jak się uczyć jezyków obcych- motywacje i metody....doc

(238 KB) Pobierz

Jak to jest z tą motywacją?

Ponieważ otworzyłeś ten dokument, to oznacza, że chcesz coś osiągnąć w życiu.
Może jesteś ciekawy, jakież to techniki nowoczesnej nauki języków obcych sprawią, że tak szybko się nauczysz nowego języka, lub kilku?

Jednak już teraz muszę Tobie coś powiedzieć. Coś, co może jest oczywiste, ale wielu ludzi nie pamięta o tym.

Otóż jak wiadomo, do skutecznej nauki czegokolwiek, trzeba mieć odpowiednią motywację. Czym jest ta motywacja? Otóż podobno pochodzi ona od dwóch słów - Motyw i Akcja. Tak więc aby coś robić, podjąć jakąś akcję, trzeba mieć do tego dobre, naprawdę dobre powody!

Weź więc jakąś kartkę papieru (zalecane), albo otwórz edytor tekstowy (mniejsza moc działania na podświadomy umysł) i wypisz wszystkie cele, które będziesz mógł osiągnąć dzięki temu, że poznasz język obcy.

Wiele osób, najchętniej przeszłaby dalej, pomijając to ćwiczenie, czy odkładając na później. Czy byłoby fair, gdybym powiedział, że jest to dosyć infantylne podejście? Naprawdę, zrób to teraz, bo później nie nastąpi nigdy. A jest to kluczowe ćwiczenie, do całej nauki. Bez tego, nie dasz swojej podświadomości odpowiednich powodów, aby się uczyć, a więc nie będziesz miał do tego tzw. powera!

Następnie (jak już wypisałeś wszystko) do każdego z powodów, zrób kolejne, ważne ćwiczenie. Zamknij swoje oczka, zrelaksuj się i wyobraź sobie, że już teraz osiągasz ten cel. Zwróć uwagę, jak się teraz czujesz, kto Cię otacza, co widzisz, co słyszysz, kto do Ciebie mówi, co Ty mówisz. Co najwspanialszego jest w tym, że osiągnąłeś ten cel, co dzięki temu zyskałeś, a czego uniknąłeś.

Spraw aby był to dynamiczny, kolorowy, trójwymiarowy film w Twojej wyobraźni.

To samo zrób z każdym, kolejnym celem. Dzięki temu Twoja podświadomość ukierunkuje się na jego osiągnięcie, robiąc wszystko aby go zdobyć. Wtedy też, włączy się tzw. prawo przyciągania (Law of Attraction), które świetnie przedstawione było w filmie The secret, dzięki któremu wszystko zacznie Tobie sprzyjać w osiągnięciu upragnionego celu.

 

Szybka nauka języków obcych - metody

Zasady powtarzania materiału

Nie wiem czy słyszałeś już o tak zwanej krzywej zapominania. Być może wiesz że posiadamy dwie podstawowe rodzaje pamięci - pamięć długotrwałą - LTM (Long Term Memory) i krótkotrwałą - STM (Short Term Memory). Otóż już wiele lat temu, badania potwierdziły, że mózg najlepiej utrwala zapamiętaną informację (przenosząc z STM do LTM), jeśli robisz powtórki w określonych odstępach czasu od momentu uczenia. Opracowano więc tzw. krzywą zapominania, wg której najlepiej jest powtarzać materiał.

krzywa-zapominania

Wg najpowszechniejszego, przyjmuje się że powtórki powinny być po upływie: 10 minut, 1 godziny, 24 godzin, 48 godzin, tygodnia, miesiąca, 6 miesięcy i roku. Po tym okresie, niemal każdy materiał powinien znaleźć się w LTM'ie, pozostając na całe życie :)

optymalne powtórki

Powtarzanie nie wielkiej ilości materiału nie jest problemem, jednak gdy Twoja baza osiągnie wielkości rzędu tysięcy jednostek, ręczne powtarzanie staje się niezbyt możliwe... Z pomocą przychodzą tu programy typu card-fash, takie jak Super Memo czy program Full Recall (bazujący na powtórkach zoptymalizowanych pod względem każdego użytkownika)

 


 

Wymowa języka obcego



Jak dzieci uczą się mówić?
W najprostszy sposób - obserwują swoich rodziców, i naśladują ich!


Podobnie możesz uczyć się Ty - nauka obcego akcentu jest naprawdę prosta. Wystarczy tylko, dobrze przysłuchać się obcokrajowcom i robić to co oni, czyli modelować ich.


Prostym sposobem jest oglądanie obcojęzycznych filmów (początkowo możesz mieć polskie napisy, potem zmień na obcojęzyczne, a za 3 razem postaraj się zrozumieć bez napisów), słuchaj muzyki w języku którego się uczysz, ściągnij do piosenek słowa, słuchaj obcojęzycznych audiobooków, wywiadów, radia (np. do angielskiego polecam BBC World). Możesz też zciągnąć z internetu nagrania wraz z tekstami, przygotowane specjalnie dla osób uczących się języków obcych. I przede wszystkim, baw się!


Zrozumienie, słownictwo

Na początku, poznaj 100 najczęściej używanych słówek, następnie rozszerz je o 1000 (1000 słówek z angielskiego, 1000 z niemieckiego, podstawowe słówka angielsko-francuskie, niemiecko-polskie). Przykładowo, dla języka angielskiego 100 podstawowych słówek to:

about, after, all, am, an, and, are, as, at, back, be, because, been, big, but, by, came, can, come, could, day, did, do, down, first, for, from, get, go, going, got, had, has, have, he, her, here, him, his, I, if, in, into, is, it, just, like, little, look, made, make, me, more, my, no, not, now, of, off, on, one, only, or, our, out, over, said, saw, see, she, so, some, that, the, their, them, then, there, they, this, to, two, up, very, was, we, well, went, were, what, when, where, which, who, will, with, would, you, your

W nauce słownictwa ważne jest, aby uczyć się wraz z kontekstem. Jak wiadomo, więkrzość słówek ma wiele znaczeń, więc samo nauczenie się ich znaczenie niewiele się przyda. Ucz się słówek wraz z przykładowymi zdaniami, a nie będziesz miał problemu z ich zastosowaniem. Możesz posurfować po internecie w poszukiwaniu całych zdań, kupić angielskie książki lub czasopisma, albo skożystać ze specjalnie przygotowanych publikacji, które oprócz słówek, podają przykładowe zdania z ich zastosowaniem.
 

Naucz się podstawowych form konwersacyjnych i zwrotów. Czytaj artykuły, strony, zasubskrybuj obcojęzyczne newslettery, kanały RSS itd. Poznaj kulturę kraju, którego języka chcesz się uczyć. Z większą chęcią będziesz chciał czytać teksty, które na prawdę Cię interesują, niż na obojętne tematy (takie jak poruszane w książkach do angielskiego...)

Metody nauki słówek

1)Nauka z muzyką jeśli jesteś fanem muzyki to wspaniale! Ściągnij z internetu udostępniane za darmo teksty obcojęzycznych piosenek i przetłumacz. Słuchając ulubionej muzyki z tekstem w ręku, w mig nauczysz się użytych tam słówek!

2) Metoda dotykowa - polega na wzięciu do ręki, czy dotknięciu przedmiotu i wymówieniu słówka (na głos lub w myślach).

3) Zeszyt z listą słówek - korzystne gdy uczysz się z drugą osobą, inaczej szkoda czasu. Zapisujesz na liście słówka których się uczysz, + ew. tłumaczenie. Druga osoba bierze zeszyt, i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne tym lepiej.

4) Fiszki - na jednej stronie piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie. Możesz wziąć je ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili (np. na przystanku autobusowym, na przerwie, w toalecie ;)

5) Mapy słówek - podobnie jak mapy myśli (MindMaps T. Buzana), powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka układasz w struktury przypominające drzewo (od najbardziej ogólnego jako główna gałąź np. nature (natura) do coraz bardziej szczegółowych np. animal (zwierzę), bird (ptak), kingfisher (zimorodek).

6) Metoda Tony'ego Buzana - polega na kojarzeniu słówka dzięki połączeniu go z drugim, podobnym pod względem wymowy. Następnie tworzysz z niego opowiadanie, im dłuższe i bardziej absurdalne, śmieszne - tym lepiej! Trzeci etap, to wyobrażenie sobie tej historii, pamiętając aby była filmem (ruch!), kolorowym, z głębią, 3-D, dużo akcji, śmiechu, wypełniona dźwiękami.

7) Oprogramowanie - jeżeli używasz na codzień komputera, czy palmtopa - skorzystaj z oprogramowanie. Stworzono specjalne programy (tzw. card-flash), które za Ciebie wyznaczają kiedy masz mieć kolejną powtórkę, zanim zapomnisz dane słówko. Jest to niezbędne przy nauce dużej ilości słówek. Ja np. mam kilkanaście tysięcy słówek w swoim programie, i powtarzam max. 100 dziennie. Gdyby nie taki program, nie był bym w stanie ich wszystkich powtarzać ręcznie. Przykładowe programy to Supermemo i FullRecall, które naprawdę polecam bo uważam że są najlepsze na rynku. Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo - starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak cały program jest b. tani).


8) Dialog wewnętrzny - stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między Tobą a sprzedawcą - w języku którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci jakiegoś słówka - powiedz po polsku, i zapisz to czego nie umiesz - sprawdzając to później w domu.

9) Odpowiednie otoczenie - w miejscu w którym najczęściej przebywasz możesz przyklejać kartki ze słówkami. Kożystaj z obcojęzycznych interfejsów w komputerze, przełącz menu w komórce na obcojęzyczne. Przebywaj tam, gdzie będziesz słyszał obcokrajowców (restauracje, puby)...

10) Inne aktywności zwiększające zapamiętywanie:
- Twórz karty słownictwa każe usłyszane słówko lub frazę wraz z definicją i czymś pomocnym do zapamiętania słowa (obrazek, kolory, ruch)
- Pisz personalizowane zdania używając nowych słówek, coś co jest związane z Twoją dziedziną życia
- Stwarzaj połączenia pomiędzy nowymi słowami które brzmią lub wyglądają podobnie?
- Wymyślaj krótkie historyjki, opowiadania używając nowych słówek i wyrażeń których się chcesz nauczyć.
- Rysuj proste obrazki reprezentujące słówka.
- Ucz się słówek czytając wartościowe teksty. Możesz zaprenumerować angielskie cytaty, złote myśli wielkich ludzi w orginale :) Formularz po prawej stronie na górze strony.


GRAMATYKA

Jeżeli przygotowujesz się do jakiegoś egzaminu (np FCE, czy na uczelni), to faktycznie trzeba znać gramatykę. Jednak do nauki w celach komunikacyjnych - szkoda na nią czasu. Czy widziałeś małe dziecko (powiedzmy 5-cio letnie), które swobodnie rozmawia z rodzicami czy rówieśnikami? Czy ono zna gramatykę? Wie co to są przyimki dzierżawcze, zna deklinację, czy różnicę między stroną bierną a czynną? Odpowiedź brzmi - NIE!
A jednak umie dogadać się z każdym! Jak to robi? Otóż przyswaja te wszystkie formy na poziomie podświadomym, nie mając pojęcia co jak się nazywa.

Tak więc na początku, wystarczy tylko poznać podstawy gramatyki, a reszta w trakcie nauki wejdzie Tobie do głowy automatycznie, na nieświadomym poziomie. Początkowo, warto też nauczyć się najważniejszych czasowników w każdym nowym języku.
Jeśli poznasz je we wszystkich odmianach, Twoja komunikatywność i umiejętność rozumienia z kontekstu znacznie wzrośnie!

Powodzenia!!! Ucz się, bawiąc się przy tym dobrze!!!

 

Przydatne linki związane z nauką języków obcych

·         Lang Effect - serwis do szybkiej nauki słówek z języka angielskiego

·         FullRecall - strona programu FullRecall, moim zdaniem najlepszego programu typu card-flash, bazującego na sztucznej sieci neuronowej - co pozwala na optymalizację algorytmu powtórek (dopasowanie do każdego użytkownika).
Sprawdź już teraz!

·         Supermemo - strona chbya najstarszego a zarazem najbardziej rozbudowanego programu, który przez wiele lat stał się chyba liderem wśród tego typu programów na świecie

·         video.monigo.com - Ucz się angielskiego oglądając filmiki video

·         www.jokes.monigo.com - Nauka języka z humorem, czyli angielskie dowcipy :)

·         www.infinitemind.pl - strona Centrum szkoleniowego Infinite Mind, szkolenia z zakresu NLP, Hipnozy, Szybkiej nauki, Perswazji, Motywacyjne

·         Nauka języków obcych - szkoła językowa Hello w Olsztynie prowadząca kursy języka angielskiego i niemieckiego

·         http://www.ang.pl/

- polska strona dla uczących się angielskiego i nie tylko,

·         http://how-to-learn-any-language.com/ - strona anglojęzyczna, o nauce języków obcych

·         http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/ - świetna strona BBC do nauki języka angielskiego - ucz się przez zabawę!

·         breaking news english - setki nagrań MP3 (niestety słabej jakości) i skryptów do nich, oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli

·         Everyday English in Conversation - dziesiątki rozmówek, skrypty i audio

·         Repeat After Us - duża kolekcja prozy i poezji z nagraniami

·         http://www.gwu.edu/~slavic/golosa/ - podstawowy kurs języka rosyjskiego, strona anglojęzyczna. Do ściągnięcia nagrania w mp3!

·         angielski.nauka.pl - Kurs angielskiego dla początkujących ZA DARMO!

·         TVN Lingua - Na stronie tej udostępniono materiały multimedialne do nauki języka angielskiego, uzupełnione o ćwiczenia, quizy, testy, scenariusze lekcji dla nauczycieli i gry językowe.

·         Darmowy katalog stron :: QlWEB

Słowniki on-line

·         http://dictionary.cambridge.org/ - Cambridge Advanced Learner's Dictionary

·         www.freedict.com/onldict/rus.html - multisłownik; m.in. rosyjsko-angielski

·         angool.com

·         ling.pl z wymową

·         leksyka.pl z wymową

·         http://www.getionary.pl/

·         www.dict.pl z wymową

·         allwords.com z wymową

·         dictionary.com słownik, tezaurus

·         dictionarylink.com słownik z wymową, tezaurus

·         /m-w.com słownik z wymową, tezaurus

·         Probert Encyclopaedia - slang

·          

·          

·         C:\Documents and Settings\Ewa\Pulpit\normal_1.jpg

Darmowe e-booki z chomika Projekt Sukces (szybka nauka, motywacja, sukces, biznes, marketing i in.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin