kaczka dziwaczka.doc

(51 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

 

Data: 21.11.08

Prowadzące: Justyna Niedbał

Grupa: 6 latki

Temat: KACZKA DZIWACZKA-przedstawienie wybranych wierszy i piosenek.

Cele główne: Rozwijanie twórczej postawy dziecka i własnej ekspresji poprzez wystawienie widowiska.

Nabywanie umiejętności aktorskich i wokalnych przez dzieci.

Zachęcenie do sprawiania przyjemności innym.

Cele operacyjne:

Dziecko: Mówi tekst wyraźnie, z odpowiednią intonacją, wykonuje odpowiednie ruchy, gesty.

Umie pokazać mimiką twarzy odpowiedni nastrój.

Przełamuje własną nieśmiałość.

Śpiewa piosenkę przekazując ruchem, głosem jej charakter i treść.

Obszary edukacyjne: obszar edukacji artystycznej,

                                     obszar edukacji poznawczej

Treści programowe: udział w prostych inscenizacjach z podziałem na role i z dialogami, wykorzystanie do tego znanych utworów literackich. Wykorzystywanie niewerbalnych środków wyrazu : ruchu ciał rąk, mimiki, spojrzenie, uśmiech.

Forma organizacyjna: praca z całą grupą, praca indywidualna

Środki dydaktyczne : Wiersze i piosenki Jana Brzechwy pochodzące z książki i filmu muzycznego o tym samym tytule „Akademia Pana Kleksa”, wiersze Juliana Tuwima, rekwizyty teatralne wykonane samodzielnie przez dzieci.

 

 

Przebieg przygotowań: dzieci zapoznały się z utworami literackimi (dostały tekst do nauczenia do domu).

Zapoznały się z grą aktorską pana Piotr Fronczewskiego oglądając go w fragmentach „Akademii Pana Kleksa”, w filmie „Rodzina zastępcza”, oraz w reklamie pewnego banku(dało to dzieciom obraz w jaki sposób można zmieniać swoją osobę będąc aktorem). Dzieci obejrzały fragmenty filmu „Akademia Pana Kleksa” porównując wykonania tych samych utworów literackich. Dzieci wykonały w grupach afisze teatralne zapraszające ich młodszych kolegów na przedstawienie. Wykonały także potrzebne rekwizyty teatralne.

 

Przebieg:

Kaczka Dziwaczka – przedstawienie

 

1.   Piosenka „Witajcie w nasze bajce”- dzieci gestem i treścią piosenki zapraszają na przedstawienie.

2.   „Leń”- aut. Jan Brzechwa

Na tapczanie siedzi leń

Nic nie robi cały dzień

- o wypraszam to sobie jak to ja nic nie robię?

A kto siedzi na tapczanie?

A kto zjadł pierwsze śniadanie?

A kto dziś pluł i łapał?

A kto w głowę się podrapał?

A kto dziś zgubił kalosze?No proszą!

Na tapczanie siedzi leń nic nie robi cały dzień.

Przepraszam a tranu nie piłem?

A uszu dzisiaj nie myłem?

A nie urwałem guzika?

A nie pokazałem języka?

A nie chodziłem się strzyc? To wszystko nazywa się nić?

Do wiersza wybrano dwóch chłopców i dziewczynkę.

Dziewczynka rozpoczyna  słowami : Na tapczanie siedzi leń”. Chłopcy siedzą na krzesłach udają strasznie znudzonych i mówią po fragmencie swój wiersz, pokazując jednocześnie ruchami, co robi leń.

3.   „Miś” – wiersz aut. Jan Brzechwa

Proszę państwa oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś

Chętnie państwu łapę poda.

Nie chce podać? A to szkoda.

Do wiersz wybrano dwóch chłopców jeden w odpowiedni sposób modelując głos mówił wiersz drugi grał niesfornego misia.

4.    „Lis”- wiersz aut. Jan Brzechwa

Rudy ojciec, rudy dziadek,

Rudy ogon to mój spadek.

A ja jestem rudy lis

Ruszaj stąd, bo będę gryzł!

Wiersz mówi chłopiec przebrany za lis, pokazując jednocześnie charakter zwierzęcia, w odpowiedni sposób modelując głos.

5.    „Dzik”- wiersz aut. Jan Brzechwa

Dzik jest dziki, dzik jest zły!

Dzik ma bardzo ostre kły

Kto spotyka w lesie dzika

Ten na drzewo zaraz zmyka.

Wiersz mówił chłopiec starając się przekazać treścią wiersza jak może być groźnie, gdy spotka się w lesie dzika.

6.    Piosenka połączona z inscenizacją treści z podziałem na poszczególne role pt. „Kaczka dziwaczka”. Dzieci otrzymały w piosence role: kaczek, praczki, kucharza.

7.    „Na wyspach Bergamutach”- wiersz aut. Jan Brzechwa

Na wyspach Bergamutach

Podobno jest kot w butach

Widziano także osła

Którego mrówka niosła

Jest kura samograja

Znosząca złote jajka

Na dębach rosną jabłka

W gronostajowych czapkach

Jest i wieloryb stary

Co nosi okulary

Uczone są łososie

W pomidorowym sosie

I tresowane szczury

Na szczycie szklanej góry

Jest słoń z trąbami dwiema

I tylko wysp tych nie ma

Wiersz mówiła dziewiątka dzieci, każdy swój wers, wcześniej dzieci przygotowały odpowiednie obrazki przedstawiające scenkę z wiersza.

8.    Piosenka „Calineczka”- inscenizowanie ruchem treści piosenki.

 

9.    „Samochwała”- wiersz aut. Julian Tuwim

 

Samochwała w kącie stała

I wciąż tak opowiadała

 

Zdolna jestem niesłychanie

Najpiękniejsze mam ubranie

Moja buzia tryska zdrowiem

Jak coś powiem to już powiem

Jak odpowiem to roztropnie

W szkole mam najlepsze stopnie

Śpiewam lepiej niż w operze

Świetnie jeżdżę na rowerze

Znakomicie muchy łapie

Wiem gdzie Wisła jest na mapie

Jestem mądra .jestem zgrabna

Wiotka słodka i powabna

No i jestem samochwała

Wiersz mówiły dziewczynki z podziałem na odpowiednie linki, starając przekazać charakter samochwały.

10.„Skarżypyta” – wiersz aut. Julian Tuwim

- Piotruś nie był dzisiaj w szkle,

Antek zrobił dziurę w stole,

Wanda obrus poplamiła,

Zosia szyi nie umyła ,

Jurek zgubił klucz, a Wacek zjadł ze stołu cały placek

- któż Cię o to pyta?

Nikt , Ja jestem skarżypyta.

Wiersz mówiły dwie osoby z podziałem na role.

11„Księżyc”- piosenka aut. Jan Brzechwa

Piosenkę śpiewało dwóch chłopców z podziałem na role, refren wszystkie dzieci.

 

Zakończenie.

Dzieci rozdały swoim kolegom, buźki  z uśmiechem i smutkiem z prośbą aby swoim nastrojem pokazały czy przedstawienie im się podobało.

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia otwartego

 

 

Data: 27.02.09

Prowadząca : Justyna Niedbał, Iwona Kowolik

Grupa: 6 latki

Temat: Jesteśmy w Europie- jak nauczyć dziecko trudnej sztuki tolerancji. Mam prawo do wspólnej zabawy z rodzicami.

Cele główne: Umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu.

Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

Uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami .

Pomoc w budowaniu własnego „Ja” i zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa.

Cele operacyjne:

Dziecko: nazywa globus, układa wyrazy z podanych liter, odczytuje nazwy wybranych państw Europejskich, rozumie pojęcie „tolerancja”,

Wyraża swoje przemyślenie, wraz z rodzicami aktywnie uczestniczy w zajęciu.

Obszary edukacyjne: obszar edukacji poznawczej

                                   obszar edukacji społeczno moralnej

                                   obszar edukacji  językowej

                                   obszar edukacji artystycznej

Treści programowe: Pojmowanie różnic, występujących między ludźmi w Europie: zwyczaje, kultura, folklor oraz język którym się posługują, nabywanie umiejętności przyjmowani innych takimi jakimi są- poszanowani e tej inności. Nabywanie umiejętności wyrażania słowami własnych potrzeb, myśli i odczuć. Rozwijanie mowy i myślenia.

Forma organizacyjna : z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne: globus, układanki literowe, mapy Europy z flagami i strojami ludowymi krajów europejskich, pieniądze, flaga i symbole UE, plansze z symbolami z zabytkami wybranych państw, piosenka „Europo witaj nam”, hymn UE.

 

Przebieg :

1.Zabawa ze śpiewem : „Witaj mamo, witaj tato……”

 

2. Zabawa z globusem.

Co to jest globus ? Co można na nim zobaczyć?

Zwrócenie uwagi na oceany i kontynenty, zabawa z dziećmi: zatrzymaj kręcący się globus i powiedz gdzie się

zatrzymałeś(odczytywanie nazw kontynentów). Próba odpowiedzi na pytania: Który kontynent jest najmniejszy? Na którym kontynencie znajduje się najwięcej państw? Na którym kontynencie leży polska?

 

3. Zabawa-Poszukiwanie liter.

E- zostało w Niemczech.

U- zapragnęło zobaczyć Grecję.

R – marzyło by zwiedzić Hiszpanię.

O – stwierdziło że musi pojechać do Włoch.

P – chciało pochodzić po górach w Austrii.

A – oznajmiło, że musi wpaść do Holandii by zobaczyć najpiękniejsze tulipany.

W trakcie czytania tekstu dzieci odnajdują na sali przylepione poszczególne litery i układają z nich wyraz, oraz próbują go odczytać.

 

4. Rodzice otrzymują tekst piosenki „Europo witaj nam…” śpiewają wraz z dziećmi w powtórzeniu dzieci zapraszają rodziców do wspólnej zabawy ilustracyjnej do refrenu piosenki.

 

5. Oglądanie mapy Europy, przyglądanie się kształtom różnych państw. Następnie odnajdywanie na wykładzinie kształtu danego państwa odczytywanie jego nazwy(pomoc rodzica lub nauczycielki) odnajdowanie na tablicy flagi i stroju ludowego. Zwrócenie dzieciom uwagi że każdy ma prawo do swojej tożsamości, kultury.(do zabawy wybrano omówienie państw: Anglia, Polska, Holandia, Włochy, Hiszpania)

 

6. Poznanie ciekawostek o wybranych krajach Europejskich: Co kojarzy Ci się z pokazywanym obrazkiem, jaki to kraj?(na planszach pokazywane były zabytki i najbardziej charakterystyczne rzeczy dla danego państwa, w zabawie pomagali rodzice)

7. Zabawa Powitanie.

Dzieci wraz z rodzicami witali się w różnych językach.

Dobry den, ahoj- czeski

Guten Tag- niemiecki

Good Morning- angielski

Buenos dias – hiszpański

Bonjour- francuski

Zwrócenie uwagi że mówimy różnymi językami że należy to akceptować, że nie wolno się wyśmiewać że każdy ma prawo do ojczystego języka.

 

8. Zabawa ruchowa wraz z rodzicami: Podróżujemy po Europie dzieci i rodzice naśladują ruchem i głosem różne pojazdy którymi można podróżować..

 

9. Plątanina literowa- na tablicy umieszczono litery na sznurkach. Dzieci na zasadzie labiryntu odszukiwały i wstawiały w odpowiednie miejsce litery. Wspólne odczytanie hasła : Unia Europejska

 

10. wyjaśnienie dzieciom słów: unia, integracja

 

11. Pokazanie i omówienie wraz z dziećmi flagi UE, waluty i symboli, wysłuchanie fragmentu hymnu.

 

12. Zabawa integracyjna „Czy gruby, czy chudy”.

 

13. Wykonanie pracy plastycznej pt. „SYRIUSZ”

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin