Toksyczność pestycydów.doc

(29 KB) Pobierz

Toksyczność pestycydów

Pestycydy są zaliczane do środków chemicznych o wysokim stopniu ryzyka zagrożenia toksykologicznego. Są to bowiem substancje z natury toksyczne, działające nie tylko na organizmy szkodliwe, ale także na organizmy pożyteczne. Wśród pestycydów jest wiele znanych kancerogenów, mutagenów i teratogenów. W powiązaniu z omawianymi już właściwościami, takimi jak trwałość i zdolność do biokumulacji, stanowią one jedną z najbardziej toksycznych grup z jakimi człowiek ma kontakt. Praktycznie wszystkie pestycydy są w różnym stopniu toksyczne.

W Polsce obowiązuje podział pestycydów na 5 klas według ich toksyczności, co jest przedstawione w tabeli 5. Przynależność do danej grupy jest określona wartością LD50 , czyli dawką śmiertelną wyrażoną w ilości miligramów substancji toksycznej na kilogram ciała, która po jednorazowym podaniu powoduje śmierć 50 % badanej populacji zwierząt. Dotyczy to badań prowadzonych na zwierzętach i związane jest z określeniem toksyczności ostrej.

TABELA 5. Klasy toksyczności pestycydów w stosunku do ssaków

Klasa toksyczności

LD50 [mg/kg]

Stopień zagrożenia

I

do 50

Trucizny

II

51 - 150

Trucizny

III

151 - 500

Substancje szkodliwe

IV

501 - 5000

Substancje szkodliwe

V

Powyżej 5000

Praktycznie nieszkodliwe

Toksyczność pestycydów wobec organizmów żywych jest bardzo różna, zależna od samego organizmu, warunków środowiskowych oraz rodzaju, formy i sposobu podawania pestycydu.

Mimo, że nowoczesny przemysł wprowadza do produkcji coraz mniej toksyczne środki ochrony roślin, to jednak nie wyprodukowano takiego preparatu, który byłby całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia ludzi i zwierząt.


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin