Malujemy farbami.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 17

 

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 17.09.2008 r. w grupie dzieci 3 – letnich.

 

Temat kompleksowy: Przedszkolak mały i duży wie do czego łyżka służy.

 

Temat dnia: Malujemy farbami.

 

Cele ogólne:

- Rozwijanie ekspresji twórczej

- Wdrażanie do dbania o estetykę pracy i czystość miejsca pracy

 

Cele operacyjne: Dziecko:

- Opisze wygląd wybranego przez siebie talerza

- Policzy talerze

- Maluje farbami na temat dowolny

- Prawidłowo trzyma pędzel

- Moczy pędzel w wodzie przed każdą zmianą koloru

- Dba o estetyczny wygląd pracy

- Porządkuje miejsce pracy po skończonym zadaniu

 

Metody wg Okonia:

- Podająca (opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz zadania przy stolikach)

- Eksponująca (ekspozycja talerzy)

- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, wykonanie zadania przy stoliku)

 

Formy:

- Zbiorowa

- Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- Płyta CD

- Talerze z kolorowymi wzorami

- Farby, pędzle, kubki z wodą

- Kartki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

a) część wstępna:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu.

2. Przywitanie się z dziećmi piosenką na powitanie z płyty „Wesołe piosenki pięciolatka”

 

 

b) część właściwa:

1. Nauczycielka prezentuje dzieciom talerze z kolorowymi wzorami. Rozmowa na temat wyglądu talerzy. Określanie ich cech – wielkość, kolor, kształt. Przeliczanie talerzy w zakresie 3.

2. Zabawa ruchowa „Myjemy talerze”. Dzieci naśladują mycie oraz wycieranie talerzy.

3. Nauczycielka ponownie zaprasza dzieci do kręgu. Mówi, że na dzisiejszych zajęciach będą malowały farbami. Mogą namalować to, co chcą. Nauczycielka przypomina sposób trzymania pędzla oraz konieczność jego umoczenia w wodzie przed każdą zmianą koloru. Zwraca dzieciom uwagę, żeby postarały się aby ich praca była ładna i czysta. Przypomina o porządkowaniu miejsca pracy po skończonym zadaniu.

4. Dzieci wykonują zadanie przy stolikach. Nauczycielka podchodzi do dzieci i jeszcze raz pokazuje, jak prawidłowo trzymać pędzel.

 

c) część końcowa:

1. Dzieci siadają na dywanie.

2. Nauczycielka pyta o czym były dzisiejsze zajęcia i co dzieci robiły przy stolikach.

3. Po wyschnięciu dzieci pokazują swoje prace i opowiadają, co narysowały. Przy pomocy nauczycielki chowają swoje prace do teczek.

4. Nauczycielka dziękuje dzieciom za zajęcia i zaprasza do zabaw dowolnych.

 

                                                                                                               

                                                                                                                Opracowała Monika Ciarkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin