KONSPEKT LECJI RELIGII DLA KLAS 5 POWTÓRZENIE DZIAŁU 3.docx

(14 KB) Pobierz

KONSPEKT LECJI RELIGII DLA KLAS 5 (szkoły podstawowej) – POWTÓRZENIE DZIAŁU 3

1.   Cel ogólny:

- powtórzenie wszystkich wiadomości z działu „Jezus przychodzi”.

- uświadomienie dzieciom, że już niedługo będzie sprawdzian z działu „Jezus Przychodzi”

2.   Uczeń :

– jest wdzięczny Jezusowi za Jego narodzenie;
– jest wdzięczny Jezusowi za wyzwolenie z niewoli grzechu;
– wyjaśnia, co znaczy angażować się 
w sprawy Ojca; 
– tłumaczy religijny sens poszczególnych zwyczajów Bożego Narodzenia; 
– poszukuje sposobów oddawania czci Bogu.

3.   Środki dydaktyczne

- DŁUGOPIS, OŁÓWEK, KREDA I TABLICA, KOLOROWE DUŻA KARTKA.

4.   Metody:

- burza myśli

-praca samodzielna

5.   Przebieg katechezy:

a)  Wstęp

Modlitwa,

Zapisanie w zeszytach tematu lekcji: Powtórzenie przed sprawdzianem działu: „Jezus przychodzi”

Powiedzenie uczniom, że już niedługo będzie sprawdzian, i powiedzenie im aby przygotowali kartki, długopis i ołówek do pracy.

b) Rozwinięcie

Napisanie na tablicy nazwę działy nr 3 i poproszenie dzieci o zastanowienie się co się nauczyli z tego działu, po czym każdy z nich napisze to na dużej tablicy. Nauczyciel bierze kolorową kartkę i zapisuje tam rzeczy o których dzieci zapomnieli, potem przypina kartkę do tablicy. Nauczyciel czyta po kolei wszystko zapisane przez uczniów i przez siebie na tablicy. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to tłumaczy to.

Nauczyciel prosi dzieci o wyciągnięcie kartek lub daje swoje. Dzieci łączą się w grupy, i zapisują na kartce przynajmniej 3 fragmenty biblijne – streszczenie, oraz wniosek jaki płynął z tych opowiadań.

Robią to wszystko samodzielnie bez pomocy nauczyciela, książek, zeszytów i innych.

c)   Zakończenie

Nauczyciel prosi dzieci aby te otworzyły zeszyty i zapisały wiadomości na tablicy.

Nauczyciel podaje dokładną datę sprawdziany z działu 3.

Dzieci pakują się.

Klasa odmawia modlitwę końcową.

 

Załącznik nr 1.

System oceniania dla nauczyciela po sprawdzianie

 

III. Jezus przychodzi – system oceniania

Ocena
dopuszczająca

Ocena dostateczna

Ocena dobra

Ocena bardzo 
dobra

Uczeń:
– opowiada treści biblijne o narodzeniu Jezusa; 
– poznał tekst o postawie Heroda wobec Jezusa; 
– wie, jaka wartość 
w życiu chrześcijanina powinna zajmować pierwsze miejsce; 
– wierzy w obecność Jezusa;
– tłumaczy, w jaki sposób możemy oddawać hołd Jezusowi.

Uczeń:
– wie, w jakich okolicznościach urodził się Jezus; 
– wyjaśnia, na czym polegało odrzucenie Jezusa przez Heroda;
– wyznaje wiarę;
– śpiewa kolędy; 
– wyjaśnia, dlaczego Jezus otrzymał złoto, kadzidło i mirrę.

Uczeń:
– wyjaśnia, co sprawia narodzenie Jezusa; 
– wie, co znaczy przyjąć Jezusa; 
– opowiada o wydarzeniach związanych z pierwszym pobytem Jezusa w świątyni; 
– wyjaśnia, do czego zachęcają nas zwyczaje Bożego Narodzenia; 
– wie, co oznaczają dary złota, kadzidła i mirry złożone Jezusowi przez Mędrców.

Uczeń:
– jest wdzięczny Jezusowi za Jego narodzenie;
– jest wdzięczny Jezusowi za wyzwolenie z niewoli grzechu;
– wyjaśnia, co znaczy angażować się 
w sprawy Ojca; 
– tłumaczy religijny sens poszczególnych zwyczajów Bożego Narodzenia; 
– poszukuje sposobów oddawania czci Bogu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin