Koneczny Feliks - Dzieje Rosji.rtf

(2800 KB) Pobierz
FELIKS KONECZNY: Dzieje Rosji

FELIKS KONECZNY

 

Dzieje Rosji

 

OD  NAJDAWNIEJSZYCH  DO  NAJNOWSZYCH  CZASÓW

 

 

WYDANIE SKRÓCONE

 

 

Opracowanie elektroniczne Wojciecha Górki z tekstu książki wydanej przez wydawnictwo

ANTYK

Marcina Dybowskiego

 

 

 

 

 

 

 

Z wiosną 1917 r. wyszedł nakładem Spółki Wydawniczej Warszawskiej tom pierwszy moich „Dziejów Rosji”, obejmujący na 527 stronicach większej 8-ki czasy zaledwie do roku 1449. Zanim tamta praca dokonaną być zdoła w proporcjach tych samych, w jakich ją zaczęto, zachodzi potrzeba, coraz pilniejsza, żeby dać naszemu ogółowi treściwy całokształt przedmiotu - i w tem geneza niniejszej książki.

 

Zawiera ona od początku do końca wyłącznie wyniki własnych tylko badań i długoletnich dociekań, prowadzonych i przerywanych w najrozmaitszych okolicznościach życia. Jest wydaniem skróconem tamtej, obszerniejszej pracy, której podano tutaj sam kościec niejako; jest tomu I-go skróceniem, a dalszych szkicem, wydanym zgóry ze względu na potrzeby praktyczne ogółu. Z tegoż względu trzymałem się w tem wydaniu prawidła, żeby wykład czasów dawniejszych jak najbardziej skrócić, a rozszerzać rzecz coraz znaczniej w miarę zbliżania się do okresu współczesnego.

 

Niniejsze wydanie skrócone nie posiada całkiem t.zw. aparatu naukowego; to pozostawione jest wydaniu obszerniejszemu, w którem utrzymanądzie nadal metoda ta sama, jak w tomie I. Kto ciekaw szczegółów, wywodów, dowodów, kto lubi zadawać pytanie: dlaczego? i żąda na nie odpowiedzi uzasadnionych, sięgnie do wydania głównego, a odczytanie niniejszego tomu zechce zapewne uważ za lekturę wstępną.


Spis treści

 

 

 

 

 

 

 

część I              3

I. Przed panowaniem Waregów              3

II. Ruś jako droga do Grecji.              5

III. Rozbieżność społeczeństwa i państwa              8

IV. O drogę poprzeczną przez Ruś.              12

V. Przygotowanie rozłamu Słowiańszczyzny wschodniej.              16

VI. Najazd tatarski i rozłam Słowiańszczyzny wschodniej.              19

część II              22

VII. Dobrowolne utwierdzenie niewoli.              23

VIII. Ekonomiczna przewaga Moskwy.              26

IX. Utwierdzenie odrębności moskiewskiej.              29

X. Niedoszłe carstwo wileńskie.              32

XI. O granicę dwóch kultur.              34

Okres pośredni.              39

XII. Opanowanie całego Zalesia.              39

XIII. Gosudar i car wszystkiej Rusi.              44

Część III              49

XIV. Powstanie swoistej kultury.              50

XV. Walka o Bałtyk.              61

XVI. Dążenia do unji polsko-litewsko-moskiewskiej.              70

XVII. Wojny kozackie.              80

XVIII. Wtóra walka o Bałtyk i reforma biurokratyczna.              91

Część  IV.              105

XIX. Państwo poza społeczeństwem.              105

XX. Rozbiory Polski.              113

XXI. Wojny napoleońskie.              124

XXII. Hegemonja Rosji.              134

XXIII. Nihilizm i rusyfikacja.              145

XXIV. Ciosy naprzemian, od Azji i Europy.              157


część I

 

Do najazdu Mongołów.

 

I. Przed panowaniem Waregów

 

(do r. 862).

 

Wschodnia Słowiańszczyzna stanowi dla Historji jako nauki o zmianach - temat jak najobfitszy, gdyż żadna chyba strona świata nie przechodziła przez zmian tyle i tak radykalnych. Przeszłość ziem polskich wydaje się czemś niewzruszenie stałem wobec dziejów Rosji! Podczas gdy u nas zmieniały i zmieniają się ciągle formy dla treści mniej więcej stałej, na ziemiach wschodniej Słowiańszczyzny przeciwnie: częściej zmieniała się treść, niż forma. Tam odmieniały się nawet tradycje, rugując się wzajemnie.

 

Druga walna różnica dziejów Polski a Rosji tkwi w zasadniczej odmienności walki o byt. Rosjanie dotychczas jeszcze nie zaczęli pracować intensywnie. Doskonalenie się społeczeństwa wymaga koniecznie odpowiedniego stopnia twardości walki o byt, której intensywność łączy się nieuchronnie z wysiłkiem umysłowym - rosyjskie zaś stosunki nie zmuszały ludności nigdy do wytężania sił umysłowych celem zapewnienia sobie dobrobytu. Sam handel we wschodniej Słowiańszczyźnie, nie połączony z wytwórczościąkodzielniczo-przemysłową (jak to bywało np. w Polsce XIV-XVI wieku), hamował raczej aż do najnowszych niemal czasów rozwój społeczeństwa, rozluźniając je. Życie płynęło tam, a zwłaszcza w dorzeczu Wołgi, zawsze szeroko, nie pogłębiając się.

Czy cała Słowiańszczyzna wschodnia identyczna jest z rosyjskością i czy Ruś a Rosja, to jedno, czy też należy pojęcia te przeciwstawiać - nad tem dysputa naukowa jest już doprawdy wyczerpana i... nie doprowadziła do żadnego praktycznego wyniku. Stary to przywilej życia, żeby przeskakiwać ponad teorjami! Książka zaś niniejsza, z naukowego wywodząc się łyska, a nie z politycznego obozu, będzie opisywać stosunek ruskości do rosyjskości w dziejowym rozwoju, t. j. tak, jak sobie to wyobrażali w rozmaitych okresach współcześni. Zaczniemy rzecz naszą od Kijowa poprostu dlatego, że koloniści, wytwarzający w dorzeczu Wołgi Ruś nową (która miała stać się Rosją), Wyszli od Dniepru; trzeba tedy wiedzieć, co oni przynieśli z sobą w północne kraje fińsko-turańskie. Zakres dziejów Rosji musi przeto w pierwszym okresie objąć całą wschodniąowiszczyznę.

 

Pierwszych bodźw do ruchu historycznego doznała ta częśćowiańszczyzny od Ormian i Arabów, dzięki handlowi między narodowemu, zmierzającemu w tych stronach świata od wschodu ku zachodowi, aż wreszcie i Słowian wciągnięto w jego koło. Stało się to przez pośrednictwo Chazarów, ludu fińsko-uralskiego, prowadzącego życie napół...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin