Ćwiczenia mięśni pleców.doc

(59 KB) Pobierz

 

Ćwiczenia mięśni pleców.

 

 

Ćwiczenie 1.

W leżeniu na brzuchu. Wdech. Podnosimy wyprostowaną w kolanie nogę. Liczymy do 5. Wydech. Opuszczamy nogę i rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. To samo wykonujemy z druga noga. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 15 razy z każdą noga (razem 10-30 razy).

 

 

 

Ćwiczenie 2.

W leżeniu na brzuchu wykonujemy podpór na rękach dłonie układając na wysokości  klatki piersiowej. Wdech. Podnosimy głowę i ramiona do wyprostu ramion. Liczymy do 5. Wydech. Opuszczamy głowę i ramiona, Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 15 razy.

 

 

 

Ćwiczenie 3.

W leżeniu na brzuchu, ramiona wzdłuż tułowia. Wdech. Podnosimy głowę i ramiona. Liczymy do 5. Wydech. Opuszczamy głowę i ramiona, Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 15 razy.

 

 

 

Ćwiczenie 4.

W leżeniu na brzuchu, ramiona wyprostowane do przodu. Wdech. Podnosimy głowę i ramiona. Liczymy do 5. Wydech. Opuszczamy głowę i ramiona, Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 15 razy.

 

 

 

Ćwiczenie 5.

W leżeniu na brzuchu, ramiona wyprostowane do przodu. Wdech. Podnosimy prawą rękę i lewą nogę. Liczymy do 5. Wydech. Opuszczamy rękę i nogę, Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy naprzemian od 5 do 15 razy.

 

 

 

Ćwiczenie 6.

 Opieramy się na dłoniach i kolanach. Na wdech wykonujemy' "koci grzbiet" na wydech opuszczamy plecy. Ćwiczenie powtarzamy naprzemian od 5 do 15 razy.

 

 

 

Ćwiczenia mięśni brzucha.

 

Ćwiczenie 1.

W leżeniu na plecach. Wdech. Podnosimy wyprostowane nogi o 30  cm i trzymamy licząc do 5. Wydech. Opuszczamy nogi i rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 15  razy.

 

 

 

Ćwiczenie 2.

W leżeniu na plecach. Zginamy nogi i przyciągamy do brzucha. Splecionymi rękami obejmujemy kolana. Wdech. Napieramy kolanami na splecione dłonie. Liczymy do 7. Wydech. Opuszczamy nogi rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 15  razy.

 

 

 

Ćwiczenie 3.

W leżeniu na plecach. Zginamy jedna nogę, chwytamy splecionymi dłońmi za kolano. Wdech, wydech i dwukrotnie pociągamy kolano w stronę tego samego barku (prawa noga do prawego barku). Następnie wdech, wydech i pociągamy dwukrotnie kolano na środek klatki piersiowej. Wdech, wydech - pociągamy dwukrotnie kolano w kierunku drugiego barku (prawe kolano do lewego barku). Zmieniamy nogę powtarzając ćwiczenie od 5 do 10  razy z każdą nogą.

 

 

 

Ćwiczenie 4.

W leżeniu na plecach. Nogi proste w kolanach uniesione tuż nad podłogą. Wdech, Na zmianę: 3 razy odwodzimy (rozkładamy) i przywodzimy (krzyżujemy) nogi - nożyce poziome. Wydech. Opuszczamy nogi rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 10  razy.

 

 

 

Ćwiczenie 5.

W leżeniu na plecach. Ręce wzdłuż tułowia. Stopy wsunięte pod szafę. Wdech. Siadamy. Wydech i powrót do leżenia. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 10  razy.

 

 

 

 

Ćwiczenia mięśni szyi

 

Ćwiczenie 1.

Siedząc na krześle splatamy ręce za głową. Wdech. Naciskamy głową na dłonie, patrzymy do góry. Liczymy do 5. Wydech. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 10 razy.

 

 

 

Ćwiczenie 2.

Siedząc na krześle splecione dłonie opieramy na czole (grzbietem dłoni w stronę czoła). Wdech. Naciskamy głową na ręce, patrzymy w dół. Liczymy do 5. Wydech. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 10 raty.

 

 

 

Ćwiczenie 3.

Siedząc na krześle opieramy dłoń nad uchem (prawa dłoń nad prawym uchem). Wdech. Naciskamy głowę na rękę, oczy w stronę ręki. Liczymy do 5. Wydech. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Zmieniamy ręce. Ćwiczenie powtarzamy po 5 razy każdą ręką
 

 

 

Ćwiczenie 4.

Siedząc na krześle chwytamy prawą dłonią za lewy policzek, a lewą dłoń kładziemy na potylicy (palce za prawym uchem). 1. Wdech. Staramy się odwrócić głowę w lewo, oczy w lewo - ręce oporują. Liczymy do 5. Wydech. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Zmieniamy ręce. Ćwiczenie powtarzamy po 5 razy w każdą stronę.

 

 

Ćwiczenia na zwiększenie zakresu ruchów szyi

 

Ćwiczenie 1.

Siedząc na krześle wykonujemy skłony głowy (pogłębione): Wdech. Skłon do przodu na: raz, dwa i trzy. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Wdech. Skłon do tyłu na: raz, dwa i trzy. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy po 5 razy do przodu i  po 5 razy do tyłu.

 

Ćwiczenie 2.

Siedząc na krześle wykonujemy skłony głowy (pogłębione): Wdech. Skłon w prawo na: raz, dwa i trzy. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Wdech. Skłon w lewo na: raz, dwa i trzy. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy po 5 razy w prawo i  po 5 razy w lewo.

 

Ćwiczenie 3.

Siedząc na krześle wykonujemy skręty głowy (pogłębione): Wdech. Skręt w prawo na: raz, dwa i trzy. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Wdech. Skręt w lewo na: raz, dwa i trzy. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy po 5 razy w prawo i  po 5 razy w lewo.

 

Ćwiczenie 4.

Siedząc na krześle wykonujemy krążenia głowy. Wdech. Wykonujemy powoli obszerne krążenia w prawą stronę trzy raz. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Wdech. Wykonujemy powoli obszerne krążenia w lewą stronę trzy raz. Wydech i wyprost. Rozluźniamy się. Wykonujemy spokojnie 3-4 oddechy. Ćwiczenie powtarzamy po 5 razy w prawą stronę  i  po 5 razy w lewą stronę.

 

      Ćwiczyć należy rano i wieczorem. Dzieciom ze skoliozą co 2-3 dni dodawać po jednym ćwiczeniu do osiągnięcia 10-15 powtórzeń dla szyjnego odcinka, a dla lędźwiowego odcinka 15-25 powtórzeń. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać przez całe życie jako profilaktykę dyskopatii. Bezwzględnie należy wykonywać ćwiczenia jeżeli pojawiły się bóle w czasie wysiłku. Po ćwiczeniach bolące miejsca podgrzewać lampą soluks lub poduszką elektryczną przez 40-60 min. Następnie posmarować maścią rozgrzewającą.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin