Asyria czII.doc

(10723 KB) Pobierz
1

1.    Dwu częściowy relief – Zwycięstwo Tiglatpilesara III (Tiglath- Pileser) nad Arabami

 

 

 

 

2.    Alabastrowy Czarny Obelisk króla Salmanasara III z IX w p.n.e.

Przedstawienie pasowe, opis

 

Wysokość : 198 cm

Datowany na 858-824 p.n.e.

Znaleziony w 1846r.

Obelisk ma kształt ostrosłupa zwężającego się ku górze, o schodkowym zakończeniu nawiązującym do kształtu zigguratu. Zwieńczenie jak i podstawa ostrosłupa pokryta jest napisami w piśmie klinowym. Pomnik wpisuje się w schemat obelisków asyryjskich upamiętniających ważne wydarzenia.  

Płaskorzeźba przedstawia orszak ludzi składających daninę, posuwających się w spokojny i uporządkowany sposób. Postacie wyrzeźbiono w regularnych odstępach. Ciągłość pochodu zakłóca przebiegający wzdłuż krawędzi obelisku podział na sceny. Każdy z bloków bryły zachowuje własna logikę kompozycyjną, co odróżnia ten zabytek od starszych obelisków, na których niekiedy część jednej postaci znajdowała się na boku a pozostała jej cześć na drugim.
Pośród składanych danin widać również zwierzęta pochodzące z krajów imperium asyryjskiego. Szczególnie cenione były wielbłądy, gdyż dzięki nim pokonywano duże odległości po pustynnych bezdrożach, co umożliwiało wymianę towarową szlakami karawan z Wyżyny Irańskiej na Półwysep Arabski.

Dwa z pól, składających się na pięć poziomych poziomych pasów narracji figuralnej umieszczonej jeden nad drugim, ukazują hołd obcych władców oddawany królowi asyryjskiemu: jeden z nich to znany z Biblii izraelski dowódca Jehu.  

 

 

 

 

 

           
 

 

 

Modlący się król –proskynesis

 

3.    Relief pałacowy

 

 

 

4.    Relief z jeńcami – zdobyciem miasta Lagach 701 r. p.n.e. ( pałac Sancheryba w Niniewie)

 

Mordowali także kobiety i dzieci

 

 

 

Psy bojowe

 

5.    Asurbanipal na polowaniu

 

Realistyczne przedstawienie zwierząt, ich zachowań

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.    Złupienie Suzy Assurbanipal

U góry obrońcy

 

 

7.    Odpoczynek pod pnączem winorośli – Garden party

 

Uczta z okazji zdobycia miasta

Od lewej strony : niewolnicy, Asurbanipal z żona pijący wino, służący, palny z głowami dowódców dobytego miasta, muzykanci.

Jest to najbardziej pokojowe przedstawienie na reliefach tego okresu.

 

 

 

 

 

 

Bibliografia:

 

  1. http://www.suffragio.it/bassorilievi/arteassiri.htm
  2. http://www.aina.org/aol/nimrud/
  3. http://www.malbork.org/lp/hs_2mezopotamia.htm
  4. http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje42/asur4.jpg&imgrefurl=http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje42/text26p.htm&usg=__uPFjcR4zrrzqU4JNvenIBpwODGM=&h=275&w=700&sz=72&hl=pl&start=243&um=1&tbnid=YOXS7HrVKZ_gQM:&tbnh=55&tbnw=140&prev=/images%3Fq%3Dnimrud%26start%3D234%26ndsp%3D18%26um%3D1%26hl%3Dpl%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN
  5. http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.bible-history.com/assyria_archaeology/shalmaneser_iii_black_obelisk_9.jpg&imgrefurl=http://www.bible-history.com/assyria_archaeology/archaeology_of_ancient_assyria_archaeological_discoveries.html&usg=__I7Te_rBnWc_RG2lK_CtjtH2XoVU=&h=269&w=100&sz=12&hl=pl&start=16&um=1&tbnid=eREUejHxU-UOfM:&tbnh=113&tbnw=42&prev=/images%3Fq%3Dobelisk%2Bnimrud%26um%3D1%26hl%3Dpl%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN
  6. Mierzejewski Antoni „Sztuka starożytnego wschodu” tom I i II
  7. Wielkie Muzea- British Museum- Londyn

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin