GEOLOGIA INŻYNIERSKA.doc

(5782 KB) Pobierz

GEOLOGIA INŻYNIERSKA

 

WYKŁAD I – 13.10.2010

1.       Geologia inżynierska to dział nauk geologicznych zajmujący się badaniem środowiska geologicznego dla potrzeb planowania, projektowania, wykonawstwa i eksploatacji obiektów budowlanych z uwzględnianiem zasad ochrony środowiska, w aspekcie możliwości wykorzystania tego środowiska jako podłoża budowlanego, przestrzeni budowlanej i materiału budowlanego.

2.       Początki geologii inżynierskiej.

1.       „Rekonesansowe” obserwacje środowiska geologicznego (od czasów pierwotnego budownictwa i górnictwa, zasiedlania obszarów przez człowieka).

2.       Baza danych – uboczny skutek działalności praktycznej społeczeństw – przekazywana ustnie lub później pisemnie przez budowniczych.

3.       Wydzielenie geologii z ogólnej wiedzy ludzkiej (przełom XVIII/XIX w.)

4.       Gwałtowny rozwój przemysłu (w tym budownictwa) – początek XX w.

5.       Wielkie katastrofy budowlane – impuls do szybszego rozwoju, np. katastrofa zapory San Francis na rzece Kolorado w 1926 roku w USA, gdzie zginęło ok. 500 osób.

Pierwsze informacje i publikacje z zakresu geologii inżynierskiej są z końca XIX i z początku XX wieku. „Biblią” jest książka Terzagiego – Geologia inżynierska. Intensywny rozwój geologii inżynierskiej na świecie w latach 20. i 30. XX wieku, w Polsce najbardziej intensywny rozwój w latach powojennych – od 1945 roku.

3.       Podstawowe pytania geologii inżynierskiej\

1.       Czy i jak podłoże geologiczne i otoczenie obiektów budowlanych może wpłynąć na stateczność, trwałość i ekonomię wykonawstwa?

2.       Jak dana inwestycja wpływa na swoje otoczenie, czyli tzw. środowisko geologiczno-inżynierskie?

4.       Wielkie osiągnięcia budowlane w historii ludzkości: piramidy, sfinks, wielki mur chiński, kościoły w Kapadocji i w Kairze, krzywa wieża w Pizie, wieża Eiffla, Empire State Building, Burj Dubaj, zapora Hoovera, wielka tama Asuańska i zbiornik Nasera, most Seto Ohaszi, kanał Sueski, kanał Panamski, zbiornik retencyjny Jeziorsko.

5.       Schematyczne modele środowiska geologiczno-inżynierskiego

Jw – geologicznie jednorodne (w sensie węższym)

Js – geologicznie jednorodne (w sensie szerszym)

             

R – geologicznie niejednorodne środowisko

6.       Środowisko geologiczno-inżynierskie to część środowiska geologicznego, która ma bezpośredni wpływ na projektowanie, wykonawstwo i eksploatację inwestycji budowlanych i jednocześnie jest  to zarazem część środowiska geologicznego, która jest narażona na zmiany wywołane tymi inwestycjami.

7.       Granice środowiska geologiczno-inżynierskiego (wg W. C. Kowalskiego)

a.       Granica pierwsza – granica stwierdzonego lub przewidywanego wpływu działalności ludzkiej (wpływu sposobu zagospodarowania lub wpływu obiektu budowlanego bądź górniczego) na środowisko geologiczne;

b.       Granica druga – granica stwierdzonego lub przewidywanego wpływu części środowiska geologicznego, w której zachodzące procesy mają lub mogą mieć wpływ na dalszy sposób zagospodarowania lub na dany obiekt budowlany lub górniczy w granicach mierzalnych w nim zmian w wyznaczonym potrzebami okresie czasu (np. cmentarze komunalne, które są wyznaczane na 50 lat do przodu);

8.       Strefy zainteresowań:

a.       Budownictwo: posadowienia pośrednie (stosowane wszędzie tam, gdzie od powierzchni nie ma takich warstw, które nie mogą przenosić obciążeń budowlanych – głębokość badań od 10 do 60 m) oraz bezpośrednie (stosowane tam, gdzie od powierzchni są warstwy zdolne do przenoszenia obciążeń budowlanych – głębokość badań do 5 m). \

b.       Górnictwo kopalniane: odkrywkowe i złożowe

c.       Wiertnictwo

9.       Działy:

a.       Geologia inżynierska:

I.  Gruntoznawstwo

II.                      Mechanika gruntów

III.                    Geodynamika inżynierska

IV.                   Regionalna geologia inżynierska

b.       Geotechnika

10.   Gruntoznawstwo – zajmuje się badaniem fizycznych (w tym i mechanicznych) właściwości gruntów w zależności od ich składu mineralnego, gazowego, chemizmu wód porowych, własności fizyko-chemicznych, magnetycznych oraz rodzaju struktury i tekstury wynikających z genezy oraz przemian post-sedymentacyjnych.

Przedmiotem badań gruntoznawstwa są:

·         Warunki i strefy sedymentacji gruntu w środowisku wodnym i lądowym;

·         Pierwotny i wtórny chemizm środowiska doprowadzający do kompletnego ukształtowania osadu;

·         Rodzaj osadu (skład petrograficzny, mineralogiczny, chemiczny);

·         Struktura, tekstura, diageneza i wietrzenie osadów/gruntów);

11.   Mechanika gruntów – zajmuje się zmianami stanu naprężeń i odkształceń gruntów w podłożu i otoczeniu obiektów budowlanych. Badania dotyczą: naprężeń w podłożu, wytrzymałości gruntów, odkształceń i osiadań gruntów, stateczności zboczy i skarp. Nauka ta wiąże się silnie z teorią sprężystości, plastyczności, lepko-sprężystości oraz reologią (czyli z nauką zajmującą się zmianami odkształceń zachodzącymi w stosunkowo dużym czasie).

12.   Regionalna geologia inżynierska – dział geologii inżynierskiej zajmujący się kryteriami wydzieleń i oceny jednorodnych pod względem geologiczno-inżynierskim jednostek przestrzennych środowiska, prawidłowością rozmieszczenia tych jednostek, ich systematyką wraz z monograficznym opisem. Znajomość regionalnej geologii inżynierskiej daje dobrą ogólną orientację o warunkach geologiczno-inżynierskich, co ułatwia planowanie zagospodarowania terenu oraz projektowania obiektów budowlanych i górniczych. 

13.   Opis procesów geodynamicznych w środowisku geologiczno-inżynierskim to jeden z działów geologii inżynierskiej, tj. geodynamika inżynierska .

14.   Geotechnika – dział nauki ściśle związanych z geologią inżynierską, ale nie jest to jeden z działów geologii inżynierskie. Wiąże się z jednej strony z fundamentowaniem i budownictwem, z drugiej z górnictwem i wiertnictwem. Geotechnika zajmuje się wdrażaniem zagadnień z zakresu gruntoznawstwa i geodynamiki inżynierskiej w życie – praktyczne ich wykorzystanie. Jest to jednak nauka równoległa do geologii inżynierskiej. Poza rozpoznawaniem warunków podłoża daje odpowiedzi na temat fundamentowania i innych założeń konstrukcyjnych obiektów budowlanych.

 

 

WYKŁAD II – 19.10.2010

1.       Geologia inżynierska:

a.       Obserwacje makroskopowe

b.       Analizy granulometryczne

c.       Sposoby prezentacji wyników

d.       Interpretacje geologiczno-inżynierskie i geotechniczne

e.       Interpretacje hydrogeologiczne

f.        Interpretacje środowiskowe

2.       Czołowe nazwiska w światowej geologii inżynierskiej

a.       K. Terzaghi: 1883 (Praga) – 1963 (Winchester), uznawany za twórcę mechaniki gruntów, wykładał geologię inżynierską na Harvardzie, uzyskał 8 tytułów doktora honoris causa w 8 państwach. Jego prace przyczyniły się do rozwoju teorii konsolidacji, fundamentowania, badania zapór ziemnych i osuwisk

b.       A. Casagrande – rozpoczął pracę naukową w MIT pod kierunkiem Terzaghiego. Zajmował się klasyfikacją gruntów, ścinaniem, przemarzaniem. Zapoczątkował program mechaniki gruntów na Uniwersytecie Harvarda

c.       R. B. Peck – współpracownik Terzaghiego, kierował pracami laboratoryjnymi i terenowymi przy budowie metra w Chicago. Jeden z najwybitniejszych w świecei geotechników i wykładowców. Główna praca to mechanika gruntów w praktyce inżynierskiej.

d.       D. W. Taylor – Wydział inżynierii Lądowej i Wodnej, główne prace: podstawy mechaniki gruntów, stateczność zboczy.

e.       Skempton – mechanika gruntów, naprężenia, nośność, stateczność zboczy.

f.        W. C. Kowalski – twórca tzw. Warszawskiej/Polskiej Szkoły Geologii Inżynierskiej.

g.       B. Grabowska – Olszewska – gruntoznawstwo.

h.       Z. Wiłun – geotechnika.

i.        Z. Glazer – mechanika gruntów.

j.        J. Liszkowski – geolog, geolog inżynierski

3.       Grunt, ewolucja pojęcia:

a.       Zbiór dowolnych rozdrobnionych okruchów skalnych, powstałych ze skał litych na skutek działania destrukcyjnych procesów geologicznych, takich jak: wietrzenie, erozja, transport itp. (Rossiński ’66)

b.       Tworzywo zewnętrznych warstw skorupy ziemskiej, znajdujących się w zasięgu wpływu obciążeń nowo wznoszonych budynków lub używanych do budowy obiektów inżynierskich (Z. Wiłun ’69)

c.       Dowolne skały i gleby, badane jako ewentualny obiekt inżynierskiej działalności człowieka (Siergiejew ’73)

d.       Skała występująca w podłożu lub otoczeniu obiektu działalności ludzkiej (budowlanego lub górniczego), która współdziała lub będzie w przyszłości zgodnie z projektem współdziałać z tym obiektem (Kowalski ’75)

Oddziaływanie na grunt nie ogranicza się wyłącznie do tej strefy gruntu bezpośrednio pod obiektem budowlanym, ale również w pewnej strefie wokół obiektu (rys. 1)

4.       Ostateczna definicja: grunt to system trójfazowy, złożony w ogólnym przypadku z fazy stałej (szkieletu gruntowego), ciekłej (wód zawartych w porach) i gazowej.

5.       Faza – (w fizyce) zbiór jednakowych pod względem właściwości fizycznych części układu termodynamicznego.

6.       Klasyfikacja gruntów uwzględnia nie tylko cechy lito-genetyczne fazy stałej (tak jak w skałach), lecz także cechy wynikające z jej współdziałania z pozostałymi fazami.

7.       Trójfazowość gruntów (rys. 2)

 

8.       Struktura gruntu – wymiary, kształt, charakter powierzchni, ilościowe stosunki jego elementów (oddzielnych cząstek, agregatów, substancji cementującej) oraz charakter wzajemnych powiązań tych elementów gruntu (niezależnie od ich rozmiarów) – wg Grabowska-Olszewska

9.       Tekstura gruntu – rozmieszczenie i układ w/w elementów w przestrzeni. Przykładowe tekstury – ziarnista, komórkowa, kłaczkowa.

10.   Obserwacje:    gołym okiem – makrostruktura i  tekstura,

mikroskop optyczny – mezostruktura i tekstura,

mikroskop elektronowy – mikrostruktura i tekstura

11.   Typy tekstur w gruntach. Schemat przestrzenny tekstury gruntu:

a.       Anizotropowe – cechy strukturalno-teksturalne w różnych kierunkach są zmienne

b.       Izotropowe – cechy strukturalno-teksturalne w różnych kierunkach są takie same

12.   Wybrane cechy geologiczno-inżynierskie granitu: zmienność cech w zależności od stopnia zwietrzenia i głębokości występowania, m.in. dochodzi do zmniejszenia porowatości wraz z głębokością.

13.   Rezultaty badań geologiczno-inżynierskich:

a.       Modele geologiczno-inżynierskie: od całkowicie hipotetycznych do całkowicie wiarygodnych

14.   Podstawowe teorie badań na tle głównych kierunków zainteresowań różnych nauk geologicznych.

Geologia inżynierska koncentruje się głównie na aktualnym stanie środowiska geologicznego oraz w pewnym stopniu zajmuje się przewidzeniem, w jaki sposób zachowa się dane środowisko geologiczne w przyszłości, kiedy posadowi się na nim dany obiekt budowlany.

15.   Dwie metody prognozowania:

a.       Statyczno-przestrzenny – wykorzystuje się informacje inwestycji podobnych do wykonywanej (wykonane ileś lat wcześniej), czyli zachodzi ekstrapolacja wyników wcześniejszych na sytuację obecną. Warunkiem tej prognozy jest dokładnie znana geologia obszaru

b.       Czasowo-dynamiczne – już przy konstrukcji, którą aktualnie wykonujemy obserwujemy pewne zjawiska i próbujemy je przewidywać (np. jeżeli budynek pęka, to możemy założyć tensjometry i obserwować zmiany naprężeń i spróbować przewidzieć ten proces, tym samym możemy spróbować wymodelować przyszłość tego budynku na takim terenie)

16.   Działalność inżyniersko-geologiczna:

a.       Okres przedprojektowy

i.  Badania aktualnego stanu środowiska:

1.       Geologicznego – w nawiązaniu do badań podstawowych geologicznych i inżyniersko-geologicznych

2.       Inżyniersko-geologicznego – dla konkretnego obiektu wraz ze stopniowo uściślaną prognozą inżyniersko-geologiczną i podaniem niezbędnych zabiegów technicznych (geotechnicznych)

b.       Okres projektowania (założenia techniczno-ekonomiczne, projekt techniczny)

c.       Okres realizacji

i.  Kontrola i aktualna korekta prognoz:

1.       Dla konkretnego obiektu wraz z podaniem metod interwencyjnych

2.       Dla teoretycznych badań inżyniersko-geologicznych oraz dla podania wskazań sposobów późniejszego zagospodarowania terenu.

d.       Okres eksploatacji

e.       Okres poeksploatacyjny

17.   Głębokość i sposoby posada wiania budowli:

a.       Posadawianie bezpośrednie – kiedy obciążenia od konstrukcji są bezpośrednio przenoszone na warstwę nośną (głębokość do ok. 5 m)

b.       Posadawianie pośrednie – kiedy bezpośrednio pod budynkiem znajduje się warstwa nie przenosząca obciążeń obiektu, przez co trzeba dotrzeć do warstwy zdolną do takie przenoszenia.

18.   Podstawowe typy świdrów :

a.       1,2 – świdry rurowe jedno- i dwu-nożowe

b.       3 – świder spiralno-rurowy (okienko, szapa)

c.       4 – spiralny – określamy nim zasięg nawodnionej warstwy wodonośnej, strop warstwy gliniastej

d.       Szlamówki

e.       Świdry hydrauliczne montowane na samochodach

f.        Samobieżne laboratorium geotechniczne

19.   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin