ZAGADNIENIA DO PRACOWANIA
.
1. Omów pojęcia: a) koagulacja, b) denaturacja, c) elektroforeza, d) wysalanie, e) widmo, f) prawo Lamberta Beera, g) stężenie enzymu, h) Km , i) vmax, j, k) izoenzym .
2. Podaj wzory dwu spośród witamin: H, B6, B1. Jakie biologicznie czynne związki z nich powstają (podaj wzory) i jaką funkcję pełnią? Podaj przykład dla każdego z nich.
3. Przedstaw biologiczną rolę DPT (TPP, difosfotiamina i SAM (S-adenozynometionina) wraz z przykładem reakcji i klasyfikacji enzymu, któremu towarzyszy Napisz wzór. Jaka witamina jest prekursorem tego koenzymu?
4. Opisz znane Ci nukleoproteidy. Co wiesz i białkach oddziaływujących chwilowo z DNA lub RNA? A co wiesz o glikoproteidach? Jak DNA lub RNA łączą się z białkami? Jak cukrowce łączą się z białkiem w glikoproteidach?
5. Dlaczego enzymy są ważne dla żywych organizmów? Czy ich działanie jest stereospecyficzne? Czy enzymy, substraty, produkty są zawsze optycznie czynne?
6. Omów koenzym biorący udział w reakcji karboksylacji i biorący udział w dekarboksylacji. Podaj jego wzór, omów sposób działania, klasę enzymu z którym współpracuje i witaminę z której powstaje. Co wiesz o awitaminozie z nim związanej?
7. Czy stężenie substratu ma wpływ na vo reakcji katalizowanej enzymatycznie? Dlaczego pH ma wpływ na strukturę i własności białka enzymatycznego?
8. Przedstaw biologiczną rolę PLP (fosforan pirydoksalu) lub FH4 (tetrahydrofolianu) wraz z przykładem reakcji i klasyfikacją enzymu, któremu towarzyszy. Napisz wzór. Jaka witamina jest prekursorem tego koenzymu?
9. Przedstaw biologiczną rolę PLP (fosforan pirydoksalu) lub FH4 (tetrahydrofolianu) wraz z przykładem reakcji i klasyfikacją enzymu, któremu towarzyszy. Napisz wzór. Jaka witamina jest prekursorem tego koenzymu?
10. Przedstaw równaniem i graficzne (wykres) zależność vo reakcji katalizowanej enzymatycznie od początkowego stężenia enzymu ([Eo]). Którego rzędu to zależność? Zdefiniuj jednostki: U, katal oraz stężenie enzymu; podaj ich wymiar
1
kasiula264