Konspekt 3 listopad.doc

(30 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY 5-LATKÓW

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY 5-LATKÓW

W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM…

 

 

Tematyka kompleksowa: Wiem, z czego otrzymujemy niektóre produkty

 

Temat dnia: Matematyczne zabawy

 

Data: 4 listopad 2008r.

 

Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności liczenia

- rozwijanie umiejętności twórczego działania

- wdrażanie do aktywnego myślenia, doskonalenie umiejętności umysłowych

- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy

- kształtowanie umiejętności współpracy w zespole

- rozwijanie twórczego myślenia

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

- liczy w zakresie do 6,                                                                                                                     - słucha i rozumie objaśnienia  i polecenia nauczyciela,                                                                                             - porównuje liczebność elementów,                                                                                                                                                                                                   - klasyfikuje przedmioty wg wybranych cech,                                                                                           - posługuje się liczebnikami głównymi                                                                                                                      - odwzorowuje kształty figur i nazywa je,                                                                                                                                                                                                                                                                       - uczy się współdziałać w zespole,                                                                                                                           - uczy się pokonywać trudności i nie zrażać się porażkami,                                                                        - rozróżnia podstawowe kolory

 

Grupa: 5-latki, 4-latki

 

Forma: grupowa

 

Techniki: 

- matematyczna,

- ruchowa,

- plastyczna

 

Pomoce dydaktyczne:

- kolorowe guziki

- obręcze

- woreczki

- szarfy

- kredki

 

Przebieg zajęć:

1.      Zabawy guzikami: segregowanie według kolorów, liczby dziurek

2.      Układanie z guzików różnych wzorków według własnych pomysłów. Układanie według wzoru podanego przez nauczyciela oraz według wzoru podanego w książce „Czterolatek. Bawię się i uczę, cz.1, s. 20

3.      Dzieci przeliczają woreczki od 1 do 4. Zapoznają się z zapisem cyfry 1,2,3,4. W obręczach jest różna liczba woreczków, od 1 do 4, dodają do każdego zbioru tyle woreczków, aby w każdym było 6, a następnie odejmują tyle, żeby w poszczególnych obręczach było 1,2,3,4 woreczki. Przyporządkowują do obręczy odpowiedni zapis graficzny cyfry.

4.      Zabawa „Robimy wszystko po sześć razy”: uderzanie sześć razy woreczkiem o podłogę, podskoczenie sześć razy, podrzucenie woreczka do góry sześć razy.

5.      Zabawa „Goniące woreczki”: dzieci stoją w kole, podają sobie szybko woreczki tak, aby się nie spotkały.

6.      Rzut woreczkami do celu.

7.      Szukanie woreczków w sali, każde dziecko liczy znalezione woreczki.

8.      Zestaw zabaw ruchowych nr VII (Czterolatek. Bawię się i uczę. Przewodnik metodyczny cz.1) z wykorzystaniem szarf i woreczków:

·          Zabawa „Zaprzęgi”:  dzieci w parach połączonych szarfami biegają po obwodzie sali, na sygnał zatrzymują się i następuje zamiana

·          Zabawa „Wchodzimy do wora”: przekładanie szarfy przez siebie, zaczynając od nóg do głowy

·          Chodzenie po obwodzie sali z woreczkiem na głowie

9.      Karta pracy – kolorowanie cyfr od 1 do 6, liczenie kółek, rysowanie takiej samej ilości serc i trójkątów.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin