Idzie jesień z pełnym koszem.doc

(1670 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 10

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 10.10.2008 r. w grupie dzieci 3 – letnich.

 

Temat kompleksowy: Spotkania z Panią Jesienią.

 

Temat dnia: Idzie jesień z pełnym koszem.

 

Cele ogólne:

- Zapoznanie z charakterystycznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie jesienią

- Rozwijanie umiejętności obserwacji

- Zachęcanie do udziału w dyskusji

- Rozwijanie sprawności manualnych

 

Cele operacyjne: Dziecko:

- Opowie o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie

- Wyjaśni pojęcie „dary jesieni”

- Ulepi z plasteliny koszyczek na jesienne dary

- Ugniecie owoce z krepiny

 

Metody wg Okonia:

- Podająca (opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz zadania przy stolikach)

- Eksponująca (ekspozycja ilustracji na temat jesiennej pogody, ekspozycja kosza z jesiennymi darami)

- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, wykonanie zadania przy stoliku)

 

Formy:

- Zbiorowa

- Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- Ilustracje na temat jesiennej pogody

- Kosz

- Dary jesieni (owoce, warzywa, liście, żołędzie, kasztany, jarzębina, grzybki)

- Plastelina

- Krepina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

a) część wstępna:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Prosi, aby dzieci pomachały do siebie ręką, nogą, łokciem, głową.

2. Ćwiczenia rąk:

* zaciskanie dłoni w piąstki i prostowanie

* poruszanie na przemian wszystkimi palcami dłoni

* ugniatanie ciasta

* uderzanie palcami o podłogę

* uderzanie pięściami o podłogę

 

b) część właściwa:

1. Nauczycielka przypina do tablicy ilustracje dotyczące jesiennej pogody (opadające z drzew liście, drzewa pod którymi leżą owoce, ludzi z rozwianymi włosami, trzymającymi parasole) Rozmowa na temat ilustracji. Wspólne ustalenie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią.

2. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Taniec liści”. Podczas słuchania piosenki „Kolorowe listki” (Źródło: Zabawy muzyczne czterolatków) dzieci naśladują: szumiące, wirujące, skaczące i zasypiające listki.

3. Nauczycielka pokazuje dzieciom kosz pełen owoców. Wyjaśnia, że jesienią spadają one z drzew. Owoce, które zbieramy jesienią nazywamy darami jesieni. Nauczycielka prezentuje także inne dary jesieni: warzywa, liście, żołędzie, kasztany, jarzębinę, grzybki. Dzieci nazywają je i opisują ich wygląd

4. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, jakie czeka na nich dzisiaj zadania. Mają ulepić koszyczek z plasteliny, a następnie ugnieść z krepiny jesienne dary. Nauczycielka demonstruje sposób wykonania zadania, po czym zaprasza dzieci do stolików.

 

c) część końcowa:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Zadaje dzieciom pytania (Jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie? Co to są dary jesieni? Co ulepiły z plasteliny?)

2. Dzieci zanoszą swoje prace no półki.

3. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. Zaprasza dzieci do zabaw dowolnych. Jeśli mają ochotę, mogą ulepić sobie coś z plasteliny.

 

 

Ilustracje do wykorzystania:

 





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                Opracowała Monika Ciarkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin