Kultura w zyciu codziennym.doc

(32 KB) Pobierz
Magdalena Katarzyna Szymańska

Magdalena Katarzyna Szymańska

SP w Gieniuszach

 

 

 

 

 

Konspekt godziny wychowawczej

 

TEMAT: Kultura w życiu codziennym – obycie umila życie.

 

Lekcję tę proponuję dla klas IV-VI szkoły podstawowej.

 

CEL OGÓLNY:

§       zapoznanie uczniów z kulturą codzienną

w szkole i w różnych sytuacjach życiowych

§       wyjaśnienie pojęcia „savoir – vivre”

§        poznanie zasad dotyczących kulturalnego zachowania i norm współżycia społecznego

§       kształtowanie właściwych postaw grzecznościowych

METODY:

§       elementy wykładu

§       praca w grupie

§       dyskusja z uczniami

§       metaplan

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:

§         Słownik wyrazów obcych

§         książka pt. „Grzeczność na co dzień”

§         karty pracy dotyczące  zasad savoir- vivre

§         koperty z kolorowymi hasłami

 

PRZEBIEG LEKCJI:

1.    Sprawdzenie obecności i zapisanie tematu lekcji w dzienniku i na tablicy.

2.    Forma wykładu: N(nauczyciel) pyta U(uczeń/uczniowie), czy wiedzą, co to jest „KULTURA”. U podają kilka słów, które kojarzą im się ze słowem KULTURA. N zapisuje na tablicy pojęcia proponowane przez uczniów
i ustosunkowuje się do nich.

3.    Praca ze słownikiem:

     U szukają w  słowniku wyrazu „savoir – vivre”, jeden z uczniów odczytuje znalezione pojęcie.

4. N stara się uprościć to pojęcie poprzez podanie przykładów sytuacji z życia codziennego. Następnie informuje U o książce, do której warto zajrzeć: „ Grzeczność na co dzień” Jana Kamyczka.

5. Praca w parach:

N  czyta z ksiązki kilka sytuacji, które uczniowie mają odegrać w postaci mini scenek w klasie.
U odgrywają scenki na forum klasy.

6. Praca w grupach:

N prosi uczniów o podział na 2 grupy, każda wybiera swojego lidera ( bądź N wybiera lidera). N rozdaje każdej grupie po kopercie, w której na kolorowych kartkach napisane są pojęcia związane z „ savoir – vivre” i inne.
Zadaniem uczniów jest wybranie takich pojęć, które pasują do pojęcia „savoir – vivre”.

U prezentują to , co wybrali spośród pojęć.

7. Karty pracy:

N rozdaje karty pracy z pytaniami dotyczącymi zasad „savoir – vivre’u”.

U mają chwilę na ich rozwiązanie, następnie prezentują na głos wybrane odpowiedzi.

8. Na koniec N stwierdza, że warto żyć według określonych zasad, norm przyjętych w grupie ludzi, ponieważ umilają życie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin