techniki plastyczne.doc

(108 KB) Pobierz
„Wyczarowane z serduszek”

„Wyczarowane z serduszek”. (Kalkograf)

 

Materiały: kartki bloku rysunkowego, ołówki, nożyczki, klej w sztyfcie, żelazko,  kalka maszynowa,

Przebieg:

Na przygotowanej kompozycji położyć kalkę stroną kalkującą ku górze, nakryć ją papierem rysunkowym, przykryć gazetą (dla zabezpieczenia żelazka) i przeprasować. Można także położyć kalkę na kompozycji, tak jak w przypadku pierwszego sposobu, przeprasować ją i ściągnąć, a następnie przełożyć kalkę z odbitym na niej wzorem na kartkę papieru i przeprasować (przy tym sposobie zmniejszamy temperaturę żelazka) – wzór z kalki przeniesiony zostaje na papier.
Temperaturę żelazka ustalamy metodą prób i błędów – raczej bliżej minimum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Malowanie kulką”.

 

Materiały: małe kulki plastikowe (kasztany), farby plakatowe, kartki z bloku, tekturowe pudełka po czekoladkach, pędzelki.

Przebieg:

Kartkę umieszczamy w pudełku po czekoladkach. Kulkę malujemy pędzelkiem jednym kolorem farby, wkładamy do pudełka i poruszając nim w różne strony, malujemy na kartce. Następnie pokrywamy kulkę farbą innego koloru i postępujemy jak wcześniej. Powstałe w ten sposób abstrakcje możemy oprawić w ramy. Można również dorysować symboliczny akcent farbą plakatową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Podwodny świat”. (Woskowe obrazki)

 

Materiały: kredki świecowe, temperówka, kartki kolorowego ksero, kalka techniczna, żelazko, pisak (do obrysowania konturu), pastele olejne.

Przebieg:

Strugamy kredki świecowe (uważajmy, aby nie pomieszać kolorów). Na kartce papieru układamy z ostrużyn dowolną kompozycję (dość cienką warstwę). Na tak przygotowany podkład nakładamy arkusik kalki technicznej lub folii aluminiowej (przy kalce technicznej możemy lepiej kontrolować efekty) i całość lekko przeprasowujemy żelazkiem. Pod wpływem ciepła kredki rozpuszczą się i utworzą kolorowe plamy, co da nam efektowną pracę.
Uwagi:
Kto lubi eksperymentować, może uzyskać podobne efekty, wyklejając obrazki niezbyt grubą warstwą plasteliny. Nakrywamy obrazek drugą kartką i przeprasowujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Motyle na łące”. (Edukacja przez ruch)

 

Materiały: kartki A4 przyklejone w czterech narożnikach do stołu, kolorowe kredki olejowe, pastelowe, papierowe kółka o średnicy   47 i 30 mm, kleje w sztyfcie.

Przebieg:

Etapy pracy z zastosowaniem systemu „Edukacja przez ruch”: naprzemienne rytmiczne kreślenie wiązki z punktu, komponowanie motyli z kół, komponowanie wspólnej karty pracy „Motyle na łące”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Zamek Śpiącej Królewny”. (Stemplowanie)

Materiały: kartki A4, farby plakatowe, tekturowe prostokąty i trójkąty różnej szerokości

Przebieg:

Po wysłuchaniu fragmentu baśni „Śpiąca królewna.” I wypowiedziach dzieci na temat „Jak wyglądał zamek śpiącej królewny?” - malowanie zamku farbą plakatową przy pomocy tekturowych prostokątów różnej szerokości.

Uwagi:

Stemple możemy wykonać z różnych dostępnych materiałów – z ziemniaka, marchewki, kapusty, klocków drewnianych, zmiętego papieru, gąbki, gumki do mazania, kartonu, linoleum, plasteliny, sznurka itp. Zwinięty w dowolny sposób sznurek przyklejamy do drewnianego klocka, a wzór z wałeczków plasteliny do klocka lub małych przykrywek do słoiczków, nakrętek itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stemplowanie gąbką: gromadzimy gąbki o różnej wielkości i strukturze. Gąbkę można przycinać do różnych kształtów i wielkości. Nanosimy pędzlem na gąbkę rozcieńczoną farbę plakatową i odciskamy ją na papierze. W zależności od siły nacisku otrzymujemy wyraźniejszy bądź słabszy wzór. Dodatkowe efekty uzyskamy, pocierając papier gąbką w różnych kierunkach (szybkie muśnięcia). Możemy stemplować wieloma kolorami.

 

(Stemplowanie z szablonami)

 

Przebieg:

Wycinamy z brystolu szablon (np. zwierzęcia) w ten sposób, aby pozostawić w całości dziurę po wyciętej postaci. Przygotowujemy tampon ze zwiniętej gazy i tusz kreślarski na spodeczku (można go lekko rozcieńczyć wodą).
Na kartce papieru układamy karton po wyciętym szablonie (z dziurą), lekko zamaczamy tampon w tuszu i odbijamy go w wolnym miejscu. W zależności od siły nacisku i ilości nabranego tuszu otrzymamy słabszy bądź mocniejszy wzór z gazy. Tamponem uderzamy z góry pionowo lub pocieramy papier w różnych kierunkach (wtedy jednak tracimy fakturę gazy). Po ściągnięciu szablonu otrzymamy odbitkę zwierzęcia. Tym samym sposobem możemy dodrukować kolejne elementy kompozycji. Wycięte szablony można podzielić na części i kolejno drukować odkryte fragmenty.
 

Uwagi:
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do stemplowania wykonać kilka prób na skrawku papieru. Na początek należy wybrać proste wzory. Pracę można wzbogacić, stosując technikę nakrapiania. Miejsca odkryte nakrapiamy farbą, strząsając ją z pędzla lub ze szczoteczki do zębów.

 

 

 

„Zamazane odbitki”.

Materiały: kartki A4, szablony serduszek, pastele suche.

 

Przebieg:

Każde dziecko ma kartkę formatu A4 i kredkę pastelową suchą w wybranym kolorze. Kładzie kartkę na szablonie i robi brzegiem kredki (wałeczkiem) odbitkę szablonu, a następnie przesuwa kartkę i wykonuje kolejną odbitkę do zapełnienia całej kartki. Potem delikatnie obrysowuje kontur serduszka i rozmazuje paluszkiem kredkę na papierze wykonując jednocześnie tło i łącząc ze sobą kolory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Ziarenkowe wysypywanki”.


Materiały: tektura, klej płynny, drobne nasiona, kasza, makaron, fasola.

 

Przebieg:

Na małym kawałku tektury można narysować warzywa, owoce, zwierzęta itp.. Część rysunku smarujemy klejem płynnym i nasypujemy grubą warstwę nasion. Przyciskamy lekko palcami i po chwili strzepujemy nadmiar na gazetę lub do miski.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Obraz z wiórków”.


Materiały: odpadki drewna (skrawki z temperówki, kawałki zapałek, wiórki drewniane, kawałki kory, trociny), klej, kawałki sklejki lub sztywna tektura.
 

Przebieg:

Pierwsza faza polega na nagromadzeniu odpowiedniej ilości różnego rodzaju odpadków drewnianych. Gdy zbiory zakończone przychodzi czas tworzenia. Przyklejamy kawałki odpadków na sklejce wg wcześniej przemyślanego wzoru. Na koniec można polakierować cały obraz lub jego fragmenty, co pozwoli zróżnicować powierzchnie błyszczące i matowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Farba & kredki”.

 

Materiały: kredki świecowe, duży miękki pędzel, farby akwarelowe, kartka papieru

 

Przebieg:

Rysujemy obrazek kredkami świecowymi, mocno przyciskając je do powierzchni kartki. Miejsca które mają pozostać białe malujemy białą kredką świecową lub zwykłą świecą. Dużym pędzlem i farbą akwarelową pokrywamy całą powierzchnię obrazka. Nadmiar farby odsączamy chusteczką higieniczną. Najlepsze efekty uzyskamy-malując kredkami w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, jasnozielonym , jasnoniebieskim i dając fioletowo-granatowe tło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Farby z pastą”.

 

Materiały: tektura, pędzle, talerzyk, farby akwarelowe, pasta do zębów.
 

Przebieg:

Na talerzyk wyciskamy trochę pasty do zębów. Kilkoma kroplami wody nasączamy wszystkie kolory farb i po chwili, gdy rozmiękną pędzlem nabieramy farbę w dowolnym kolorze. Przenosimy ją na talerzyk i mieszamy z pasta do zębów. Powstanie gęsta i bielsza pasta kryjąca. Po wyschnięciu gruba warstwa farby staje się krucha. Można ja wzmocnić spryskując lakierem do włosów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Wydrapywanka kolorowa”. (Wydrapywanka na podkładzie świecówek)

 

Materiały: papier z bloku technicznego, czarny tusz, farby akwarelowe, świeca szpilka lub gwóźdź.

Przebieg:

Kartkę pokrywamy farbami w pasy, koła, zależnie od kompozycji. Po wyschnięciu całą kartkę przecieramy świecą bardzo dokładnie. Po tym zabiegu całą powierzchnię pokrywamy tuszem. Tę czynność należy wykonywać tak długo aż cała powierzchnia stanie się czarna. Na wyschniętym papierze wydrapujemy linie szpilką. Po usunięciu świecy i tuszu ukażą się kolorowe linie zamalowanego akwarelą papieru.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Obraz malowany krepiną”.

 

Materiały: Kartki papieru, taśmę klejącą, miskę z wodą i gąbką, pocięte na paski kolorowe bibułki marszczone, spryskiwacz do kwiatów.

 

Przebieg:

Kartkę papieru przyklejamy taśmą klejącą do stołu. Moczymy papier i układamy na nim kolorowe paski bibułki marszczonej. Na koniec można jeszcze spryskać całość wodą. Bibułę zdejmujemy przed wyschnięciem.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin