W krainie czystości.doc

(149 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 25

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 25.09.2008 r. w grupie dzieci 3- letnich.

 

Temat kompleksowy: Dbamy o porządek

 

Temat dnia: W krainie czystości.

 

Cele ogólne:

- Wdrażanie do dbania o higienę osobistą

- Rozwijanie umiejętności udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

- Rozwijanie umiejętności ruchowych

 

Cele operacyjne: Dziecko:

- Próbuje rozwiązać zagadki

- Dopasowuje rozwiązanie zagadki do odpowiedniej ilustracji

- Wysłucha wiersza

- Bierze udział w zabawie ruchowej

- Odpowie na pytania nauczycielki

- Powie, kiedy należy myć ręce, zęby, buzię

- Nazywa przybory toaletowe, podaje ich przeznaczenie i demonstruje ruchem ciała ich użytkowanie

 

Metody wg Okonia:

- Podająca (piosenka, wiersz, zagadki, opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej)

- Eksponująca (ekspozycja ilustracji do zagadek)

- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, demonstrowanie ruchem użytkowanie przyborów toaletowych, wykonanie zadania w karcie pracy)

 

Formy:

- Zbiorowa

- Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- Płyta CD

- Zagadki dydaktyczne

- Ilustracje do zagadek

- Wiersz „Zdrowym być”

- Karty pracy

- Kredki

- Uśmiechnięte i smutne słoneczka

- Uśmiechnięte buźki dla każdego dziecka

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

a) część wstępna

1. Zaproszenie dzieci do kręgu.

2. Śpiewanie pląsu „Tęcza”.

 

b) część właściwa

1. Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć.

Nauczycielka prosi dzieci o uwagę. Prezentuje kolorowe koperty i mówi, że w środku znajdują się zagadki, które przekazała jej pani doktor. Dzięki rozwiązaniu zagadek dzieci będą wiedziały jak dbać o własną czystość i zdrowie.

2. Nauczycielka zadaje dzieciom zagadki. Dzieci patrząc na rozłożone w kręgu ilustracje odgadują zagadki. Po każdej zagadce, dzieci nazywają przedmiot, podają jego przeznaczenie i naśladują ruchem używanie danego przedmiotu. Rozmowa z dziećmi na temat tego, kiedy należy myć rączki, buzię, zęby. Dlaczego trzeba dbać o higienę osobistą.

 







 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

 

 

 

 

3.  Słuchanie wiersza A. Łady – Grodzickiej „Zdrowym być”.

Źródło: Ćwiek M., Godzimirska B., Wasilewska J. – „ABC czterolatka Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć”.

 

Rozmowa na temat treści wiersza (O czym był wiersz? Jak dbacie o czystość waszego ciała? Kiedy należy myć ząbki, rączki? Dlaczego należy dbać o higienę osobistą?)

4. Zabawa ruchowa podczas słuchania piosenki „Szczotka, pasta”. Dzieci naśladują nauczycielkę, która ruchem inscenizuje mycie zębów, obraca się z rękoma na biodrach, skacze jak piłeczka.

5. Ponowne zaproszenie dzieci do kręgu. Objaśnienie sposobu wykonania kart pracy.

Dzieci siadają do stolików i kolorują kolorowanki dotyczące higieny osobistej.

 



         

 

 

 

 

 

c) część końcowa

1. Podsumowanie zajęć (O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach?, Jakie znacie przedmioty potrzebne do dbania o czystość naszego ciała?, Czy będziecie pamiętać o myciu rączek, zębów?).

2. Omówienie prac dzieci.

3. Określanie przez dzieci tego, czy podobały im się dzisiejsze zajęcia – dzieci stają przy wybranym przez siebie słoneczku.

 

     

BARDZO MI SIĘ PDODOBAŁY        ŚREDNIO MI SIĘ PODOBAŁY                NIE PODOBAŁY MI SIĘ

 

4. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Wręczenie dzieciom uśmiechniętych buziek myjących zęby.

 



 

 

 

 

 

Opracowała Monika Ciarkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin