Kirst Hans Hellmut - Pies i jego pan.rtf

(284 KB) Pobierz

HANS HELLMUT KIRST

 

 

 

Pies i jego pan


Opowieść o przyjacielu.

 

Jest to próba opowiedzenia o smutkach i radościach, niemal klasycznych tragediach i komediach, które wydarzyły się w życiu pewnego młodego psa. Wydaje się, że nie ominęło go nic, co w tego rodzaju przedstawieniach ma miejsce. Oczywiście on sam nie był tego świadom. Jego nadzwyczajny instynkt sprawiał jednak, że ze wszystkich opresji udawało mu się wychodzić cało i szczęśliwie.

Początkowo wszystkim, którzy spotkali tego niezwykłego psa, jego żądza przygód wydawała się nieco zuchwała i dziwna, ale niebawem także niesłychanie fascynująca. A to małe, kudłate stworzenie zdawało się tym cieszyć.

Potwierdza się w tej opowieści fakt, że psy - obojętne jakiej rasy - są niezwykle oddanymi, wiernymi i ofiarnymi towarzyszami ludzi. Z początku jednak także w jego wypadku dominował jedynie utarty pogląd, że psy są stworzeniami, które w każdej chwili można wytresować - czy to z myślą o polowaniach, czy pilnowaniu mienia, czy też po to, by potulnie leżały u stóp swych właścicieli. Podobne doświadczenia zostały jednak oszczędzone psu, który jest bohaterem tej opowieści.

Przez całe swoje życie zabiegał zresztą o to sam, zaskakując swoich opiekunów inteligencją i pomysłami. I trwało to przez wiele lat, przy czym jedno było pewne: ten pies chciał po prostu żyć i cieszyć się życiem.

To, co tak dziwnie i nieco kuriozalnie się zaczęło, wkrótce przeistoczyło się w barwny kalejdoskop zdarzeń. Bywały też chwile, w których ten mały pudel jawił się jako wielki czarodziej, niejednokrotnie zaskakujący swojego pana.


1. Wydarzenia w pierwszym roku życia psa.

 

Rok wydawał się pomyślny dla całej rodziny. Wszystkim dopisywało zdrowie, także interesy rozwijały się dobrze. Po łagodnej wiośnie zapowiadało się pyszne lato.

Ogród pełen był rozśpiewanych ptaków, na które daremnie polowały wałęsające się koty. Przed domem zakwitły pierwsze róże, a łąka dojrzała już niemal do pierwszego koszenia. W pobliskim stawie, z którego wypływał mały strumyk, co noc przeraźliwie rechotały żaby, co wcale nie przeszkadzało notorycznym śpiochom.

Nic jednak nie zapowiadało jeszcze tego, co miało się tu wkrótce wydarzyć. A może już wtedy czaił się przy płocie ktoś z naładowaną śrutem dubeltówką? A może czekały już także groźne owczarki, gotowe skoczyć do gardła każdemu, kto próbowałby się do nich zbliżyć? A czy ktokolwiek myślał wówczas o następstwach tak zwanych zdobyczy techniki: o pędzących samochodach, które w jednej chwili zamieniały zwierzęta w krwawą miazgę; o chemikaliach stosowanych do ochrony roślin i tępienia robactwa, które groziły poważnymi zatruciami; o ludziach, dla których czworonożne stworzenia były tylko śmierdzącą, nic nie znaczącą bryłą mięsa i kości, zanieczyszczającą jedynie otoczenie? Z pewnością wszystko to istniało; jednak większość ludzi nie chciała mieć nic wspólnego z tego rodzaju problemami, tym bardziej że prawdopodobnie nie było nikogo, kto zwróciłby im na to uwagę. Lecz w tym wypadku pojawia się ktoś, kto tego wszystkiego ma doświadczyć.

Był to mężczyzna, który po dłuższym pobycie za granicą powrócił do swego domu, położonego z dala od wielkiego miasta. Wróciwszy, nie spodziewał się, że spotka go coś niezwykłego czy niemiłego; tym bardziej iż został powitany z niesłychaną serdecznością.

Mężczyzna ten, jak mówili wokół ludzie, miał niezwykle atrakcyjną żonę. Była to kobieta pogodna, pełna radości życia, a przy tym dość uparta. Jako prawdziwa domatorka postanowiła poświęcić się rodzinie. Nie trwało długo, a mężczyzna dowiedział się, iż wkrótce zostanie ojcem. Na świat, ku jego radości, miała przyjść niebawem dziewczynka.

Miał więc prawo sądzić, iż będzie go czekało od tej chwili tak zwane uporządkowane życie rodzinne, co potwierdziła idylla najbliższego Bożego Narodzenia, a i innych wspólnie spędzonych świąt i dni wolnych od pracy.

Pewnego razu, gdy wrócił do domu, żona niespodziewanie powitała go już na progu garażu. Wybiegła mu na spotkanie, jakby nie mogła doczekać się jego powrotu. Objęła go nawet, co nie było w jej zwyczaju, w każdym razie nie zdarzyło się w tym uporządkowanym małżeńskim pożyciu już od dawna. Była przy tym dziwnie podenerwowana.

- Czy coś się stało? - zapytał mężczyzna.

- Oczywiście nie musisz, jeśli nie będziesz chciał - zaczęła żona tajemniczo, niemal błagalnym tonem. - Ale może się nawet ucieszysz z tej niespodzianki, którą ci przygotowałam. Wierzę, że będziesz zadowolony; jeśli nawet nie od razu, to na pewno po jakimś czasie. Jestem o tym przekonana. Nie denerwuj się tylko, że sama o tym zadecydowałam.

Niepokój mężczyzny narastał, zwłaszcza że żona próbowała jeszcze - oczywiście nadaremnie - wziąć od niego walizkę, by zanieść ją do domu. Mężczyzna, zdziwiony tym do reszty, zatrzymał się w połowie drogi między garażem a domem i zażądał, nawet dość, jak na niego, energicznym tonem: - Powiedz mi wreszcie, co się stało?

Żona zaczęła mu więc wyjaśniać: - W domu jest jeszcze ktoś, kto już teraz będzie do nas należał. Mam nadzieję, że nie będziesz się gniewał, zaakceptujesz go - a może nawet polubisz?

- Kogo? Powiedz mi wreszcie, o co chodzi? - jego głos zdradzał niepokój, mimo to słychać w nim było pewność siebie. Był zresztą przyzwyczajony do różnych zaskakujących sytuacji, których nie szczędziło mu życie zawodowe.

- A więc, czego chcesz tym razem? - zapytał.

Poprawił się jednak szybko: - To znaczy, chciałem powiedzieć. . . Powiedz wreszcie, czym chcesz mnie tym razem zaskoczyć?

Niespodziankę, która na niego czekała, ujrzał mężczyzna, gdy tylko wszedł z żoną do domu. W dużym salonie na parterze, wciąż jeszcze z walizką w ręce, spostrzegł jakieś małe, czarne jak węgiel, kudłate stworzenie. To był pies! Na widok mężczyzny podbiegł do niego machając ogonem. To, co od razu rzuciło się mężczyźnie w oczy, to wilgotny, błyszczący nos i dwoje skrzących się, uważnych, przezroczystych jak źródlana woda oczu.

- A więc to jest ta niespodzianka - stwierdził mężczyzna z wyraźną ulgą, niemniej mocno zdziwiony. Być może wyobrażał sobie coś znacznie gorszego. Po chwili, jakby z pewnym wyrzutem, zaczął wyjaśniać żonie, że mogłaby wcześniej taką sprawę przynajmniej z nim uzgodnić, chociażby o niej wspomnieć. Gdy wreszcie ochłonął nieco i odstawił walizkę, zapytał: - Skąd się tu właściwie wziął?

- To nasz nowy przyjaciel! - odpowiedziała żona, by po chwili dodać: -Proszę, spróbuj się z nim zaprzyjaźnić! To jest rasowy pudel, z tych średnich. Nazywa się Mukiel. Na pewno ci się spodoba. Jest taki słodki, zobaczysz, jaki to miły szczeniak.

Gdy to mówiła, to małe czarne stworzenie znalazło się koło mężczyzny. Jednak nie po to, by go - jak tego może oczekiwał - radośnie powitać, obwąchać i zademonstrować psie oddanie. Znacznie bardziej zdawała się interesować je walizka mężczyzny, która stała obok.

Mukiel obwąchawszy ją, podniósł niespodziewanie prawą tylną nogę i ku zaskoczeniu mężczyzny, nim zdążył on zareagować, obsiusiał ją.

- Co za bezczelny szczeniak - mruknął mężczyzna.

Pies tymczasem wrócił na poprzednie miejsce na środek pokoju. Uczynił to nawet z pewną gracją, niemal tanecznie, czego w tym momencie mężczyzna jeszcze nie zauważył. Tym natomiast, co zauważył i co na jakiś czas prawie odebrało mu mowę, była pewna poufałość czająca się w jego spojrzeniu.

Stał i bez słowa patrzył, jak Mukiel spokojnie kładzie się na dywanie i zuchwale na niego zerka. Był to oryginalny perski dywan, który kosztował go majątek, wyjątkowo piękny, mieniący się soczystą barwą czerwieni. I na tym oto najwspanialszym dziele wschodniej sztuki tkackiej Mukiel zrobił teraz kupkę, wyraźnie zadowolony ze swego kolejnego wyczynu.

Żona, zaskoczona, ale pełna zrozumienia, jakby chcąc przeprosić męża za pieska, zwróciła się do niego: - No, przyznaję, że nie jest to odpowiednie powitanie z jego strony.

- Co za łobuziak z ciebie! - zawołała łagodnie do psa, po czym znów zwróciła się do męża: - Jeśli ten mały świntuszek nie wytrzymał, to może stało się to ze strachu przed tobą. Czuje wyraźny respekt, a nawet podziw dla ciebie. Wyraźnie mu się podobasz. A on tobie?

- Całkiem niebrzydki, muszę przyznać. Ale jego maniery pozostawiają wiele do życzenia; trudno cieszyć się z tego. - Nie chcąc jednak zadrażniać sytuacji, dodał: - Więc uważasz, że powinien u nas pozostać? To znaczy żądasz ode mnie, żebym się do niego przyzwyczaił?

- Proszę cię o to - z wyraźnym błaganiem zwróciła się do niego. Odrywała przy tym kawałki papieru toaletowego z rolki, którą miała przy sobie, i zręcznym ruchem usunęła z dywanu kupkę swego pupila. Miała nadzieję, że teraz był on również i jego psem.

- Tak to już jest z psami - powiedziała do męża. - Ale nie żądam przecież, żebyś od razu się z tym pogodził. Wierzę jednak, że prędzej czy później polubisz go. Myślę nawet, że szybciej, niż to sobie w tej chwili wyobrażasz.

Mukiel leżał teraz zadowolony i spokojny na dywanie, który i jemu, na swój sposób, zdawał się podobać. Podciągnął łapki pod siebie, a głowę ze zwisającymi uszami trzymał nieco uniesioną do góry. Oczy miał przymknięte, ale widać było, że nic nie uchodziło w tym momencie jego uwagi. Po chwili zaczął delikatnie skomleć, jakby wstydził się tego, co zrobił. A może zmęczyło go to? Z pyszczka wysunął swój mały, różowoczerwony języczek. Dawał tym do zrozumienia, jak dobrze się teraz czuje.

Niedługo po tym pierwszym spotkaniu mężczyzna postanowił jeszcze raz przyjrzeć się nieco bliżej, temu niezwykłemu małemu stworzeniu.

Tymczasem przebrał się w swoim pokoju na piętrze w wygodny flanelowy płaszcz kąpielowy, na nogi założył białe wełniane skarpetki i wygodne skórzane pantofle. Odświeżony i nieco już odprężony po podróży, ponownie zjawił się w salonie na parterze.

Ujrzawszy go, żona uśmiechnęła się - prawdopodobnie by wprawić męża w dobry nastrój. Delikatnie głaskała przy tym psa, siedząc z nim na dywanie i trzymając go na rękach. Mukiel na widok mężczyzny próbował wysunąć się z objęć pani, jakby chciał pobiec w jego kierunku.

Mężczyzna usiadł na tapczanie, drażnił go trochę widok tego małego, śmiesznego stworzenia. Stwierdził przy tym z niechęcią, że pies uparcie mu się przypatruje. I to z całkowitą ufnością, jakby spoglądał na przyjaciela lub dobrego znajomego.

- Widzę, że chcesz tego psa zatrzymać u nas - zwrócił się do żony, jakby chciał powiedzieć: i sądzisz, że się na to zgodzę.

Mówiąc to patrzył na psa, który odwzajemnił spojrzenie, wlepiając w niego swe połyskujące czernią ślepia. Po chwili Mukiel odwrócił się jednak w stronę pani, jakby chciał jej powiedzieć: wiem, że mnie kochasz i w razie czego obronisz, gdyby mnie chciał skrzywdzić.

Czyżby wyczuł, że w niej ma obrońcę, a w nim wroga? - zastanawiał się mężczyzna. - Popatrz - zawołała żona do męża, wskazując na tulącego się teraz do niej psa - jakie to miłe stworzenie! No, powiedz sam, czy on nie jest rozkoszny? Przecież zawsze mówiłeś mi, że też kochasz zwierzęta i wiem o tym, że kochasz, tylko nie mówisz tego głośno.

Zaczął ją zapewniać, że nie ma nic przeciwko zwierzętom, a zwłaszcza psom; że doskonale wie, iż potrafią być najwierniejszymi towarzyszami i nie raz to już udowodniły. Więc może będzie tak i w tym przypadku.

Żona doskonale wiedziała, co miał na myśli: jeśli pies, to z pewnością nie taki mały, ale raczej jakiś tresowany owczarek albo potężny, opiekuńczy bernardyn nie odstępujący swego pana na krok, czy też nowofundlandczyk, wyjątkowo oddany człowiekowi, zawsze gotów go bronić.

- Ale przecież nie taki! - Mówiąc to nie popatrzył nawet na Mukla, a jedynie kiwnął lekceważąco ręką w jego kierunku. - Pies, owszem, zgoda, niech będzie, ale czy koniecznie ten?

- Proszę cię, nie obrażaj go! - prosiła żona; uniosła przy tym nieco psa do góry, patrząc na niego radośnie, a potem na męża. - Popatrz, jaki ładny - powiedziała, dodając jeszcze po chwili: - Oświadczam ci, że Mukiel to pies czystej rasy, a nie żaden mieszaniec. Będziesz jeszcze z niego dumny!

- Naprawdę? Nie wygląda mi na takiego.

- A ja ci mówię, że rasowy! - zawołała, gotowa dalej sprzeczać się o to. - Czy naprawdę przykładasz taką wagę do rodowodu? Czy koniecznie rasa musi być od razu widoczna, na sto metrów?

- Ależ kochanie, nie, nie! - bronił się mężczyzna lekko przestraszony, iż mógłby być posądzony o przywiązywanie nadmiernej wagi do pochodzenia czy rasy. - Naprawdę, nie o to mi chodzi! Jak w ogóle możesz mnie o coś takiego podejrzewać. Dla mnie może to być nawet zwykły kundel, one też potrafią być bardzo mądre. I nawet bardzo wesołe i szlachetne - ale pudle, to takie psy na pokaz. Po prostu moda, ozdoba, nic więcej. Zawsze tak było. I dlatego nie lubię specjalnie tej rasy.

Mukiel sprawiał wrażenie, jakby zrozumiał jego słowa - czego później jeszcze wielokrotnie dowiedzie - i zdaje się postanowił im teraz zaprzeczyć. Zawsze reagował podobnie, gdy w jakikolwiek sposób próbowano powątpiewać w jego zdolności.

Teraz Mukiel bardzo ostrożnie ześliznął się z kolan pani, jakby nie chciał jej zadrapać. Następnie, poruszając się niemal sztywno, zaczął zbliżać się powoli do mężczyzny. Jego czarne oczy wyrażały ciekawość. W odległości około jednego metra przed nim zatrzymał się, próbując stąd obwąchać go - jakby mu chciał coś powiedzieć.

- O, ty mały cwaniaku! - zawołał przyjaźnie w jego kierunku mężczyzna, poruszony tą zaskakującą próbą nawiązania kontaktu.

- Widzisz, zainteresował się tobą! - powiedziała żona.

- Chodź no tu do mnie, Mukiel.

Pies natychmiast ruszył w jego kierunku, łasząc mu się do nóg. Następnie zainteresowawszy się jednym z jego skórzanych pantofli, zaczął go gryźć. Po chwili chwycił go zębami, ściągnął z nogi i uciekł w najdalszy kąt pokoju.

Dotarłszy tam zaczął nim zabawnie wywijać, wciąż trzymając pantofel w pysku. Próbę odebrania mu zdobyczy skwitował gniewnym warczeniem. - Zostaw mu ten pantofel i tak potrzebujesz nowych - podsumowała żona.

Podczas gdy Mukiel zajęty był pantoflem, żona opowiedziała mężowi, w jaki sposób nabyła tego psa.

- Ostatnio częściej i na dłużej wyjeżdżałeś, oczywiście nie mam o to pretensji, ale może jest to jakimś usprawiedliwieniem. Byłam też niedawno u lekarza, który stwierdził, że z ciążą wszystko jest w porządku. Z radości pojechałam nad jezioro Starnberg i spędziłam tam przyjemne popołudnie. To naprawdę piękna okolica, wokół rozciągają się kwitnące łąki, pasą się krowy, sporo też starych cudownych drzew. Po ostatnich deszczach cała przyroda ożyła. Także woda w jeziorze jest bardzo czysta.

Wracając znad jeziora zobaczyłam dom otoczony pięknym, wysokim żywopłotem, a na bramie napis “Hodowla psów”. Ponieważ miałam jeszcze czas, zatrzymałam się i zajrzałam tam. Jakaś starsza pani, absolutnie nie narzucając się, oprowadziła mnie i powiedziała, że w tej chwili może mi zaproponować szczeniaka z bardzo, jej zdaniem, udanego miotu. - Najlepszego, jaki kiedykolwiek się tu trafił - tak powiedziała. I rzeczywiście pokazała mi sześć okazałych szczeniaków. - Niech pani zaryzykuje i weźmie jednego - proponowała.

Wyglądały przecudnie te małe czarne, wełniane kłębuszki, gdy tak leżały i bawiły się ze swoją matką. Były takie milutkie, wesołe i bezbronne, że nie mogłam się im napatrzeć. W pewnym momencie jeden z psiaków, o połyskujących oczach i długich zwisających uszach, podbiegł nagle do mnie. Wyciągnęłam do niego rękę, a on zaczął ją najpierw lizać, a potem ssać; miał takie malutkie białe zęby.

- To psy wyjątkowej rasy - oświadczyła rzeczowo kobieta. - O najlepszym bawarskim rodowodzie. Ich ojcem jest złoty medalista Niemiec sprzed dwóch lat, a matka pochodzi z Francji, z Burgundii. Nic lepszego pani nie znajdzie, zapewniam panią. To naprawdę okazja.

Cena była także odpowiednia, ale pani ta, widząc moje wahanie, powiedziała: - Nie musi pani od razu się decydować; nigdy nie namawiam w tych sprawach do pośpiechu. Wręcz odwrotnie. Niech pani odwiedzi mnie ponownie za kilka dni. Proszę jednak pamiętać, że psy tej rasy są bardzo poszukiwane.

Nazajutrz pojechałam znowu. A piesek, który przydreptał do mnie poprzedniego dnia, wciąż jeszcze tam był. Na szczęście. Teraz też podbiegł do mnie, ciesząc się i łasząc, tak że byłam pewna, iż poznał mnie i wiedział, że po niego przyjdę.

- No i wzięłam go! Nie zastanawiałam się tym razem długo. Musiałam to zrobić. O cenę nie musisz się martwić, zapłaciłam za niego ze swoich oszczędności. Wygospodarowałam coś niecoś z tego, co dajesz na dom. Tak więc kupiłam tego pieska. I oto jest u nas! Mówię ci - to cudowne stworzenie! Nie mogę sobie nawet wyobrazić, że mógłbyś mieć inne zdanie.

Nie mógłby sobie nawet na takie pozwolić, dokładnie znał pod tym względem swoją żonę; zresztą nie zamierzał nawet mieć innego zdania w tej sprawie. Po pierwsze dlatego, że zdaje się kochała już tego psa, a po drugie - czuł się on tutaj najwyraźniej dobrze, dalej bawił się pantoflem, całkowicie pochłonięty tym zajęciem.

Przy tej okazji ujawniła się po raz pierwszy ogromna pasja tego psa - radość z zabawy przedmiotem należącym do “pana”, czyli jego właściciela. Miały z tego wkrótce wyniknąć dość poważne, nawet groźne dla życia szczeniaka komplikacje.

Na razie jednak mężczyzna miał inne zmartwienia. Zwrócił się do żony: - Wiesz, moja droga, że duże znaczenie ma dla mnie prostota, naturalność, w każdym razie niekomplikowanie sobie nawzajem życia.

- Wiem o tym - przytaknęła z odrobiną nieufności. - Tylko co to ma wspólnego z naszym psem?

- Widzisz, pies potrzebuje często więcej opieki niż zwykły członek rodziny i to opieki człowieka, do którego należy i do którego chce należeć. A ja, niestety, nie mogę mu takiej opieki zapewnić, ponieważ często, o czym wiesz, jestem w podróży.

Spojrzała na niego, uśmiechając się pobłażliwie. - To przecież nie problem, Mukiel w końcu należy do mnie i sama chcę się czuć za niego odpowiedzialna, a więc opiekować się nim.

I rzeczywiście tak było. Z pełnym oddaniem z jej strony i to w ciągu całego długiego życia psa.

- To może wyjaśnimy jeszcze jedną drobną sprawę, jeśli pozwolisz. Mukiel, jak powiedziałaś, jest rasowym pudlem średniej wielkości i - jak podkreśliłaś - jest to jedna z najszlachetniejszych psich ras, czy tak?

- Tak, zgadza się! Wystarczy, że przeczytasz jego metrykę. - Rozgadała się teraz. - Należy do psiej arystokracji, rodu wyhodowanego tu w Bawarii, nazywającego się Adalbert. W związku z tym, że jego ojciec był kilkakrotnym medalistą, mógłby nawet nosić jakieś królewskie imię, zaczynające się od “C”, jako że był trzeci w miocie. No, powiedzmy Claudius, Constantin czy Clavigo.

- Ale nazwałaś go Mukiel, dlaczego?

- Dlatego, że przywiozłeś mi kiedyś z jednej ze swoich podróży baśnie Hauffa. I wśród nich znalazłam jedną, która szczególnie utkwiła mi w pamięci: “Mały Muk”. I jakoś tamten Muk skojarzył mi się z naszym szczeniakiem - dlatego nazwałam go Mukiel!

Mężczyzna był pod wrażeniem tego, co usłyszał od swojej żony. Czytała nawet książkę, którą jej przywiózł kiedyś z podróży - pomyślał. Ale mimo wszystko ten pies w domu wciąż jeszcze nie dawał mu spokoju. Uznał zatem za stosowne nadal dopytywać się o pewne szczegóły.

- A więc, powiadasz, jest to rasowy pudel - stwierdził. - Panuje jednak jakaś moda na te psy i nie wiem, czy ludzie nie kupują ich tylko na pokaz. Ich sierść daje się bowiem odpowiednio modelować. Słyszałem, że niektórzy właściciele strzygą je “na lwy”, inni robią im “trwałą”, a nawet lakierują ich sierść. Chyba żadna inna psia rasa nie jest traktowana tak przedmiotowo, jak właśnie ta. Mam nadzieję, że nie po to kupiłaś tego psa. Trudno byłoby mi zresztą wyobrazić to sobie w twoim wykonaniu. Szczerze mówiąc, nie zniósłbym tego.

- Nie musisz się przejmować takimi sprawami. Zostaw to wszystko mnie. Na razie, od czasu do czasu, czeszę go, muszę przecież dbać o jego sierść. Co pewien czas jest też kąpany, ale nie robię tego po to, aby nasz Mukiel komuś się podobał. Nie zamierzam go też wymyślnie strzyc. W końcu i dla mnie nie jest to pies na wystawę ani na pokaz. Ma być najnormalniejszym w świecie psem, cieszącym się życiem. Sądzę, że i tobie o to by chodziło.

Nie odpowiedział od razu; nie złożył też żadnych, być może oczekiwanych przez nią, obietnic. Nie chciał na razie zobowiązywać się do niczego. Ale wiedział o tym, i tak też było potem: ich pies ma być normalnym psem. Nic sztucznego nie zaakceptowałby w każdym razie.

Tym samym najistotniejsze rzeczy zostały pomiędzy małżonkami ustalone. Mukiel został przez pana domu zaakceptowany jako zwyczajny, normalny pies. W ten sposób, teraz już oficjalnie, został włączony do rodziny.


2. Nieuchronne katastrofy.

 

Pewnego dnia Mukiel - wciąż jeszcze nieporadny jak małe dziecko, nieświadomy również czyhających nań niebezpieczeństw - zaczął wchodzić schodami na piętro; być może z zamiarem zwiedzenia znajdującego się tam królestwa mężczyzny.

Miał do pokonania dokładnie dwanaście schodów. Dwanaście stopni wykonanych z twardego dębowego drewna, lśniących, starannie wyfroterowanych. Musiały one dla tego małego, niedoświadczonego jeszcze pieska stanowić niewątpliwie ogromną przeszkodę, podobną trudno dostępnej górze, na którą mimo to postanowił się wdrapać. W każdym razie nie przestraszył się jej, nieświadomy tego, co go czeka.

- Idzie do ciebie na górę - zawołała wesoło żona.

Powiadomiony w ten sposób mężczyzna pospieszył do drzwi swego gabinetu, otwierając je na oścież w oczekiwaniu na gościa. Gdy wyjrzał na schody, zobaczył, że Mukiel zdążył pokonać już cztery stopnie. Teraz, głośno sapiąc, zatrzymał się na moment, jakby zbierając siły do dalszej wędrówki.

- Chyba nie da rady - zawołał mężczyzna do żony, pełen jednak podziwu dla odwagi małego psiaka.

- Bądź spokojny, wejdzie! - stwierdziła żona. - Udaje mu się wszystko, gdy czegoś chce - a teraz chce się dostać do ciebie. Powinieneś się z tego cieszyć.

Mężczyzna rzeczywiście cieszył się, że Mukiel wdrapuje się do niego na górę. Z dumą obserwował każdy ruch szczeniaka, nieświadomy oczywiście grożącego małemu pudelkowi niebezpieczeństwa. Wesołym spojrzeniem zachęcał nawet pieska do zdwojonego wysiłku.

Ten po chwili, za jednym zamachem pokonał kolejne cztery, piętrzące się przed nim niczym olbrzymy, stopnie. A zaraz potem, następne - ostatnie cztery. Jakby dopiero teraz odkrył właściwą technikę wspinaczki.

Wszedłszy na górę, zmęczony, położył się na ostatnim stopniu, wyciągając daleko przed siebie łapy. Oddychał przy tym z widocznym wysiłkiem. Jego oczy spoglądały jednak triumfująco.

- A jednak udało mu się! - zawołała uradowana żona. Była dumna z wyczynu Mukla.

Te bardzo śliskie, dwunastostopniowe schody miały na szczęście dopiero dziesięć lat później okazać się nieprzyjemne dla Mukla, gdy jego niestrudzone dotychczas nogi zaczęły odmawiać mu posłuszeństwa. A on sam też już zaczynał tracić poczucie równowagi.

Na razie jednak Mukiel, dzielnie pokonawszy po raz pierwszy strome wejście na górę, wchodził dumny, przyjmując zaproszenie do gabinetu swego nowego pana. - No, wejdź do środka, mój mały - zachęcał go mężczyzna.

Szczeniak, merdając ogonkiem, najszybciej jak mógł, zbliżył się z ufnością do swego pana. Ale nie zatrzymał się przy jego nogach, tylko wpadł rozpędzony na sam środek dużego gabinetu. Stanąwszy tam, zaczął swoim błyszczącym wilgotnym noskiem węszyć, jakby chciał wciągnąć jednocześnie wszystkie zapachy tego pokoju.

A może - pomyślał mężczyzna - podziwia mój gabinet pełen książek na ścianach, z drewnianym sufitem. A może podoba mu się po prostu gruby dywan, pokrywający niemal całą powierzchnię podłogi. Podzielił się tym wrażeniem z żoną: - Podoba mu się chyba u mnie.

Mukiel jednak nie położył się na dywanie, lecz podążył do sypialni, do której można było wejść również z gabinetu. Wyglądało to tak, jakby spodziewał się coś tam znaleźć.

I rzeczywiście, pod łóżkiem mężczyzny znalazł drugi skórzany pantofel. Jeden już od kilku dni był jego ulubioną zabawką. Teraz chwycił zębami ten drugi i natychmiast z nim uciekł tą samą drogą - przez gabinet na schody.

Niczym mała kulka stoczył się po schodach w dół, wywijając po drodze kilka niesamowitych koziołków. Nie wypuścił jednak trzymanego w pysku pantofla.

Pani, widząc to, krzyknęła z przerażenia; Mukiel dotarłszy na dół, natychmiast wstał, otrząsnął się, by zaraz potem zawzięcie gryźć “skradziony” pantofel swoimi śnieżnobiałymi, mocnymi zębami.

Służyły mu one zresztą - ciągle w świetnym stanie - do późnej starości. Nawet w podeszłym wieku często brano go za młodego psa - takie wspaniałe miał uzębienie.

Teraz, gdy stał ze zdobyczą w korytarzu na dole, podbiegła do niego pani, by natychmiast przekonać się, że nic mu się nie stało. Najchętniej wzięłaby go teraz na ręce, ale nie zrobiła tego rozumiejąc, że przeszkodziłaby mu w zabawie zdobytym pantoflem. Dla niego ten pantofel był niewątpliwie w tym momencie triumfalną ucztą.

- Czy to nie jest rozkoszny pies? - zawołała żona do stojącego nadal na szczycie schodów męża, obserwującego ze zdumieniem całe zajście.

- Nie nazwałbym go akurat rozkosznym - odpowiedział jej z pewnym zniecierpliwieniem w głosie, patrząc z góry na żonę i psa. - Nie widzę w tym nic zabawnego. Należałoby to raczej nazwać dużą samowolą z jego strony. A tak przy okazji, pytam sam siebie: czy nie wzięliśmy sobie zbyt dużego kłopotu na głowę?

- Ty nie musisz się naprawdę niczym martwić! Jeszcze raz powtarzam ci, zostaw to wszystko mnie. Wystarczy, że go będziesz tolerował w naszym domu. Nie będziesz miał z jego powodu najmniejszych kłopotów. Ze wszystkim poradzę sobie sama!

W następnych dniach, a nawet tygodniach, obaj, to znaczy pies i mężczyzna, starali się nie wchodzić sobie w drogę. Pilnowała tego również żona. Dbała o to, aby nie doszło pomiędzy nimi do niepotrzebnej konfrontacji.

Nie musiała nawet o to specjalnie zabiegać, gdyż pies i tak unikał mężczyzny, widocznie ze strachu, a mężczyzna dlatego, iż nie darzył go specjalną sympatią. A gdy się już przypadkowo spotkali, byli wobec siebie bardzo uprzejmi. Jakby chcieli sobie powiedzieć coś bardzo miłego i zapewnić, że skoro już obaj tu są, to powinno wynikać z tego coś pożytecznego.

W tym duchu codziennie rano odbywało się ich powitanie. Gdy tylko mężczyzna zjawiał się na dole, Mukiel natychmiast dreptał w jego kierunku. Demonstrował przy tym swoją radość, śmiesznie merdając krótkim ogonkiem.

Mukiel, co później coraz bardziej było widoczne, rzadko kogo witał w domu z taką radością, a już nigdy nie zdarzyło mu się, aby łasił się do obcych. Ci, którzy obserwowali te jego spontaniczne reakcje w odniesieniu do pana domu, łatwo mogli zauważyć, iż zawsze ożywiał się na widok mężczyzny. Podobnie było z panem. Obaj wtedy nie ukrywali swej radości ze spotkania, widocznie darząc się wzajemnie sympatią. Na razie jednak ten mały uparty szczeniak zdobywał sobie przychylność mężczyzny po prostu ciesząc się na jego widok. Dopiero kilka lat później każde powitanie stało się bardzo złożoną ceremonią. Działo się tak tylko przy nielicznych, najbliższych mu ludziach.

Teraz Mukiel, mały i wciąż jeszcze nieporadny, stał przed nim spoglądając do góry. Mężczyzna schylił się do niego, poczochrał go po łebku i zaczął głaskać delikatnie jego grzbiet. Uśmiechnął się przy tym i zapytał: - No, mały, jak ci się tu wiedzie?

Powodziło mu się dobrze. O czym, niestety, nie mógł powiedzieć mężczyźnie, choć na tym etapie bardzo by mu się to przydało, gdyż pan ciągle jeszcze nie był do końca przekonany, czy w jego domu powinien być pies. Zanim to się gruntownie zmieniło, upłynęło jeszcze sporo czasu.

Na razie mężczyzna, zajęty sprawami zawodowymi, nie miał czasu dla psa. Nie lubił też, by mu przeszkadzano. Znosił jednak jego obecność w domu, a to już było dużo jak na kogoś, kto nigdy przedtem nie interesował się specjalnie zwierzętami. Za to jego żona nie mogła nacieszyć się szczeniakiem. Była szczęśliwa z Muklem, nadskakiwała mu, tak że wkrótce stał się on jej nieodłącznym towarzyszem.

Gdziekolwiek się ruszyła, pies podążał za nią. Gdy tylko usiadła, albo gdy razem wychodzili do kogoś, pies natychmiast kładł się u jej stóp, nie odstępując jej nawet na krok. Wskakiwał też natychmiast do jej samochodu, gdy się gdzieś wybierała, zwykle sadowiąc się na siedzeniu obok.

Mukiel w każdym razie nie spuszczał jej z oczu, jakby był jej strażnikiem i to nie dlatego, że była jego panią, ale dlatego, że dbała o niego - on więc starał się także dbać o nią.

Podążał za nią dosłownie wszędzie, nawet do łazienki, a gdy go nie wpuszczała, warował cierpliwie pod drzwiami. Jeśli jechała do kawiarni czy sklepu, też zabierała go ze sobą; nawet na ważne spotkania dotyczące interesów. Wszędzie odtąd widziano ją z Muklem, jakby był jej cieniem.

Wiele lat później jedna z nielicznych przyjaciółek powiedziała jej: - Mój Boże, moja kochana - znamy się już prawie dziesięć lat, ale jeszcze nigdy nie widziałam cię bez twego uroczego psa....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin