupy wypisują na przygotowanych kartkach denerwujące zachowania dzieci.

- prezentacja przykładów przez poszczególne grupy.

v     Rodzice odpowiadają na pytania zawarte w ankiecie „ Otwarcie czy skrycie”

v     Omówienie wyników ankiety. Wychowawca udziela rodzicom rad – Co zrobić, aby być wobec dziecka bardziej otwartym?

v     Przedstawienie przez nauczyciela sposobów jasnej komunikacji; rozdanie materiałów rodzicom.

v     Rozdanie rodzicom scenariuszy wydarzeń: „ Bitwa o odrabianie lekcji” i   „ Wspólne rozwiązywanie problemu” – krótkie scenki ( odczytywanie dialogów przez rodziców ).

v     Obejrzenie filmu „ Chcę ci pomóc” – stworzenie sytuacji do refleksji nad relacjami          z najbliższymi.

v     Wygłoszenie przez nauczyciela referatu na temat: „ Praca domowa uczniów i pomoc ze strony rodziców”.

 

 

 

FAZA KOŃCOWA

 

1.      Rozdanie rodzicom kartek z ocenami cząstkowymi z poszczególnych przedmiotów, uwagami dotyczącymi zachowania i frekwencji.

2.      Rozmowy indywidualne z rodzicami wskazanymi przez nauczyciela lub zostającymi z własnej potrzeby.

 

 

Opracowanie: mgr Renata Gudowicz

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin